Krótka historia płytek metro

Płytki metro, nazywane także „subway”, swoją nazwę zawdzięczają pierwotnemu miejscu ich występowania. Ze względu na podwyższoną odporność na zniszczenia oraz łatwość utrzymania w porządku, ochronę przed brudem i wilgocią płytki typu metro stosowane były początkowo w XIX-wiecznych stacjach nowojorskiego i paryskiego metra. Z podziemnych obiektów użyteczności publicznej trafiły na salony za sprawą prostego designu, który przesądził o ich sukcesie.

Prostokątna płytka z fazowanymi brzegami przypomina kształtem sztabkę złota, ale zdecydowanie różni się od szlachetnego kruszcu barwą. Najpopularniejsze są płytki metro w kolorach achromatycznych, czyli czarne, szare oraz białe płytki cegiełki. Tego typu kolorystyka wpisuje się w trwający od lat trend modnych szarości.

Płytki cegiełki i wnętrza klasyczne

Płytki cegiełki, choć są kojarzone najczęściej ze stylem retro, sprawdzą się w różnorodnych aranżacjach, a ograniczeniem, z czym je zestawiać, jest tylko nasza wyobraźnia. W stylu klasycznym eleganckim dopełnieniem białych płytek cegiełek będą dekory, listwy, gzymsy (na przykład w postaci delikatnego reliefu, wałeczka-plecionki) wieńczące wykończenie z płytek. Pamiętając o zasadach kanonu greckich i rzymskich proporcji wywodzących się ze starożytności, odcinając pomieszczenie poziomym gzymsem na linii wzroku optycznie je obniżamy; chcąc uzyskać iluzję wysokiego pomieszczenia, płytki cegiełki układamy po sam sufit.

..  Płytki lustrzane – elegancki materiał wykończeniowy >>>

Płytki cegiełki a inne style wnętrzarskie

Miłośnikom stylu glamour zaproponować można łączenie czarnych płytek cegiełek z białymi stylowymi szafkami na wysoki połysk z kryształowymi uchwytami, zdobnym lustrem i dodatkami w kolorach metalicznych – złota, srebra lub miedzi.

Jeśli chcemy uzyskać męski charakter wnętrza, wystarczy zestawić czarne płytki cegiełki z powierzchniami wykończonymi drewnem. Mogą być to posadzki drewniane, blaty kuchenne czy fronty meblowe. Równie surowy efekt osiągniemy w połączeniach z betonem i stalą – charakterystycznych dla wnętrz zaaranżowanych jako lofty oraz w stylu industrialnym.

Nie zapomnijmy o stylu rustykalnym – piękno wiejskich kuchni doskonale podkreślą płytki cegiełki, które sprawdzą się jako pas roboczy na ścianie pomiędzy szafkami górnymi (wiszącymi) a dolnymi. Mogą stanowić uzupełnienie pieca kaflowego, bardzo dobrze komponują się z drewnem.

Szare płytki cegiełki, występujące w różnych odcieniach szarości od złamanej bieli aż po grafit i antracyt, podkreślają graficzny, wyrazisty charakter wnętrza. Dobrze komponują się z czarno-białymi fotografiami; mogą stanowić oryginalne wykończenie ścian przedpokoju.

Płytki cegiełki dzięki prostemu wzornictwu i braku zbędnych ornamentów w zestawieniu ze szkłem, stalą a nawet betonem mogą stanowić okładzinę ścian wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych czy w stylu high-tech.

..  Płytki ścienne – jakie płytki na ścianę wybrać? >>>

Jak układać płytki cegiełki?

Najpopularniejszym sposobem układania płytek cegiełek jest wzór mijankowy z przesunięciem o pół cegły nazywany układem w cegiełkę. Takie ułożenie odpowiada tradycyjnemu ułożeniu cegieł w murze, wiązaniu wozówkowemu. W przypadku gdy płytki cegiełki tworzą pionowe pasy (kolumny zamiast poziomych rzędów), mamy do czynienia ze wzorem angielskim. Płytki cegiełki mogą być również przesunięte względem siebie o 1/3 długości płytki. Zupełnie inaczej powierzchnia ściany wygląda w przypadku – mniej popularnego – wzoru prostego (układu równoległego), – w którym pozioma i pionowa ciągła spoina dzieli płytki cegiełki na rzędy i kolumny (nie występuje przesunięcie). Ciekawym rozwiązaniem są również układy parkietowe: układ w jodełkę (bardziej pracochłonny dla wykonawcy, charakteryzujący się większym zużyciem płytek cegiełek), układ w szachownicę lub plecionkę (grupujący kilka płytek cegiełek).

Płytki metro nie muszą pokrywać wszystkich ścian – mogą tworzyć dekoracyjny pas pionowy (pokrywający komin, szacht instalacyjny) albo poziomą lamperię wybranej przez nas ściany. Aby uzyskać mocny, wyrazisty kontrast, czarne płytki cegiełki w łazience możemy zestawić z białymi urządzeniami sanitarnymi – lub odwrotnie (białe płytki cegiełki i czarne sanitariaty). W małych łazienkach bez okna, jeśli chcemy zastosować czarne płytki cegiełki, pamiętajmy o dodatkowym oświetleniu.