Dla kogo przelewowy, dla kogo ciśnieniowy. Radzimy, jak wybrać ekspres do kawy

melitta
Autor: materiały prasowe Melitta

Czy ekspres ciśnieniowy jest lepszy od przelewowego? Choć niektórym osobom tak się wydaje, w rzeczywistości wybór jednego lub drugiego rodzaju urządzeń jest wyłącznie kwestią smaku – a dokładnie preferowanego smaku i aromatu kawy. Aby rzucić na ten temat więcej światła, wyjaśniamy, komu najlepiej będzie służył model ciśnieniowy (i jakiego typu), a komu przelewowy.

Ekspres ciśnieniowy – do kaw czarnych i białych

Zacznijmy od tego, że wybór ekspresu powinien wynikać z tego, czy oczekujemy wyłącznie kawy czarnej, czy również kaw mlecznych. Oba te typy urządzeń oferują bowiem napar o tej samej jakości, ale o innych walorach smaku i aromatu. Odbiór tych walorów jest oczywiście sprawą indywidualną, opartą na osobistych preferencjach.

Ekspres ciśnieniowy to propozycja dla osób, które lubią różnorodny wybór kaw z mlekiem lub bez. W urządzeniu tego typu mamy możliwość wyboru ilości i mocy naparu, mleka zwykłego lub spienionego i wielu innych parametrów. Taki ekspres może przyrządzić wiele rodzajów kawy z minimalnym zaangażowaniem z naszej strony. Wystarczy wybrać na panelu jedną z propozycji albo (w modelach z taką funkcją) dostosować napój indywidualnie i zapisać go jako ulubiony. Jako model z wyjątkowo wygodnym, czytelnym i intuicyjnym panelem dotykowym można wskazać ekspres Melitta Latte Select. Rozwiązanie OneTouch sprawia, że jeden ruch palca wystarczy, aby urządzenie przygotowało np. espresso, café crème, cappuccino lub latte macchiato, ale także ciepłe mleko, spienione mleko lub gorącą wodę.

Domeną ekspresów ciśnieniowych jest caffè crema, czyli kawa z naturalną pianką, a także zarysowana już paleta kaw mlecznych o bardzo precyzyjnie dobranych, wystandardyzowanych proporcjach naparu i mleka. Warto w tym miejscu dodać, że idealne latte czy cappuccino dla dwojga przyrządzi ekspres, który mieli ziarna i zaparza bazowe espresso dwukrotnie, a nie rozrzedza jedno.

Co więcej, jeśli urządzenie mają dzielić np. miłośniczka białej kawy i wielbiciel czarnej, przyda im się model z dwukomorowym pojemnikiem na ziarno kawy. W jednej sekcji mogą się znaleźć ziarna delikatne, łagodne, a w drugiej aromatyczne, mocne, jak do espresso. Dzięki temu, aby przygotować wybrany typ napoju z odpowiedniego gatunku ziaren, nie trzeba już opróżniać zasobnika młynka, a jedynie przełączyć dźwigienką, by wskazać na odpowiedni zasobnik. Obie te przydatne funkcje przynosi wspomniany model LatteSelect.

melitta
Autor: materiały prasowe Melitta

Ekspres przelewowy – dla miłośników kawy czarnej

A ekspres przelewowy? Ponieważ parzy większą ilość czarnej kawy, będzie świetny dla tych, którzy sięgają po nią częściej lub pijają w większym gronie – celebrując rodzinne śniadania albo przerwy kawowe w pracy. Jednocześnie dobór odpowiedniego filtra papierowego pozwoli uzyskać napar o smaku wyrazistszym niż w przypadku ekspresu ciśnieniowego – z dużą dozą olejków kawowych, a także o regulowanym poziomie goryczki.

Modele z timerem pozwalają ponadto programować przygotowanie naparu na wybraną porę, mogą więc np. budzić domowników zapachem kawy. Z kolei te z funkcją podgrzewania potrafią nawet przez godzinę utrzymywać jego temperaturę, dzięki czemu gorący aromatyczny napar jest na wyciągnięcie ręki. To duża wygoda, którą oferuje m.in. nowy ekspres Melitta AromaFresh RWT. A jednocześnie ekspresy przelewowe pozwalają użytkownikowi zupełnie samodzielnie regulować takie parametry procesu jak ilość kawy i wody, czas parzenia, ewentualnie także sposób przygotowania mleka. Zawiera się tu zachęta do eksperymentowania i poszukiwania nowych kawowych lądów.

Nowym – a w każdym razie nie każdemu znanym – wątkiem w dziedzinie ekspresów przelewowych jest ich coraz bardziej atrakcyjny wygląd. Kolejne innowacje technologiczne czy funkcjonalne spotykają się bowiem z coraz staranniejszym i efektowniejszym designem. Dość powiedzieć, że wspomniany model AromaFresh RWT jest dostępny w obudowie w kolorze miedzianym – niezwykle modnej, a zarazem ponadczasowej. Szlachetne wykończenia metalowe dają mu wyjątkowo elegancki, wręcz luksusowy wygląd.

melitta
Autor: materiały prasowe Melitta

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

Bez względu na to, czy wybór padnie na ekspres przelewowy, czy ciśnieniowy, trafnym zakupem będzie model, który ma przydatne z naszego punktu widzenia funkcje, jest prosty i intuicyjny w obsłudze oraz nie sprawia trudności przy czyszczeniu. Wszystko to znacznie ułatwia codzienne użytkowanie.

Należy też pamiętać, że urządzenie powinno pasować do wnętrza nie tylko wymiarami, ale i wyglądem. Obudowy z tworzywa i ze stali w praktyce nie różnią się walorami użytkowymi, za to wizualnymi – bardzo wyraźnie. To ważne, skoro ekspres zwykle zajmuje eksponowane miejsce w kuchni, jadalni czy biurze. Wzięciem cieszą się zarówno modele w pełnej czerni, jak i te z metalicznym blaskiem. Szczególnie modne są odcienie miedzi, jak we wspomnianym już ekspresie przelewowym Melitta AromaFresh

Na jakie jeszcze funkcje zwrócić uwagę? W modelach ciśnieniowych, zwłaszcza w tych z systemem spieniania mleka, przede wszystkim na łatwość czyszczenia – na opcję automatycznego przepłukania systemu mlecznego, a także na możliwość wyjęcia całego bloku zaparzania do umycia. Warto też szukać ekspresów z cichymi młynkami. I wreszcie takich o zintegrowanych systemach kawy i mleka. Dzięki nim nie ma potrzeby przesuwania filiżanki podczas przygotowania kawy. Abyś mógł używać oryginalnych, wysokich szklanek do latte macchiato, dozownik powinien być podnoszony na wysokość 140 mm – jak w modelu Melitta LatteSelect.

melitta
Autor: materiały prasowe Melitta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021