Program do projektowania kuchni: IKEA planer krok po kroku

Program do projektowania kuchni IKEA to znakomite narzędzie online umożliwiające zaaranżowanie domowej przestrzeni. IKEA planer pomaga zaprojektować każdą kuchnię, nawet najmniejszą! Sprawdźcie, jak działa projekt kuchni IKEA.

Mała kuchnia dobrze zaprojektowana
Kolorowa mała kuchnia
Mała kuchnia IKEA w jasnych kolorach
Dobry projekt małej kuchni
Systemy IKEA do małej kuchni

Kto by nie chciał w swoim domu kuchni marzeń? Nawet jeśli jest to mała kuchnia? Dzięki programowi do projektowania planer kuchni Ikea w zaledwie czterech krokach można samodzielnie zrealizować marzenie o idealnej kuchni. Jeśli jednak nie mamy czasu albo ochoty, albo po prostu wolimy to zrobić z czyimś wsparciem, możemy skorzystać z usług doświadczonych pracowników w sklepach IKEA.

Program do projektowania kuchni: krok 1 WYMIAROWANIE

Wymiarowanie kuchni nie jest trudne. Ważne jest jednak, żeby zrobić to dokładnie, ponieważ od tego zależą dalsze losy całego projektu kuchni zwłaszcza małej. Wymiary możemy nanieść na kartkę lub skorzystać z programu do planowania kuchni online IKEA. Pamiętajmy, żeby zapisywać wszystkie wymiary w milimetrach.

A które wymiary będą dla nas ważne?
-  wysokość pomieszczenia (odległość pomiędzy podłogą a sufitem) wraz z zaznaczeniem najwyższego punktu w pomieszczeniu
-  odległości pomiędzy ścianami
-  odległości od narożników do drzwi
- należy także zinwentaryzować wszystkie elementy odstające od ścian: grzejniki, rury oraz okna i drzwi z zaznaczeniem wzajemnych odległości pomiędzy nimi. Upewnijmy się, ile miejsca potrzebujemy na pełne otwarcie drzwi, drzwi balkonowych i okien
- sprawdźmy, czy wszystkie narożniki mają 90 stopni  (jeśli nie, zaznaczmy które)
- zaznaczmy istniejące otwory wentylacyjne (są ważne, bo najczęściej nie można ich "przesunąć"), wodno-kanalizacyjne (ze zmianami, których chcemy dokonać) oraz gazu, jeśli w kuchni jest instalacja.

 Vestfrost bordo pion

Fot. Vestfrost, materiały prasowe

Wolnostojąca chłodziarko-zamrażarka Vestfrost VR-FB373-2E0

 

Najlepiej prezentują się te kuchnie, w których piekarnik, lodówka i inne kluczowe sprzęty AGD tworzą zgrany zespół. A z myślą o tych, którzy poza designem oczekują funkcjonalności i bawią się stylami, firma Vestfrost na nowo zdefiniowała pojęcie nowoczesnej chłodziarko-zamrażarki. Jej linia retro charakteryzują: stylowe wzornictwo, zaokrąglone narożniki i eleganckie wykończenie wnętrza lodówki, które łączą się z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

 

Jakimi? Na szczególną uwagę zasługuje komora 0° Celsjusza, zaprojektowana z myślą o długim przechowywaniu produktów świeżych bez utraty walorów odżywczych i smakowych. W trosce o zdrowie i wygodę użytkowników firma Vestfrost stworzyła też osobną szufladę z regulacją wilgotności, idealną dla owoców i warzyw. Przechowywane w niej pozostaną dłużej jędrne, soczyste i świeże. Innowacyjnym rozwiązaniem jest ponadto składana teleskopowa półka vShelf, dzięki której błyskawicznie przearanżujemy wnętrze lodówki w zależności od bieżących potrzeb. 

 

Chłodziarko-zamrażarka dostępna jest w modnych odcieniach m.in. beżu, błękitu, pomarańczu i bordowej czerwieni. Ale nie tylko! Wspaniałą ozdobą kuchni może się stać także model z wielkoformatową reprodukcją dzieła sztuki współczesnej, dostępny w linii Art Collection. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę vestfrosthome.eu.

Program do projektowania kuchni: krok 2 PLANOWANIE

Co jest ważne, jeśli planujemy kuchnię z poradnikiem IKEA?

- zapewnienie sobie możliwości szybkiego i łatwego przemieszczania się w trójkącie roboczym, czyli pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką
-  kształt pomieszczenia, który wyznacza nam formę i wielkość zabudowy kuchennej. Zazwyczaj mamy do wyboru kilka opcji układu kuchni. Pamiętajmy jednak, że małe i duże kuchnie rządzą się swoimi prawami. Jeśli  twoja kuchni jest wystarczająco duża, można zaplanować stałą wyspę, jeśli nie, lepiej zastanowić się nad wyspą mobilną.

Sprawdź wybrane przez nas produkty:

W zależności od kształtu pomieszczenia możemy zaplanować:

  • kuchnię liniową -  w dużym pomieszczeniu umożliwia uwzględnienie wyspy,
  • kuchnię w kształcie litery „L”  - w naturalny sposób wyznaczającą trójkąt roboczy,
  • kuchnię w kształcie litery „U” - gwarantującą dużo miejsca do przechowywania i powierzchni roboczej na blatach;
  • kuchnię o dwóch ciągach równoległych, w której także łatwo wyznaczyć wygodny trójkąt roboczy – taki układ sprawdza się w pomieszczeniach z oknami i drzwiami umieszczonymi na krótszych ścianach (upewnijmy się, czy ściany, przy których staną szafki kuchenne, są w odległości gwarantującej wygodną pracę dwóm osobom, z otwieraniem szafek i szuflad w tym czasie włącznie, bez obijania się o siebie nawzajem – optymalna odległość to 120 cm).

Ważne jest też zaplanowanie miejsca po obu stronach kuchenki do wygodnego odstawiania gorących garnków. Wwyznaczając wysokość szafek górnych, weźmy pod uwagę łatwą dostępność rzeczy w nich schowanych, ale także zalecenie producenta wyciągu kuchennego, tzn. na jakiej wysokości powinien być umieszczony.

Dobrze zaprojektowana mała kuchnia pozwoli nam na właściwe rozplanowanie szafek w kuchni.  Łatwo będzie je wtedy zagospodarować tak, żeby można było łatwo i bezpiecznie odstawiać gorące garnki i formy z piekarnika na blat, a także by zawsze w szufladzie obok kuchenki były potrzebne łyżki i akcesoria używane podczas gotowania. Sztućce i zastawa powinny znaleźć swoje miejsce w sąsiedztwie zmywarki (albo zlewozmywaka, jeśli jej nie mamy) – ułatwi to rozładowywanie czystych naczyń do szafek.

Pamiętajmy także o pozostawieniu kilku centymetrów przestrzeni pomiędzy ostatnią szafką a ścianą – umożliwi to pełne otwarcie frontu, co jest szczególnie ważne przy szafkach typu cargo i z wysuwanymi koszami.

Czego powinniśmy unikać?
- umieszczania w narożniku obok siebie zmywarki i piekarnika – uniemożliwią wzajemnie wygodne otwieranie frontów na pełną szerokość;
- umieszczania zlewu i kuchenki w narożniku obok ściany – ograniczy nam to ruchy i narazi ściany na bezpośredni kontakt z wodą i wysoką temperaturą;
- szuflad w narożniku – mogą uszkodzić sąsiadujące fronty lub być przez nie blokowane.

Program do projektowania kuchni: krok 3 ZAMAWIANIE

Przygotowane zamówienie na podstawie planera IKEA możemy złożyć w sklepie u pracownika działu kuchennego. Przeanalizuje on na naszą prośbę plan kuchni, sprawdzi listę zakupów, odpowie na pytania, ewentualnie doradzi zmiany. Jeśli jesteśmy pewni swojego planu i wyboru, możemy złożyć zamówienie online. Można także zapisać swój plan online na stronie internetowej IKEA, na miejscu wydrukować i tam przedyskutować z doradcą swoje pomysły.

Program do projektowania kuchni: krok 4 MONTAŻ

Postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do płaskich paczek lub na stronie internetowej IKEA, możesz złożyć szafki do swojej nowej kuchni samodzielnie. Zajmuje to jednak trochę czasu i wymaga podstawowych umiejętności. Dlatego istnieje wygodna opcja zamówienia transportu i montażu przez fachowców. Decydując się na samodzielny montaż szafek w kuchni, poukładaj paczki w kolejności jak na zamówieniu, tak żeby wiedzieć, która szafka kryje się w którym opakowaniu. Możesz także narysować na ścianie, jak powinna wyglądać kuchnia, uwzględniając wysokości szyn montażowych – będzie łatwiej sprawdzić, czy wieszasz i ustawiasz właściwe szafki w odpowiednim miejscu.

Cały czas należy postępować zgodnie z instrukcją, ponieważ montaż poszczególnych szafek może się różnić – tak jak montaż prowadnic szuflad wewnętrznych i zewnętrznych. Pamiętajmy także o poprowadzeniu przewodów do oświetlenia kuchni przed ostatecznym montażem szuflad i frontów.

Nie masz pomysłu na projekt kuchni? Zobacz nasze propozycje!

Chcesz mieć funkcjonalną i nowoczesną kuchnię, ale nie wiesz, na jakie konkretnie rozwiązania się zdecydować? Skorzystaj z naszych propozycji! W galeriach znajdziesz pomysły na kuchnie w różnych stylach.

Ocena: 1
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska

POLECANE ARTYKUŁY