Mała łazienka w szarościach. "Projekt zaczęłam od podłogi" - mówi Magda

2023-10-09 12:34

– Przygotowanie projektu łazienki zaczęłam od podłogi. Od początku wiedziałam, że chcę mieć wzorzyste, ale stonowane kolorystycznie płytki – wyjaśnia Magda. – Do kafelków dopasowałam szafkę pod umywalkę, a potem resztę wyposażenia.

Spis treści

  1. Mała łazienka z pralką
  2. 3 strefy w łazience
  3. Jaka szafka pod umywalkę do małej łazienki?
  4. Łazienka w stylu skandynawskim

Gdy odbieraliśmy klucze do nowego mieszkania, zadzwonił telefon. Kurier właśnie przywiózł zamówione płytki łazienkowe – mówi Magda. – Wszystko było dograne co do dnia i godziny. Projekt gotowy, sprzęty wybrane, prace wykończeniowe mogły się zacząć od razu – dodaje jej narzeczony Mateusz.

Mała łazienka z pralką

Po dwóch tygodniach para cieszyła się z gotowej łazienki. – Nie musieliśmy zmieniać układu instalacji, co pozwoliło zaoszczędzić sporo czasu. Ale konieczne było zwężenie wnęki na toaletę, tak aby pralka przy ścianie obok mogła swobodnie się otwierać – opowiadają projektantki.

3 strefy w łazience

W łazience widać wyraźny podział na trzy strefy. Na wprost wejścia mieści się długi blat łączący umywalkę, szafkę oraz pralkę. Po lewej stronie – WC, a po prawej – wanna z natryskiem. – Moim ulubionym rozwiązaniem jest zdecydowanie blat. Dzięki niemu wnętrze jest jeszcze bardziej funkcjonalne – mówi Magda.

Przeczytaj też: Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Ta mała łazienka z wanną ma tylko 2,7 m²!

Jaka szafka pod umywalkę do małej łazienki?

– Egzamin zdaje też szafka z pojemnymi szufladami. Uważam, że im mniej przedmiotów na wierzchu, tym lepiej. Z czasem, gdy będziemy potrzebować więcej miejsca do przechowywania, zabudujemy wnękę nad toaletą.

Łazienka w stylu skandynawskim

Styl łazienki to kompromis między nowoczesnym a skandynawskim. – Cenię sobie wnętrza ponadczasowe, które mimo upływu lat, urzekają charakterem. Kierowałam się tą myślą podczas projektowania – uśmiecha się Magda.

Płytki podłogowe
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Pralka pod blatem
Magda lewandowska, Katarzyna Mizera-Sroka, Yumi Design, yumidesign.pl
Magda lewandowska, Katarzyna Mizera-Sroka, Yumi Design, yumidesign.pl

Jeśli nie chcemy, by urządzenie do prania dominowało w łazience, możemy je zabudować albo przynajmniej przykryć blatem. Pamiętajmy o zostawieniu wolnej przestrzeni między pralką a szafką lub blatem, ponieważ podczas pracy (zwłaszcza wirowania) sprzęt może naruszyć zabudowę meblową. Blat powinien mieć odpowiednią głębokość, wystawać nieco poza pralkę. Dobrze, by mieściła się pod nim też szafka, na przykład z umywalką – podwieszaną lub wpuszczaną w blat (nablatowa będzie zbyt wysoko). W prezentowanej łazience użyłyśmy blatu z rysunkiem marmuru, o wymiarach 170x56 cm.

Przeczytaj także: Nowoczesna łazienka w wanną wolnostojącą. Wymarzone domowe spa Eweliny