Wyposażenie łazienek: wanny, kabiny prysznicowe, umywalki. Jak dobrze urządzić łazienkę

Wyposażenie łazienek jest bardzo istotne - liczy się nie tylko funkcjonalność, ale i wygląd. Wanny, umywalki, kabiny prysznicowe i brodziki mogą mieć wyrafinowane lub geometryczne kształty. Zaczynają pełnić funkcję efektownego dodatku do całości aranżacji łazienki. Zastanawiając się jak urządzić łazienkę, trzeba dobrze przemyśleć wybór wanny czy brodzika, biorąc pod uwagę wielkość łazienki i upodobania właściciela. O wyborze wyposażenia łazienki decyduje także wiek i sprawność użytkowników łazienki.

Łazienka
Łazienka
Łazienka
Łazienka
Łazienka

Wyposażenie łazienek musi być funkcjonalne, bo codziennie i wielkrotnie jest używane. Naturalne jest więc, że łazienka powinna być urządzona wygodnie. Przestrzeń warto tak zaplanować, by korzystanie z usytuowanych w niej sprzętów nie było kłopotliwe.

Równie istotne jest, by łazienkę można było łatwo utrzymać w czystości – nic tak nie psuje nastroju jak brudna wanna, posadzka czy kabina prysznicowa. Porządek ma szczególne znaczenie, gdy korzystają z niej nie tylko domownicy. Dlatego najlepiej zastosować łatwe w czyszczeniu płytki ceramiczne, podwieszane urządzenia sanitarne i szafki oraz ceramikę i kabiny ze specjalnymi powłokami.

Do utrzymania łazienki w czystości w znacznym stopniu przyczynia się również sposób rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Praktycznym rozwiązaniem jest podział na strefy, np. kąpielową i sanitarną. Pamiętajmy, że oprócz przyborów sanitarnych w łazience powinno znaleźć się także miejsce na półki i szafki – dzięki nim sprawia ona wrażenie zawsze uporządkowanej. W codziennym korzystaniu z łazienki liczy się także łatwość dostępu do używanych kilka razy w ciągu doby przyborów i kosmetyków.

Zobacz: Jak urządzić małą łazienkę tanio i wygodnie? PORADNIK I INSPIRACJE >>>

Wyposażenie łazienek: pomysły

W utrzymaniu czystości w łazience przełomowym rozwiązaniem stała się możliwość montażu sprzętów podwieszanych w wyposażeniu łazienki. Tego typu sanitariaty to zazwyczaj modele, które mają bardzo prostą formę. Nie tylko mniej jest elementów, które mogą się zakurzyć, łatwiej także umyć podłogę. Wśród systemów do zabudowy podtynkowej mamy do wyboru stelaże pod miskę ustępową, umywalkę, bidet oraz pisuar.

Stelaże mogą być montowane do ścian murowanych (przeznaczone są do tego systemy do zabudowy ciężkiej), jak również do ścian działowych o konstrukcji szkieletowej (systemy do zabudowy lekkiej). Konstrukcja stelaży podtynkowych to metalowe ramy z kompletem przyłączy i elementów montażowych, a w przypadku stelaży pod miski ustępowe także ze zbiornikiem spłukującym. Po obudowaniu sedesu najczęściej powstaje prostopadłościan, który można wykończyć łatwymi do mycia płytkami ceramicznymi. Jedynym jego widocznym elementem jest przycisk spłukujący.

Polecamy: Wyposażenie łazienki: wybieramy kabinę prysznicową >>>

Wyposażenie łazienek: wanny

Zastanawiając się nad wyborem wanny, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to jaką powierzchnię ma łazienka, ale też kto będzie korzystał z łazienki. Wanna na pewno się sprawdzi, kiedy mamy małe dzieci. Wanny akrylowe są najlżejsze ze wszystkich dostępnych na rynku rodzajów wanien. Szybko się nagrzewają (szybciej niż np. wanny żeliwne), dlatego cała ich powierzchnia jest przyjemnie ciepła w dotyku od początku kapieli. Zaletą wannny akrylowej jest również to, że są dostępne w szerokiej gamie kolorów i nie odbarwiają się w trakcie użytkowania. Jedną z niewielu ich wad jest to, że nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak wanny metalowe.

W małej łazience (o powierzchni do 4 m²) najłatwiej zmieścić wannę narożną asymetryczną. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża wanna narożna może wymagać wejścia do środka, aby ją dokładnie umyć. A im więcej w niej będzie załamań, tym okaże się trudniejsza do utrzymania w czystości. Siedzisko w wannie jest potrzebne głównie, gdy mamy małe dzieci. Dorosłe osoby prawie go nie używają, no chyba że panie - np. do golenia nóg.

Wanna jest nie tylko miejscem zabiegów higienicznych, ale też okazją do odpoczynku, a nawet hydroterapii. Podczas zakupów możemy zdecydować się na dodatkowy system hydromasażu, czyli dysz emitujących strumień mieszaniny powietrza i wody. Drobne pęcherzyki wydobywające się z nich pod ciśnieniem dotleniają ciało i działają odprężająco. Kąpiel w wannie z hydromasażem to przyjmeność i relaks.

Zobacz również: Projekt łazienki z wolnostojącą wanną - przepis na kobiece wnętrze >>>

Wyposażenie łazienek: kabiny prysznicowe i brodziki

Jeśli ktoś lubi szybki prysznic, wystarczy mu prosta kabina prysznicowa lub tylko brodzik z zasłonką. Warto jednak zastanowić się nad zainstalowaniem kabiny prysznicowej lub panelu, które oferują odprężający masaż. Wybierając między wanną a prysznicem, warto uwzględnić koszty ich eksploatacji wynikające ze zużycia wody. Prysznic jest tańszy, zwłaszcza jeśli zastosujemy deszczownicę, z której woda spływa po prostu wolniej. W trakcie 10-minutowej kąpieli zużywa się średnio ok. 60 l wody, podczas gdy na kąpiel w wannie potrzebujemy od 150 do 300 l. Wadą kabin prysznicowych jest, niestety, konieczność częstej konserwacji elementów ruchomych oraz odkamieniania drzwi.

Natrysk z płytkim brodzikiem jest modnym rozwiązaniem, ale taki zestaw wymaga dodatkowych inwestycji. I tak np., aby odgrodzić część kąpielową od reszty łazienki, wyznaczając jednocześnie „strefę suchą”, powinniśmy zastosować tafle szkła hartowanego (w przypadku brodzików prostokątnych) lub zawiesić zasłony prysznicowe, o ile wybierzemy brodzik okrągły. Równo z poziomem podłogi - coraz częściej brodziki w kabinach prysznicowych montuje się bez postumentów, umieszczając je bezpośrednio na posadzce. Takie rozwiązanie znosi niepotrzebne bariery architektoniczne w łazience i daje efekt przestronności.

Nie przegap: Aranżacja łazienki z kabiną prysznicową. Łazienki ZDJĘCIA >>>

Wyposażenie łazienek: umywalki

Umywalki szklane, ceramiczne, kolorowe. Producenci umywalek i szafek podumywalkowych zmieniają nasze dotychczasowe zwyczaje... mycia rąk i wprowadzają do aranżacji łazienki kroplę dizajnerskiego szyku. Jaka umywalka będzie idealna? Nowe technologie przedłużają czas użytkowania aramatury łazienkowej. Większość producentów ceramiki sanitarnej wprowadziła ostatnio w ramach standardów szkliwa nowej generacji, którymi pokrywa się powierzchnie umywalek. Powłoki te skutecznie zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń, a osady wapniowe i mineralne są łatwe do usunięcia w powierzchni umywalki. Określa się to mianem tzw. pasywnej czystości. W przypadku szklanych umywalek stosuje się szkło sodowo-potasowe, które jest odporne na tłuczenie i zarysowania. Dodatkowym atutem szklanej umywalki jest to, że pokrywa się je powłokami o właściwościach hydrofobowych. Dzięki temu powierzchnia szklanej umywalki jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Przeczytaj: Wybieramy baterie łazienkowe. Na co zwracać uwagę przy zakupie? PORADNIK >>>

Wyposażenie łazienek - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz stylowe łazienki i ich wyposażenie w naszych galeriach zdjęć! Fotografie z pewnością cię zainspirują do wprowadzenia zmian w swojej łazience!

Ocena: 0
Zdjęcia: Jacek Kucharczyk

POLECANE ARTYKUŁY