Jaka łazienka jest modna w 2022? Naturalne materiały, funkcjonalność i...

2022-07-29 12:38

Przekonaliśmy się w ostatnich latach, jak ważne jest utrzymanie czystości i higieny w każdym z domowych pomieszczeń. Nie powinien dziwić więc fakt, że łazienka 2022 skupia się właśnie na tym aspekcie – w nowym sezonie możemy spodziewać się łatwych w czyszczeniu powierzchni. Ponadto, w 2022 kontynuujemy romans z ekologią i zamieniamy łazienkę w domowe spa. Jakie jeszcze trendy w łazienkach zdominują 2022 rok? Sprawdzamy!

Spis treści

  1. Modna łazienka 2022 - relaks przede wszystkim
  2. Modna łazienka 2022 - styl eko ma się dobrze
  3. Modna łazienka 2022 - marmur: powrót króla
  4. Modna łazienka 2022 - funkcjonalne, inteligentne rozwiązania
  5. Modna łazienka 2022 - kształty i kolory

Modna łazienka 2022 - relaks przede wszystkim

Łazienka 2022 ma przede wszystkim zapewnić maksymalną wygodę i pomóc nam się odprężyć, zrelaksować. Stresujący rok poprzedni pokazał nam, że komfort psychiczny jest niezwykle ważny i że możemy osiągnąć go w domowym zaciszu. Dlatego łazienki 2022 chętnie przyjmują rolę pokoi kąpielowych, domowych spa. Co to oznacza w praktyce? Minimalistyczny wystrój, który nie przytłacza, a pomaga koić zmysły, wykorzystanie solidnych i łatwych w czyszczeniu materiałów (najlepiej naturalnych jak drewno czy kamień), podgrzewana podłoga dla komfortu stóp, a także wygodna, przestronna kabina prysznicowa lub wolnostojąca wanna.

Modna łazienka 2022 - styl eko ma się dobrze

Nic tak nie koi zmysłów jak kontakt z naturą! Dlatego rok 2021 kontynuuje (ze zdwojoną siłą) swoją fascynację stylem eko. W nowym sezonie możemy zauważyć mnogość naturalnych materiałów wykorzystanych w mieszkaniach, szczególnie łazienkach. Ceramika, kamień, drewno – to do nich należy rok 2022! Gdy dodamy do tego zielone rośliny w pięknych doniczkach zasiedlające łazienkowe półki, kąty i sufit możemy mieć pewność, że użytkowanie tak zaaranżowanej przestrzeni będzie nie tylko czystą przyjemnością, ale również estetyczną ucztą dla oczu.

Wybierając rośliny do łazienki pamiętajmy, że nie wszystkie gatunki będą się czuły w tym pomieszczeniu dobrze. W łazience panują specyficzne warunki (wilgotne powietrze i wysoka temperatura), dlatego warto wybrać rośliny, które będą się tam czuły jak w domu! Paproć nefrolepis, zamiokulkas, skrzydłokwiat czy zielistka doskonale odnajdą się w każdej łazience.

Modna łazienka 2022 - marmur: powrót króla

W łazience szczególnie powinniśmy dbać o higienę i czystość, dlatego warto zainwestować w solidne, trwałe i odporne na ścieranie (i częste czyszczenie) materiały. Zwłaszcza, jeśli chodzi o łazienkowy blat. Łazienka 2021 w szczególności upodobała sobie blaty kwarcytowe, ponieważ ten materiał jest wyjątkowo odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i co najważniejsze – wykazuje minimalną nasiąkliwość, dlatego doskonale sprawdza się w łazienkach. Poza tym konglomerat kwarcytowy znany jest ze swojej bogatej kolorystyki i ciekawych wzorów.

Ale, ale! W łazienkach 2022 król może być tylko jeden i nie jest nim kwarc, a marmur. Tak, łazienki w nowym sezonie znów zakochają się w tej arystokratycznej skale. Niektóre pozostaną przy biało-szarych odcieniach marmuru, inne postawią na bardziej intensywne kolory i ciekawe użylenia, jakie oferuje ten materiał.

Klasę i elegancję w łazienkach 2022 zapewnia, podobnie jak w roku poprzednim, złoto, ale tym razem subtelniej. W nowym sezonie, łazienki zdominuje matowe, satynowe złoto, inspirowane stylem industrialnym.

Modna łazienka 2022 - funkcjonalne, inteligentne rozwiązania

Pandemia zwróciła naszą uwagę na praktyczne, funkcjonalne rozwiązania, które pomagają zachować czystość i zadbać o osobistą higienę (a także higienę najbliższego otoczenia). Wykorzystując najnowsze zdobycze techniki, łazienki 2022 to pomieszczenia, w których zachowanie czystości jest niezwykle proste, a obecność bakterii ograniczona do minimum.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest bezdotykowa armatura, która pomaga ograniczyć kontakt fizyczny z urządzeniami sanitarnymi i w efekcie – zmniejszyć ryzyko przenoszenia bakterii czy wirusów. Rozwiązania bezdotykowe, od kranów po toalety wyposażone są w czujniki ruchu. Co więcej, nowoczesne toalety smart mają wbudowane systemy samoczyszczące, automatycznie zamykaną klapę i opcje bezdotykowego spłukiwania, dlatego korzystanie z nich jest nie tylko higieniczne, ale również bardzo wygodne.

JAK ZAPLANOWAĆ NIEDUŻĄ ŁAZIENKĘ | Webinar z cyklu Wygodne Mieszkanie

Modna łazienka 2022 - kształty i kolory

W kwestii wielkości i kształtu płytek, w łazienkach 2022 da się zauważyć kontynuację trendu z poprzednich sezonów. Nadal dużą popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe – i trudno się dziwić. Nie tylko doskonale prezentują się w każdej łazience i optycznie powiększają przestrzeń. Dzięki niewielkim przestrzeniom między nimi pozwalają łatwo się czyścić!

W łazienkach 2022 wciąż króluje geometria (także we wzorach), chociaż w złagodzonej formie. Zamiast kanciastych, ostrych krawędzi, powierzchnie są obłe, zaokrąglone, niemal secesyjne w swojej delikatności. Szczególnie da się to zauważyć w kształcie luster – wciąż popularne są okrągłe modele, chociaż lustra kwadratowe i prostokątne o zaokrąglonych krawędziach z dnia na dzień zyskują na popularności.

A co z kolorami? Jakie kolory w łazienkach są modne w 2022? W nowym roku i sezonie chodzi głównie o stworzenie kojącej zmysły, odprężającej atmosfery. 2022 to rok zasłużonego relaksu, dlatego w łazienkach będziemy unikać bardzo krzykliwych i jaskrawych kolorów (chyba że w formie dodatków). Zamiast tego, nasze domowe spa wypełnią delikatne pastele (głównie odcienie niebieskiego i zielonego), minimalistyczne beże, szarości i biel, a także – w zgodzie z duchem eko – kolory ziemi, czyli delikatne brązy, żółcienie i przygaszona zieleń.

Jednym z ciekawszych trendów w łazienkach 2022 będzie czerń! Kolor czarny wejdzie z przytupem do naszych łazienek, ale nie na tyle, by je przytłoczyć czy zdominować. Może do swojej łazienki zaprosimy czerń w formie dodatków, stylowej armatury czy ściany za prysznicem? Czerń, odpowiednio wykorzystana, wprowadzi do łazienki odrobinę luksusu i stylowej elegancji.

Łazienka 2022 ma wiele twarzy, ale jej głównym celem jest zapewnienie nam maksymalnej wygody i psychicznego komfortu. Pozwala nam to osiągnąć przez wykorzystanie naturalnych materiałów (np. drewna czy kamienia) oraz praktycznych, nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają zachowanie higieny i utrzymanie czystości.

Jaki jest twój ślad węglowy? Sprawdź, jak twoje codzienne wybory wpływają na środowisko

Pytanie 1 z 9
Jak docierasz do pracy/szkoły?
Łazienka dla gości - projektowanie łazienki