ŁAZIENKA na poddaszu: udany projekt łazienki

2013-10-09 14:22 Anna Wrońska|Jolanta Godlewska

Na możliwość urządzenia łazienki na poddaszu ma wpływ wysokość ścianki kolankowej. Z punktu widzenia funkcjonalności im wyższa łazienka na poddaszu, tym lepiej. Poniżej kilka rad, jak stworzyć ciekawy i funkcjonalny projekt łazienki na poddaszu.

Każde z urządzeń instalowanych w łazience na poddaszu wymaga innej wysokości mocowania i odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej swobodne korzystanie z niego. Należy o tym pamiętać, wykonując projekt łazienki na poddaszu. Do łazienki na poddaszu najczęściej jest wybierana wanna. Wanna bez nóżek ma wysokość 40-50 cm. Postawiona na nóżkach albo na obudowie ma 55-60 cm. Wyższe są wanny z hydromasażem – do 67 cm. Człowiek siedzący w wannie ma czubek głowy na wysokości 95-110 cm. Zatem w co najmniej takiej odległości od poziomu posadzki powinien być skośny sufit w najniższym miejscu nad wanną. Koniecznie musimy mieć swobodę ruchów nad krawędzią wanny, aby bez kłopotu do niej wchodzić. Wygodny dostęp do wanny jest szczególnie potrzebny w łazienkach, z których korzystają małe dzieci. Przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm  wolnej powierzchni. Potrzebujemy tam co najmniej 2 m wysokości, aby swobodnie stanąć obok wanny, i co najmniej 2,20 m, aby wytrzeć ręcznikiem głowę.

Łazienka na poddaszu: prysznic

Kabina prysznicowa wymaga wysokiej przestrzeni, pamiętaj o tym planując łazienkę na poddaszu. Najmniejsze mają wymiary 80 x 80 cm, wygodniejsze są te wielkości 90 x 90 cm (mniej miejsca zajmują półokrągłe kabiny narożne). Przed kabiną potrzebna jest jeszcze wolna powierzchnia około 90 x 100 cm. Tyle musi być w łazience na poddaszu miejsca tam, gdzie sufit jest na wysokości 2,10 m. Najczęściej więc natrysk znajduje się najdalej ścianki kolankowej, często w pobliżu drzwi do łazienki na poddaszu (2,10 m).

Łazienka na poddaszu: umywalka

Górna krawędź umywalki jest na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Chociaż ścianka tej wysokości wystarczy, aby wisiała przy niej umywalka, wygodniej jednak, gdy jest wyższa. Dopiero jednak ściana wysokości 190 cm pozwala na powieszenie nad umywalką lustra. Umieszczając umywalkę w łazience na poddaszu pod skosem dachu, rezygnujemy więc z przeglądania się podczas mycia. Przed umywalką potrzebna jest przestrzeń wysokości 2 m. Nad samą krawędzią umywalki może być trochę niżej, bo korzystając z niej, pochylamy się.

Łazienka na poddaszu: sedes, bidet

Stojące sedes i bidet wraz ze spłuczkami mają wysokość 80 cm. Wysokość wiszących to wraz ze stelażem około 130 cm. Tej wysokości musi być ścianka, przy której są instalowane w łazience na poddaszu. Górne krawędzie misek są na wysokości 40 cm od poziomu podłogi. Siedzący człowiek ma wysokość 130 cm. Gdy wstaje, powinien mieć sufit na wysokości 2 m nad powierzchnią wielkości co najmniej 60 x 80 cm.

Dobry projekt łazienki na poddaszu

Projekt łazienki na poddaszu to trudna sprawa. Przy dachu dwuspadowym w pomieszczeniu jest zazwyczaj jeden spadek, przy dachu czterospadowym mogą być dwa. Najwyżej jest pod dachem mansardowym. Na możliwość urządzenia łazienki na poddaszu ma wpływ wysokość ścianki kolankowej. Z punktu widzenia funkcjonalności łazienki na poddaszu im wyższa, tym lepiej. O wygodzie i funkcjonalności projektu łazienki decyduje również kąt nachylenia dachu. Im większy, tym bliżej ścianki robi się wyżej. Jeśli na przykład kąt nachylenia dachu wynosi 45° (czyli inaczej mówiąc, dach ma spadek 100%), a ścianka kolankowa ma wysokość 95 cm, sufit osiąga wysokość 190 cm w odległości 95 cm od ścianki. Natomiast jeżeli dach jest bardziej płaski i kąt jego nachylenia wynosi 30° (czyli spadek 60%) niskiej przestrzeni pod skosami będzie więcej. Granica wysokości 190 cm będzie wtedy przebiegała w odległości 165 cm od ścianki kolankowej.

Łazienka na poddaszu: ścianka kolankowa

Łazienka na poddaszu: ścianka kolankowa ma co najmniej 1 m. Czy jest to ścianka konstrukcyjna, na której wspiera się dach, czy wewnętrzna ścianka, która oddziela zbyt niską przestrzeń pod dachem, chodzi o najniższą ścianę w łazience. Jeśli ma wysokość 110 cm, można zamocować przy niej stojący sedes lub bidet. Można też przysunąć wannę krótszym bokiem. Ustawienie jej wzdłuż takiej ścianki też jest możliwe, ale wtedy kąt nachylenia dachu powinien mieć 45°, a szerokość wanny minimum 100 cm. Węższą trzeba będzie od ścianki odsunąć. Wanna narożna (na przykład o wymiarach 99 x 140 cm) może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, bo nie korzysta się z niej, siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem. Nie próbujmy montować umywalki pod skosem przy ściance niższej niż 145 cm.

Łazienka na poddaszu: ścianka kolankowa poniżej 1 m. Urządzenia powinny być montowane w odpowiedniej odległości od ścianki kolankowej, by można było z nich swobodnie skorzystać. Na przykład przy ściance wysokości 95 cm i nachyleniu dachu o kącie 45° wannę szerokości 70 cm musimy odsunąć od ścianki o 35 cm, a przy nachyleniu dachu o kącie 30° – aż o 105 cm. Urządzenia instalowane w wyższych miejscach nie powinny utrudniać dostępu do niskich kątów za nimi. Niską przestrzeń zazwyczaj zabudowuje się schowkami, umieszcza się tam grzejnik lub szafki na kółkach, które łatwo wysunąć na środek łazienki.

Duża łazienka na poddaszu

Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, możemy projektować w łazience dodatkowe ścianki, do których mocujemy urządzenia na wygodnych dla nas wysokościach. Ścianki te mogą być odsunięte od ścianki kolankowej, tworząc tak zwane wyspy, często w najwyższych miejscach łazienki. Skosy zabudowuje się, tworząc schowki i półki we wnękach.