Mały aneks kuchenny w stylu urban jungle

– Szukałem niewielkiego mieszkania na warszawskim Grochowie – mówi Norbert. – Ponieważ najczęściej jadam na mieście, nie miałem dużych wymagań dotyczących kuchni. Ważne, żeby po prostu była – dodaje ze śmiechem. Trafił na mieszkanie z przemyślanym aneksem, w sam raz do przygotowywania szybkich, nieskomplikowanych dań.

Aneks kuchenny w stylu miejskiej dżungli
Aneks kuchenny w stylu miejskiej dżungli
Aneks kuchenny w stylu miejskiej dżungli
Aneks kuchenny w stylu miejskiej dżungli
Aneks kuchenny w stylu miejskiej dżungli

Odpowiednie lokum Norbert znalazł w starej kamienicy przy jednej z głównych ulic. – Punkt – świetny, dobrze skomunikowany, nie brakuje sklepów, restauracji i innych lokali usługowych. Na parterze budynku jest przyjemna kawiarnia oraz knajpka, w której można smacznie zjeść – opowiada właściciel. Mieszkanie ma 31 m2, pierwotnie była to kawalerka, jednak projektantka Aleksandra Paszko zmieniła układ pomieszczeń, sypialnię przeniosła w miejsce kuchni, a tę (w postaci niewielkiego aneksu) umieściła w salonie. Aneks składa się tylko z dolnej zabudowy wzdłuż ściany o długości 3,3 m. – Zrezygnowałam z górnych szafek, aby całość była jak najmniej „kuchenna” i pasowała do wystroju salonu – mówi Aleksandra. Mimo niewielkich wymiarów znalazło się tu wszystko, co niezbędne – w szafkach bez problemu mieszczą się naczynia oraz akcesoria, jest piekarnik i zmywarka. – Do przygotowywania wystawnych przyjęć to pewnie za mało, ale na co dzień w zupełności wystarcza – śmieje się Norbert.

.. Jak urządzić aneks kuchenny? >>>

Styl urban jungle – egzotyczne motywy, zieleń, drewno i złoto

Strefę kuchenną projektantka podkreśliła kolorem głębokiej zieleni, który zagościł nie tylko na ścianach, ale również na suficie i podłodze. – Kolor ścian przysporzył trochę problemów. Dopiero po trzecim malowaniu trafiłam na odpowiedni odcień – opowiada Aleksandra. Projektantce zależało na tym, by nie był zbyt jasny, jaskrawy, a dość ciemny, intensywny. Malachitowa zieleń okazała się strzałem w dziesiątkę. Pas parkietu pomalowanego specjalną farbą do posadzek jest dokładnie w takim samym kolorze, jak ściany i sufit (użyto farb z mieszalnika od jednego producenta). Ten zabieg poprawił proporcje salonu – długi i wąski pokój został optycznie skrócony. Szafki mają białe laminowane fronty, pozostałe elementy wyposażenia są czarne. Nad blatem i zlewem zawisły białe lampy ozdobione złotymi elementami. Oryginalnie były miedziane, ale ponieważ nie pasowały, Aleksandra rozkręciła klosze na części pierwsze i sprejem pomalowała małe elementy na złoto. Kolorystyka i wzory wprowadziły do kuchni modny styl urban jungle (miejska dżungla), który od kilku sezonów cieszy się niesłabnącą popularnością. Charakteryzuje go motyw egzotycznych roślin (zwłaszcza liście bananowca lub monstery) w różnych odcieniach zieleni, stare złoto, drewniane dodatki.

.. Ptaki, owady, świat tropików: czas na letnie motywy dekoracyjne >>>

 

Modelowanie przestrzeni kolorem
Kolor jest doskonałym narzędziem kształtowania przestrzeni i świetnie się sprawdza w małym mieszkaniu. Możemy nim na przykład rozdzielić strefy funkcjonalne wnętrz, ale też nadać pomieszczeniom lepsze proporcje. Pomalowanie ścian w okolicach kuchni na inną barwę niż ta w salonie pomoże optycznie rozdzielić strefy gotowania i odpoczynku. Należy tylko pamiętać, że ciemne ciepłe odcienie optycznie przybliżają, a więc używajmy ich na krótszych ścianach pokoju. Natomiast jasne chłodne barwy powodują, że odległość do pomalowanych nimi ścian wydaje się nam większa – mówi Aleksandra Paszko, autorka projektu.

Kosztorys

meble, na zamówienie 3500 zł
okap Jupiter 60, Maan 274 zł
zestaw zlewozmywak + bateria Hero, Alveus 338 zł
piekarnik FPE 649A/6N, Candy 841 zł
płyta indukcyjna EHH 6240 ISK, Electrolux 818 zł
zmywarka LSTF 7B019 EU, Hotpoint 949 zł
lodówka RB31FERNDBC/EF, Samsung 1499 zł
lampy wiszące Treppo x 2, Castorama 296 zł
farba do ścian Optiva 20 kolor M372, Tikkurila 157 zł
farba do parkietu Betolux kolor M372, Tikkurila 60 zł

razem 8732 zł

Aneks kuchenny – zobacz inne mieszkania z takim rozwiązaniem

NIE PRZEGAP

cover
M jak Mieszkanie

Ocena: 0
Tekst: Zofia Malicka Stylizacja: Anna Szeweluk Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY