Łazienka bez okna – wady i zalety. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę bez okna

2022-05-04 8:45

Okno w łazience nie tylko zapewnia dostęp do naturalnego światła, ale również pozytywnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu i chroni przed grzybami oraz pleśnią. W nowoczesnych budynkach okna w łazience są standardem, ale wiele mieszkań w starszych blokach nie ma łazienkowych przeszkleń. Czy to faktycznie duży problem? Jakie są wady i zalety łazienek bez okna? Jak je dobrze urządzić? Sprawdzamy!

łazienka bez okna
Autor: pexels.com / Max Vakhtbovych

Łazienka bez okna – wady i zalety

Łazienka bez okna na pierwszy rzut oka może wydawać się pozbawiona zalet – w końcu obecność przeszklenia zapewnia dostęp do światła i lepszą wentylację. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej łazienkom bez okien zauważymy, że tego typu przestrzenie mają swoje plusy. Jakie?

Przede wszystkim łazienka bez okna zazwyczaj jest bardziej przytulna i ciepła – dosłownie i w przenośni. Źle uszczelnione otwory okienne mogą sprawić, że w pomieszczeniu będzie chłodno i – co gorsza – wilgotno. Poza tym, pozbawione okien łazienki są bardziej kameralne i intymne – nie ma również obaw, że ktoś będzie nas podglądał.

Przeciwnicy łazienek bez okien zwracają uwagę na szereg wad, od których tego typu przestrzenie nie są wolne. Jedną z największych wad łazienki bez okna jest brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W takich pomieszczeniach, gdy nie zamontujemy odpowiednich systemów wentylacyjnych, które będą odprowadzać wilgoć, będzie ona osiadać na ścianach i innych powierzchniach. A stąd już krótka droga do nieestetycznych, trudnych do usunięcia i szkodliwych dla zdrowia wykwitów pleśni i grzybów.

Innym minusem łazienek bez okien jest brak źródła naturalnego światła. Okno, nawet najmniejsze zapewnia dostęp do światła dziennego, które nie tylko pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale również pomaga oszczędzać na rachunkach za prąd (nie musimy stale doświetlać łazienki sztucznym oświetleniem).

Okno w łazience może również optycznie powiększyć pomieszczenie, co szczególnie przyda się w małych łazienkach. Jego brak, mimo przytulnego i intymnego klimatu w niektórych łazienkach może wzmóc poczucie klaustrofobii i ciasnoty.

Jak widzimy, łazienka bez okna ma swoje wady i zalety. Dlatego warto pamiętać o kilku kwestiach podczas planowania i aranżowania tego typu przestrzeni. Sprawdźmy, jak urządzić łazienkę bez okna, by była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również funkcjonalna.

Jak urządzić łazienkę bez okna?

1. Oświetlenie – ponieważ w łazienkach bez okien nie mamy dostępu do naturalnego światła, musimy wspomóc się sztucznym oświetleniem. W tego typu łazienkach najlepiej sprawdzi się kilka źródeł światła rozmieszczonych w poszczególnych strefach. Zadbajmy o obecność m.in. głównego światła, bocznych kinkietów i dyskretnych taśm LED, dopasowując je do swoich potrzeb i wielkości pomieszczenia. Wybierając żarówki, postawmy raczej na neutralną temperaturę barwową, ponieważ jest ona zbliżona do światła naturalnego. Dla uzyskania bardziej przytulnego klimatu – zaopatrzmy się w żarówki o ciepłej barwie.

2. Wentylacja – odprowadzanie wilgoci i pary wodnej w łazience to sprawa najwyższej wagi, dlatego w przypadku pomieszczeń, które nie mają okien, należy wyposażyć je w dobrej jakości sprawny system wentylacyjny. Gdy planujemy remont łazienki bez okna, montaż wentylacji i pochłaniaczy wilgoci zlećmy specjaliście, by mieć pewność, że zostanie on założony prawidłowo. Warto również regularnie sprawdzać kratki wentylacyjne i usuwać kurz oraz pajęczyny.

3. Kolory – by łazienka bez okna nie wydawała się ponura i klaustrofobiczna, możemy ją optycznie powiększyć i rozjaśnić przy pomocy kolorów. Doskonale w tej roli sprawdzą się m.in. beże, biele, szarości i pastelowe kolory (np. pudrowy róż czy jasna mięta). Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie złotych i srebrnych elementów.

4. Lustro – brak okna w łazience możemy w pewnej części zrekompensować sobie lustrem. Lustrzane tafle, na przykład rozwieszone na całej długości ściany, optycznie powiększą przestrzeń i dodatkowo odbiją światło, przez co wnętrze będzie wydawało się jaśniejsze. Ciekawą opcją są również lustra zamknięte w ramach imitujących okiennice.

5. Powierzchnie – jak dodatkowo rozświetlić łazienkę bez okna? Na przykład wybierając powierzchnie, które odbijają światło, np. meble o lakierowanych frontach, płytki ścienne z drobinkami brokatu, szkliwione mozaiki, a także błyszczącą chromowaną armaturę.

Piękna i funkcjonalna łazienka. Inspiracje i pomysły - ZDJĘCIA