Łazienka z wanną w roli głównej. Podpowiadamy, jak ją ciekawie zaaranżować

2023-06-16 17:24

Zarówno wanna wolnostojąca, jak i w zabudowie może stać się głównym punktem wystroju łazienki. Jej aranżacja jednak powinna być nie tylko efektowna, lecz także zapewniać wygodę.

Wanna to wygoda, ale nie tylko dlatego, że zapewnia nam luksusową kąpiel – bywa potrzebna przy prowadzeniu domu, po prostu. Decyzja, czy wybrać wolnostojącą, czy do zabudowy to rzecz gustu i potrzeb oraz wizji łazienki. Dziś oferta jest tak bogata, że można dopasować model do wielkości pomieszczenia, jego kształtu i stylu oraz naszych potrzeb i budżetu (notabene wcale nie należą do rzadkości wanny świetnej jakości w rozsądnych cenach).

Urządzając łazienkę z wanną, można postawić na neutralność i wannę niemal wizualnie schować albo wyeksponować. Taką wolnostojącą wystarczy po prostu postawić, a to oznacza też szybki montaż. Zabudowa zaś pochłania i czas, i pieniądze. W obu przypadkach warto podejść kreatywnie do jej aranżacji – więc dla pobudzenia wyobraźni 18 ciekawych propozycji. Nie sugeruj się metrażem – takie lub podobne wanny mogą stanąć w znacznie mniejszych łazienkach. To po prostu inspiracje…

Jak ustawić wannę?

Tak by łazienka była funkcjonalna, a branie kąpieli – komfortowe. Wcale to jednak nie oznacza, że musi stać dłuższym bokiem przy ścianie. We wnętrzu kwadratowym czy nieregularnym ustawienie jej krótkim bokiem do ściany może nawet poprawić proporcje łazienki.

WANNA W ROLI GŁÓWNEJ

Kupione na angielskim Gumtree wanna, bateria, stelaż pod zasłonę prysznicową (oraz większość wyposażenia) zostały odświeżone. Teraz wanna pokryta czarną farbą kredową i woskiem to gwiazda aranżacji w tonie estetyki wiktoriańskiej.

Łazienka z wanną
Autor: Marcin Czechowicz
Jak odświeżyć starą wannę?

Wannie wolnostojącej możesz zmienić kolor na zewnątrz, malując ją. Farbę wybierz zależnie od materiału, z jakiego jest zrobiona (żeliwo, stal, akryl). Powierzchnię odtłuść, osusz i maluj (ewentualne ubytki uzupełnij najpierw odpowiednią zaprawą). Możesz pomalować ją we wzór (szablony!) albo też ozdobić naklejkami.

WANNA MIEDZIANA

Miedź jest modna, a wanna z tego metalu to marzenie wielu osób. Choć kosztuje słono, niektórzy mogą się skusić. Miedź jest antybakteryjna, ciepła w dotyku, piękna. Model Izabela, tak jak inne, jest ręcznie młotkowany wewnątrz i na zewnątrz i tak polerowany.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy medzianydom.pl

Wanna biała to klasyka, sprawdzi się praktycznie w każdej konwencji, czarna lub w wyrazistym kolorze będzie stanowiła mocny akcent i wymagała przemyślanej aranżacji.

ZNIKAJĄCA WANNA

Tradycyjną w kształcie wannę do zabudowy „ukryto”, obkładając jej korpus oraz ścianę nad nią płytkami w pasy (Vives). Intensywny geometryczny wzór zdominował kompozycję. Pasy na dole i górze ułożono odwrotnie, co dodatkowo przykuwa do nich spojrzenie. Tak ustawioną wannę można także „schować”, okładając ją lustrzaną taflą.

Łazienka z wanną
Autor: Marcin Grabowiecki

WANNA W KOLORZE CZARNYM

Łagodna forma i matowa czerń wanny (np. Goya Besco, Ferrano Rea, Mandal ScandiBath) wraz z czarną podłogową baterią (np. Pretto Laveo) tworzą oś aranżacji (reszta wyposażenia HKliving). Duet idealny do łazienki urządzonej minimalistyczne czy w nurcie eko.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki HKliving

WANNA NA POSTUMENCIE

Jeśli miejsce na to pozwala, warto rozważyć takie rozwiązanie, bo jest efektowne i wygodne (powstaje rodzaj półki). Ów „schodek” (możne być też schowkiem!) po podświetleniu zyska na lekkości.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Broste Copenhagen
Kupując wannę…

…wypróbuj ją! Ułóż się w modelu wystawowym, by się przekonać, czy nie jest za długa, za szeroka itp. W niedopasowanej będziesz się zsuwać lub okaże się za ciasna. Zbyt duża zajmie za wiele miejsca, nie będzie ci w niej wygodnie, a jej napełnianie stanie się nieekologiczne i kosztowne.