Kiedyś była tu kuchnia. Teraz jest nowoczesna łazienka inspirowana obrazem Jana Vermeera

2023-09-08 13:47

W miejscu obecnej łazienki była kuchnia z ponad stuletnią westfalką. Zrezygnowaliśmy z niej na rzecz nowoczesnego aneksu kuchennego w salonie. A tu zamarzył się nam drugi salon… kąpielowy – opowiada Katarzyna Grant, projektantka i właścicielka mieszkania. – Obraz "Dziewczyna z perłą" to oczywiście reprodukcja, ale podświetlony, na tle grafitowej ściany, stanowi ważny element wnętrza. Wprowadził do łazienki wątek sztuki, który rozwinęłam w całym domu – mówi projektantka.

Zanim łazienka wypiękniała, trzeba było skuć stare tynki cementowo-wapienne, wymienić instalacje, odrestaurować stolarkę drzwiową, a okienną odtworzyć na wzór oryginalnej, z pięknym łukiem w górnym skrzydle. – Pomieszczenie jest jasne. Pomyślałam, że wykorzystam to w projekcie. Postawię na tekstury i powierzchnie, które będą odbijać oraz chłonąć światło – dodaje.

Zobacz inną cudowną łazienkę zaprojektowaną przez Katarzynę. Tym razem, projektantka zainspirowała się... sardynkami

Do tak zwanej strefy mokrej, przy wannie, Kasia wybrała mozaikę perłową. Natomiast na pozostałe ściany matową tapetę w tonacji grafitu. Podłoga? Przyciąga uwagę czarno-białymi rombami. – Zimą nasz synek uwielbia się na niej kłaść. Nie, nie dlatego, że tak bardzo mu się podoba. Po prostu jest ogrzewana – śmieje się mama. Do relaksu służy też puf umieszczony pod obrazem. Razem tworzą malowniczą kompozycję.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
Dobre podstawy
 Katarzyna Grant, Grant Studio, grantstudio.pl
Katarzyna Grant, Grant Studio, grantstudio.pl

W budownictwie historycznym nic nie jest proste i gładkie. Ząb czasu, warstwy farb i odspojenia potrafią zniweczyć efekt nawet najpiękniejszych, najdroższych okładzin, a wykonawcy mogą napsuć sporo krwi. Aby tego uniknąć, radzę solidnie przygotować powierzchnię ścian, zainwestować w nowe tynki. Mając taką bazę, skupimy się na estetycznej stronie projektu, a nie na problemach technicznych, które mogłyby wyniknąć po drodze. Generalny remont mieszkania w starej kamienicy warto zlecić profesjonalnej ekipie. My wykonawstwo powierzyliśmy zaufanemu fachowcowi z Torunia, często mierzącemu się z tego typu pracami.

Zobacz też inną łazienkę z wanną i tapetą na ścianie. Goście nie chcą z niej wychodzić