Jaką deszczownicę wybrać? PORADNIK

Deszczownica to nowoczesny element systemu prysznicowego rozpraszający strumień wody tak, że przypomina przyjemny deszcz. Jaką deszczownicę wybrać? Okrągłą czy prostokatną? Montowaną podtynkowo czy natynkowo? Przeczytajcie nasz PORADNIK i dobrze wybierz.

Deszczownica w łazience
Deszczownica
Deszczownica w łazience
Deszczownica w łazience
Deszczownica w łazience

Deszczownica, nazywana też deszczownią, jest częścią systemu prysznicowego montowanego w nowoczesnej łazience. Sercem każdego z nich jest bateria prysznicowa lub prysznicowo-wannowa, w zależności od miejsca w którym ma być umieszczona.

System natryskowy może być natynkowy lub podtynkowy. Oba zawsze posiadają słuchawkę natryskową. Może mieć ona różny kształt i wielkość – od małych, cylindrycznych, przez tradycyjne okrągłe aż do miniaturowych deszczownic. Opcjonalnie bateria prysznicowa może być wyposażona w dodatkową deszczownicę, montowaną na drążku w przypadku baterii natynkowych lub deszczownicę ścienną lub sufitową w systemach baterii podtynkowych.

Jaką deszczownicę wybrać? Natynkową

Deszczownica, może być podstawowym natryskiem ręcznym (słuchawką) o dużej głowicy. Jej umocowanie i wysokość możemy regulować – dowolnie, jeśli wybraliśmy drążek, lub punktowo – jeśli jest mocowana w uchwycie. Innym wariantem deszczownicy natynkowej jest system z głowicą umocowaną na drążku na stałe, połączonym z natynkową baterią. Jej wysokość jest wtedy stała i konieczny jest wtedy dodatkowy, tradycyjny natrysk ręczny.

Czytaj też: Prysznic XXI wieku:wielofunkcyjne natryski i deszczownie

Jaką deszczownicę wybrać? Podtynkową

Systemy prysznicowe podtynkowe przybierają zdecydowanie bardziej nowoczesną formę. Na ścianie widzimy tylko rozmieszczone punktowo baterię, prysznic ręczny oraz deszczownicę ścienną lub sufitową. Deszczownica podtynkowa  ma zawsze stałą wysokość. System ten najlepiej jest montować w łazience podczas remontu lub prac wykończeniowych, ponieważ wszystkie elementy instalacji ukryte są pod ścianą.

Działanie i rodzaje deszczownic

Deszczownica jest elementem prysznica rozpraszającym strumień wody, który jest tak miękki, że przypomina padający deszcz i na tyle duży (szeroki), że obejmuje całe ciało. Deszczownica może być montowana wysoko na ścianie (wyżej niż najwyższy z domowników) lub w suficie(niektóre rozwiązania wymagają sufitu podwieszanego). Możemy wybierać spośród trzech rodzajów deszczownic:
•    Deszczownica natynkowa ruchoma. Głowica prysznicowa montowana na drążku w miejsce klasycznej słuchawki. Jest mocowana do drążka i łączona z baterią prysznicową przy pomocy elastycznego węża.
•    Deszczownica natynkowa stała. Umieszczona na drążku połączonym na stałe z baterią, zamontowanym na ścianie.
•    Deszczownica podtynkowa – konstrukcja podłączona pod ścianą z płytkami. Widoczne są jedynie na ścianie lub suficie ramię i głowica deszczownicy.
•    Deszczownica podtynkowa sufitowa – montowana w podwieszanym suficie. Rozwiązanie do wysokich i dużych łazienek. Zdecydowanie najbardziej nowoczesne rozwiązanie.

Przy wyborze samej głowicy warto pamiętać, że istotną rolę odgrywają jej rozmiary i kształt. Deszczownice ścienne i montowane na drążkach są najczęściej okrągłe i mają niewielką średnicę (do nieco ponad 20 cm). Zaś w modelach sufitowych największe modele mają nawet 60 cm średnicy. Te ostatnie dużo częściej, z praktycznych przyczyn, maja kształty kwadratowe i prostokątne (łatwiej jest je zlicować z powierzchnią sufitu strefy prysznicowej).

Najbardziej zaawansowane rodzaje deszczownic posiadają w swoim wyposażeniu regulację strumienia, gdzie użytkownik ma możliwość wybrania pomiędzy silnym strumieniem, a lekkim i delikatnym, który przypomina przyjemny letni deszcz, delikatną mgiełkę, intensywny masaż, kaskadę lub kurtynę wodną. Niektóre modele posiadają także efektowne podświetlenie strumienia. Ilość funkcji możemy dowolnie komponować. Do niektórych systemów natryskowych istnieją aplikacje, dzięki którym możemy, korzystając ze smartfona, ustawiać i sterować światłem, dźwiękiem i strumieniem wodnym, zanim wejdziemy pod prysznic.

Czytaj też: kabina prysznicowa szansą dla małej łazienki

Na co zwracać uwagę, wybierając i montując deszczownicę?

Do większości systemów prysznicowych składających się baterii natynkowej, słuchawki na elastycznym wężu i drążka można dokupić głowicę i uchwyt na którym ją zamontujemy. Ideą korzystania z deszczownicy jest bowiem stały punkt mocowania jej na ścianie, bez konieczności trzymania w ręku podczas kąpieli. Jeśli mamy możliwość, zastanówmy się nad zakupem kompletnego zestawu prysznicowego, natynkowego lub podtynkowego. Ma to wpływ na większą estetykę aranżacji łazienki oraz pewność, że system będzie dobrze działał.

Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na deszczownicę podtynkową, to bateria prysznicowa też powinna być w tym wariancie. Podczas montażu nowego systemu zwróćmy uwagę, by przełącznik strumienia wody z deszczownicy lub słuchawki, po włączeniu wody, kierował ją najpierw przez słuchawkę. Deszczownicę za każdym razem uruchamiamy przełącznikiem.

Deszczownica okrągła czy prostokątna?

Rozmiar i kształt głowicy zależy od sposobu jej montażu. Deszczownice ścienne i montowane na drążkach są najczęściej okrągłe i mają niewielką średnicę (do nieco ponad 20 cm). Zaś w modelach sufitowych (montowanych w suficie podwieszanym) największe, luksusowe modele mają nawet 60 cm średnicy. Zdecydowanie częściej są one kwadratowe i prostokątne (łatwiej jest je zlicować z powierzchnią sufitu). Najwyższe modele deszczownic posiadają w swoim wyposażeniu regulację strumienia - użytkownik ma możliwość wybrania pomiędzy silnym strumieniem, a lekkim i delikatnym, który przypomina przyjemny letni deszcz. Niektóre modele posiadają także specjalny panel sterujący czy efektowne podświetlenie strumienia.

Projekty łazienek z deszczownicą w roli głównej: zdjęcia

Ocena: 0
Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY