Aranżacja łazienki zdjęcia: kamień naturalny w łazience

2015-04-27 12:53

Aranżacja łazienki z kamieniem naturalnym jest elegancka. Kamień w łazience jako szlachetny materiał jest chętnie wykorzystywany. Ze względu na swoją ogromną różnorodność kolorystyczną i trwałość kamień dekoracyjny na ścianie w łazience daje wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych.

Do niedawna kamień naturalny w łazience kojarzył się z wnętrzami klasycznymi, teraz staje się coraz bardziej modny w łazienkach nowoczesnych. Aranżacja łazienki zdjęcia - obejrzyj w galerii 11 inspirujących zdjęć, jak stosować kamień naturalny w nowoczesnej łazience. Ze względu na swoje właściwości i odporność na wilgoć kamień bardzo dobrze sprawdza się w łazienkach. Ze względu na ogromną różnorodność i niepowtarzalność kamienia naturalnego coraz częściej sięgamy po ten materiał.

Prezentuje się on szczególnie pięknie w dużych łazienkach, na dużych powierzchniach, ale w małych wnętrzach w postaci detalu też ma swój urok. Jedyną wadą kamienia naturalnego w łazience jest niestety jego cena (porównywalna z włoskimi płytkami i mozaikami) – koszt zależny jest od wielkości montowanych płytek. Jaki wybrać kamień do łazienki?

Jaki kamień naturalny do łazienki?

Długotrwały proces powstawania kamienia naturalnego powoduje, że każdy kamień ma inny rysunek, odcień, a nawet kolor – jest to normalne zjawisko w ramach jednego gatunku. Najczęściej lubiane kamienie naturalne w łazienkach to:

  • Kamień do łazienki - marmur – wyróżnia się nieskończoną ilością wzorów i kolorów. Szczególnie dobrze wygląda na dużych powierzchniach, trochę traci na małych,
  • Kamień do łazienki - trawertyn – piękny, o spokojnym rysunku i wybarwieniu od jasnego beżu do brązu, ale najbardziej porowaty, jeżeli nie jest zabezpieczony żywicą lub szpachlą, należy unikać miejsc narażonych na duży kontakt z wodą,
  • Kamień do łazienki - granit – najbardziej odporny na wilgoć i wodę – ma najbardziej zwartą strukturę,
  • Kamień do łazienki - onyks – najbardziej dekoracyjny, wyróżnia się pięknym rysunkiem i barwą. Występuje w mniejszych formatach, idealny do podświetlania. Tworzy niezwykle efektowne i oryginalne dekoracje.
  • Kamień do łazienki - piaskowiec – występuje raczej w ciepłych odcieniach, wyróżnia się chropowatą, piękną strukturą.

O czym pamiętać, stosując kamień naturalny w łazience?

Stosując kamień naturalny w łazience warto pamiętać, że kamień cięty na płyty wielkoformatowe dobrze wygląda na dużej powierzchni i w dużym wnętrzu. W małej łazience może przytłaczać. Pomysłem do mniejszej łazienki jest stosowanie mozaiki kamiennej lub kamienia ciętego na mniejsze płytki. Kamień w aranżacji łazienki znakomicie sprawdza się jako dekor rozdzielający duże powierzchnie gładkich płyt lub we wnękach.

Pamiętajmy o dobrym oświetleniu kamienia naturalnego w łazience, zwłaszcza nieoszlifowanej mozaiki czy piaskowca, które wydobędzie i podkreśli wszelkie nierówności jego powierzchni. Wykoując aranżację łazienki wykończonej kamieniem należy pamiętać o sprawdzeniu wytrzymałości stropu – kamień jest bardzo ciężki.

Jak pielęgnować kamień w łazience?

Właściwie każdy kamień nadaje się do łazienki, pod warunkiem, że będzie odpowiednio zaimpregnowany. Niezaimpregnowany może ulec takim zabrudzeniom, które będą nie możliwe do usunięcia. Impregnacja kamienia w łazience (zabezpieczenie mikroporów przed wnikaniem wody) konieczna jest na początku używania, później powinna być powtarzana co kilka lat. W okolicach szczególnie narażonych na wodę warto zastosować specjalne membrany wodochronne.

Wszelkimi zabezpieczeniami kamienia zajmują się firmy kamieniarskie, montujące kamień we wnętrzach. Warto zlecić pierwszą impregnację kamienia w łazience specjalistom, później należy stosować preparaty odpowiednie do poszczególnego rodzaju kamienia naturalnego. Stosowanie niewłaściwych preparatów może zaszkodzić powierzchni kamienia. Wynikiem właściwej impregnacji jest stan, w którym kamień nie przyjmuje wody, jednocześnie „oddychając”.