Projektowanie kuchni od A do Z. Program do projektowania kuchni IKEA Home Planner

Program do projektowania kuchni IKEA Home Planner to znakomite narzędzie online umożliwiające zaaranżowanie domowej przestrzeni. Kuchnia marzeń jest w naszym zasięgu – nawet jeśli do wykorzystania mamy jedynie niewielkie pomieszczenie. Dzięki plannerowi kuchni IKEA w zaledwie czterech krokach można samodzielnie zaprojektować idealną przestrzeń do przygotowywania posiłków.

Spis treści:

Zaprojektuj kuchnię z IKEA Home Planner. Na początek: stwórz profil IKEA

Zanim zaczniemy projektowanie kuchni, koniecznie załóżmy konto na stronie sklepu IKEA. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli zapisać czy wydrukować stworzonego przez nas projektu i cała praca pójdzie na marne. Stworzenie profilu IKEA jest bezpłatne i bardzo proste.

Krok 1 – odwzoruj pomieszczenie w plannerze

Projektowanie kuchni zacznijmy od wyznaczenia kształtu pomieszczenia – dostępne są różne układy, więc z pewnością znajdziemy ten odpowiadający naszemu mieszkaniu. Następnie zmierzmy szerokość ścian i przenieśmy te wymiary do plannera – podajmy również wysokość sufitu.

Następnie nanieśmy na nasz projekt okna i drzwi, trzymając się wykonanych pomiarów z najwyższą precyzją – upewnijmy się również, ile miejsca potrzebujemy na pełne otwarcie skrzydeł drzwiowych i okiennych. Zaznaczmy wszystkie elementy odstające od ścian, takie jak grzejniki i rury, oraz istniejące otwory wentylacyjne (są ważne, bo najczęściej nie można ich „przesunąć”), przyłącza wodno-kanalizacyjne i gazu, jeśli w kuchni jest instalacja. Na koniec nanieśmy na projekt pozostałe przeszkody, takie jak słupki i przegrody.

Z tak przygotowanym układem pomieszczenia możemy przejść już do fazy planowania.

Krok 2 – kreuj kuchnię marzeń z wyposażeniem IKEA

Wybór mebli i sprzętów z oferty sklepów IKEA jest ogromny – wraz z nim możemy zaprojektować dokładnie taką kuchnię, o jakiej marzyliśmy, jaka jest nam potrzebna i jaka będzie idealnie pasować do aranżowanego pomieszczenia. Asortyment zabudowy kuchennej wraz z wszystkimi wykończeniami jest oczywiście kompatybilny ze sprzętem AGD w ofercie sklepu. Oprócz tego możemy dobierać akcesoria i panele ścienne, a także kuchenne barki dopełniające wyposażenie pomieszczenia.

Wybierając poszczególne produkty, musimy pamiętać jednak o kilku zasadach:

  1. zapewnijmy sobie możliwości szybkiego i łatwego przemieszczania się w trójkącie roboczym, czyli pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką;
  2. wybierzmy optymalny układ zabudowy kuchni w zależności od kształtu wnętrza. Do wyboru mamy kuchnię liniową, która idealnie komponuje się z wyspą, kuchnię w kształcie litery „L”, w naturalny sposób wyznaczającą trójkąt roboczy, kuchnię w kształcie litery „U”, gwarantującą dużo miejsca do przechowywania i powierzchni roboczej na blatach, czy też kuchnię o dwóch ciągach równoległych;
  3. pamiętajmy o zaplanowaniu miejsca do wygodnego odstawiania gorących garnków po obu stronach kuchenki;
  4. wyznaczając wysokość szafek górnych, weźmy pod uwagę łatwą dostępność rzeczy w nich schowanych, ale także zalecenie producenta wyciągu kuchennego odnośnie do wysokości montażu urządzenia;
  5. pamiętajmy także o pozostawieniu kilku centymetrów przestrzeni pomiędzy ostatnią szafką a ścianą – umożliwi to pełne otwarcie frontu, co jest szczególnie ważne przy szafkach typu cargo i z wysuwanymi koszami.

Czego z kolei powinniśmy unikać?

  • umieszczania w narożniku obok siebie zmywarki i piekarnika – uniemożliwią wzajemnie wygodne otwieranie frontów na pełną szerokość;
  • umieszczania zlewu i kuchenki w narożniku obok ściany – ograniczy to swobodę ruchów i narazi ściany na bezpośredni kontakt z wodą i wysoką temperaturą;
  • szuflad w narożniku – mogą uszkodzić sąsiadujące fronty lub być przez nie blokowane.

Modne kuchnie 2021 – przegląd trendów wnętrzarskich  

Krok 3 – błyskawiczne składanie zamówienia

Kuchnię marzeń możemy zaplanować i zamówić bez konieczności wychodzenia z domu – wszystko zrobimy poprzez formularze online. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości co do naszego projektu, umówmy się z pracownikiem sklepu IKEA na konsultacje – odpowie on na nasze pytania i doradzi najlepsze rozwiązania.

Nasz projekt możemy przedstawić mu w formie wydruku lub poprzez logowanie do naszego profilu na stronie IKEI. Jeśli jesteśmy pewni wszystkich elementów, wówczas przejdźmy do finalizowania transakcji.

Krok 4 – montaż kuchni IKEA

Postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do płaskich paczek lub na stronie internetowej IKEA, możemy złożyć szafki do swojej nowej kuchni samodzielnie. Zajmuje to jednak trochę czasu i wymaga podstawowych umiejętności. Jeśli ich nie posiadamy lub zwyczajnie nie mamy czasu na samodzielne składanie i mocowanie mebli, możemy wybrać wygodniejszą opcję i zamówić kuchnię wraz z montażem – wówczas mamy pewność, że wszystkie elementy będą złożone i połączone tak, jak trzeba.

Kuchenne inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ:

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021