Jak odnowić łazienkę: 6 sposobów na stare płytki - porady architekta

2022-04-26 12:35

Radzimy, jak odnowić łazienkę łatwym sposobem, by znów zachwycała. Najczęściej to stare płytki są już niemodne i nie możemy na nie patrzeć. Żeby ich nie skuwać, można wykorzystać np. naklejki na kafelki. Zobacz praktyczne porady architekta, jak odnowić łazienkę, stosując modne naklejki na płytki.

Nowoczesne łazienki
Autor: mat. pras. Tubądzin

Spis treści

  1. Jak odnowić łazienkę: malowanie kafli
  2. Jak odnowić łazienkę: najklejki na płytki z folii samoprzylepnej
  3. Jak odnowić łazienkę: przysłonięcie płytek
  4. Jak odnowić łazienkę: nowe płytki na stare
  5. Jak odnowić łazienkę: zaklejanie płytek tapetą
  6. Jak odnowić łazienkę: zamaskowanie dekorów

Co na stare płytki w łazience: to częste pytanie w waszych listach. Jak odnowić łazienkę bez skuwania płytek. Po pierwsze, usuńmy z łazienki wszystkie ruchome elementy i spójrzmy świeżym okiem, co nam naprawdę przeszkadza: czy kolor płytek, czy same kafle mogłyby być, ale drażnią nas brzydkie niemodne dekory. Czy może płytek w łazience jest za dużo i czujemy się "zakafelkowani"? Oceńmy podłogę - tej raczej nie zmienimy, bo mimo wszystko lepiej mieć płytki na podłodze niż kłaść na nie jakąś wykładzinę - i co do niej pasuje.

Kiedy wiemy już, co by poprawiło sytuację, zapoznajmy się z możliwościami, jak odnowić łazienkę bez konieczności wymiany płytek.

O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>

Jak odnowić łazienkę: malowanie kafli

Jeśli ewidentnie chcemy zmienić kolor całości czy części starych płytek, nie inwestując dużych kwot, najprościej jest je przemalować. Jesteśmy w stanie samodzielnie odnowić łazienkę, aby nie wymieniać kafelków. Na rynku jest dostępnych wiele różnych farb, jedynie musimy pamiętać, że o ile do szorstkich matowych kafli wystarczy sama farba, o tyle do tych szkliwionych potrzebny będzie jeszcze podkład i że jak zawsze przed malowaniem należy starannie oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Przywrócenie pierwotnego wyglądu płytek przy takiej opcji w praktyce jest trudno wykonalne i nieopłacalne. Oczywiście dodatkowo możemy na takich płytkach domalowywać jeszcze jakieś wzory, ale najładniej wyglądają duże jednolite powierzchnie. Efekt będzie zależny od staranności wykonania.

Zanim zaczniesz miniremont łazienki, sprawdź, czy podłoże jest suche. Dodatkowo, aby podnieść odporność ścian łazienki, można przed malowaniem zastosować preparat podkładowy izolujący wilgoć. Gdy wyschnie, pędzlem lub wałkiem kładziemy farbę. Jeśli łazienka jest mała, malujemy ją na jasny kolor. Ciemny sprawi, że pomieszczenie wyda się mniejsze. Jeśli farba jest uzupełnieniem płytek, płaszczyzny ceramiczne zabezpiecz taśmą malarską.

Nowoczesna łazienka: 21 pomysłów na aranżację. Zobacz galerię − kliknij poniżej

Jak odnowić łazienkę: najklejki na płytki z folii samoprzylepnej

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić łazienkę szybko i odwracalnie, pomyśl o naklejkach na płytki z folii samoprzylepnej. Możemy spróbować również sami to wykonać. Łatwiej się wykleja ścianę z dużych kafli niż z małych. W przypadku błędu w klejeniu możemy zniszczyć folię, ale jest stosunkowo tania. Nie używajmy kolorowych matowych folii do naklejania na stare płytki w łazience - łatwo się zarysowywują i wciera się w nie brud, lepiej sprawdzają się błyszczące. Najlepiej każdą folię zabezpieczyć dodatkowo laminatem, dużo łatwiej się klei i jest trwalsza. Można zamówić dowolną grafikę według naszego projektu, np. zdjęcie, ale koniecznie wtedy z ochronnym laminatem zabezpieczającym druk. Na zadrukowanej w jakiś wzór folii mniej będą widoczne zacieki niż na gładkich jednolitych. Możemy też na stare płytki w łazience zastosować gotowe naklejki na kafelki z efektami specjalnymi, metaliczne itp.

Jak odnowić łazienkę: przysłonięcie płytek

Co na stare płytki? Wykafelkowaną ścianę bądź jej część możemy przysłonić dowolną wodoodporną płytą o grubości nie kolidującej ze stałym wyposażeniem (montujemy na odpowiednie kleje bądź silikony). Może to być lustro naturalne bądź syntetyczne, szkło matowe, barwione czy malowane, płyty z tworzyw sztucznych z różnymi wierzchami (np. aluminiowym), płyty z PCV z naklejoną grafiką wielkoformatową (łatwiej się je montuje od bezpośredniego wyklejania na kaflach), korkiem itp. Na dobry wizualny efekt ma duży wpływ dokładność spasowania płyt, należy dobrze sprawdzić piony i zniwelować często występujące krzywizny ścian.

Jak odnowić łazienkę: nowe płytki na stare

O ile mocowanie starych płytek jest bez zarzutu, można na nich kłaść nowe. Wiadomo jednak, że ich żywotność będzie dużo krótsza od kładzionych normalnie, więc takie rozwiązanie powinno się stosować ewentualnie tylko miejscowo jako uzupełnienie któregoś z powyższych.

Podczas remontu łazienki płytki zawsze kładziemy od dołu ściany do góry. Wyznaczamy idealna linie pozioma za pomocą pionu murarskiego i poziomicy. Ułóż rząd płytek pod ścianą z zachowaniem szczelin między nimi. Jeśli nie uda się wypełnić powierzchni całymi płytkami, skrajne trzeba przyciąć na taką samą szerokość. Klej do płytek kładź zębatą packą – dzięki bruzdom płytka zostanie przyssana do ściany. Przyklejanie zacznij od całych elementów, te przycięte wklej na końcu. By zachować jednakowe szczeliny, użyj plastikowych dystansów w kształcie krzyżyków.

Projekt małej łazienki: wnętrze z żółtym akcentem. Zobacz galerię − kliknij poniżej

Jak odnowić łazienkę: zaklejanie płytek tapetą

Podstawowe odświeżenie łazienki to przede wszystkim zadbanie o ściany. Możemy pomalować ścianę specjalnymi produktami, farbami, chroniącymi przed wilgocią, nakleić wzorzystą lub jasną tapetę. Wzorzyste ściany w łazience błyskawicznie wprowadzą efekt świeżości i obędziemy się bez generalnego remontu łazienki.

W dużych łazienkach w miejscach, gdzie nie występuje bezpośredni kontakt z wodą, można na stare płytki nakleić odpowiednią do wilgotnych pomieszczeń tapetę, doda to pomieszczeniu trochę pokojowego charakteru. Taka łazienka naprawdę będzie miała ciekawy wystrój.

Do klejenia tapety w łazience stosujemy wyłącznie specjalne kleje, takie, które w składzie mają środki antygrzybiczne. Ścianę najpierw dokładnie gruntujemy,zostawiamy do wyschnięcia. Tapetę przycinamy tak, żeby wzory na poszczególnych pasach trafiały na siebie. Należy wziąć pod uwagę wysokość powtarzalnego elementu wzoru i dodać po kilka centymetrów zapasu na obcięcie. Następnie smarujemy klejem spodnia stronę tapety i składamy ja metoda „mokre do mokrego”. Posmarowane klejem bryty zostawiamy na 10 minut. Po tym czasie rozwijamy bryt i przykładamy do ściany. Wygładzamy tapetę wałkiem do tapet. Nadmiar odcinamy ostrym nożykiem. W czasie tapetowania wyłączmy w łazience grzejnik, żeby tapety nie wysychały zbyt szybko.

Projekt łazienki w pastelowych barwach: wnętrze w kobiecym stylu. Zobacz galerię − kliknij poniżej

Jak odnowić łazienkę: zamaskowanie dekorów

O ile płytki w łazience nam się podobają, a drażnią tylko dekory można próbować je zamaskować dociętymi starannie do wymiaru zamiennymi pasującymi do charakteru wnętrza elementami - innym, tym razem podobającym się dekorem, stonowaną bądź kontrastową kolorystycznie kaflą, fakturowanym kafelkiem w tym samym kolorze co całość, gładką cienką aluminiową płytką, wydrukowaną według naszego projektu naklejką, itp. Jeżeli istniejące płytki na podłodze w łazience absolutnie nie pasują nam do odmienionych płytek ściennych, warto położyć na podłogę odpowiednio dobraną wykładzinę, aby stworzyć harmonijną całość. Wszystkie powyższe sposoby można zastosować oczywiście nie tylko w łazience - sprawdzą się też np. na stare płytki w kuchni.

Powyższe rozwiązania na pewno nie zastąpią gruntownego remontu łazienki, ale z całą pewnością są w stanie odsunąć go w czasie i pozwolić pocieszyć się nam jeszcze starą-nową łazienką.

Łazienka w stylu vintage: ceramika, baterie, kolory. Zobacz galerię − kliknij poniżej

Łazienka na poddaszu? Zobacz, jak urządzić łazienkę pod skosami
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE