Jak wybrać przycisk do spłuczki? Rozwiązania podtynkowe i do kompaktów

2020-09-30 13:20

Pozornie mało istotny, a jednak mający bardzo duże znaczenie dla funkcjonalności i wystroju łazienki. Przycisk do spłuczki to detal, od którego zależy codzienne zużycie wody oraz ostateczny charakter otoczenia – jak go wybrać, by był idealny?

łazienka
Autor: materiały prasowe Cersanit

Spis treści

  1. Na co zwrócić uwagę, wybierając przycisk spłukujący?
  2. Przycisk do WC a wystrój łazienki
  3. Aspekt praktyczny – demontaż przycisku do spłuczki na wypadek awarii

Na co zwrócić uwagę, wybierając przycisk spłukujący?

Przyciski spłukujące, choć służą do tego samego, różnią się między sobą funkcjonalnością. Co należy wziąć pod uwagę, kupując ten element?

  • Ilość zużywanej wody – to najważniejsza funkcjonalność każdego przycisku do WC. Najczęściej można spotkać na rynku modele dwudzielne, pozwalające na spłukiwanie 3 lub 6 litrami wody – w zależności od potrzeb. Coraz popularniejsze stają się jednak także oszczędniejsze przyciski spłukujące – oferują możliwość zużywania 2 lub 4 litrów wody. Ciekawe są także modele z funkcją STOP – mają jeden przycisk, który w dowolnym momencie możesz zatrzymać, zużywając dokładnie taką ilość wody, jaka jest Ci potrzebna.
  • Rodzaj sterowania – najczęściej spotykane są manualne przyciski spłukujące, jednak na popularności zyskują także modele elektryczne, działające na czujnik ruchu. Takie rozwiązanie jest bardziej higieniczne, choć dla niektórych mniej intuicyjne.
  • Materiał wykonania – przycisk do spłuczki wykonywany jest najczęściej z tworzywa sztucznego pokrywanego chromem lub z metalu. Dostępne są także przyciski do WC ze stali i szkła – te są jednak sporo droższe, choć z drugiej strony także trwalsze.
  • Dodatkowe funkcje – przycisk spłukujący może mieć także funkcje specjalne – miejsce na tabletki do czyszczenia spłuczki, oświetlenie LED, które docenimy podczas nocnej wizyty w toalecie, a nawet funkcję automatycznego, regularnie powtarzającego się spłukiwania, dzięki której można zapobiec osadzaniu się kamienia przy dłuższej przerwie w użytkowaniu WC.

Przycisk do WC a wystrój łazienki

W dzisiejszych czasach równie ważny jak funkcjonalność jest wystrój łazienki. Na aranżację takiego wnętrza będzie miał wpływ także wybór odpowiedniego przycisku do WC. Nie musimy się tym jednak przejmować – na rynku dostępność modeli w różnych wzorach i kolorach jest ogromna.

Królują oczywiście przyciski spłukujące o metalicznym wykończeniu, jednak poza standardową srebrną barwą coraz częściej przyjmują oryginalniejsze kolory. Miedziane, różowe złoto oraz pozostałe odcienie otwierają przed nami niezwykłe możliwości wykończenia łazienki.

Jeśli nie chcemy przycisku spłukującego o wykończeniu metalicznym, największy wybór mamy spośród czarnych i białych elementów – obecnie nie brakuje również kolorowych przycisków do WC, choć dostępne są w o wiele mniejszym stopniu.

Zachwyci nas również ogrom kształtów, i to zarówno przycisków, jak i znajdujących się na nich popychaczy – element ten bez trudu dopasujemy do przyjętej stylistyki łazienki.

Aspekt praktyczny – demontaż przycisku do spłuczki na wypadek awarii

Przycisk do spłuczki kompaktowej często pełni jednocześnie funkcję elementu mocującego pokrywę spłuczki. Wystarczy go odkręcić, by zyskać dostęp do wnętrza zbiornika, co jest niezbędne na wypadek rozmaitych awarii, np. cieknącej ciągle wody z toalety. Czy w przypadku przycisku do spłuczki podtynkowej jest to równie proste?

Na szczęście tak, choć trzeba się liczyć z tym, że dostęp do spłuczki umieszczonej w ścianie będzie na pewno utrudniony przy awariach. Samo zdjęcie przycisku spłukującego nie powinno nam jednak sprawdzić trudności – element ten mocowany jest do ściany najczęściej na zatrzaski lub śrubki ukryte pod popychaczami przycisku do WC. Demontaż i ponowne założenie przycisku zajmą zatem zaledwie chwilę.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE