Kuchnia retro. Jak urządzić kuchnię klasyczną?

Jedni gonią za nowinkami, drudzy twardo tkwią przy osiągnięciach modernizmu, jeszcze inni najbardziej cenią te rozwiązania, które sprawdzały się przez pokolenia. Tych ostatnich najczęściej będzie interesować kuchnia w stylu retro. To oni najlepiej czują się wśród drewnianych szafek, kredensów, żeliwnych sprzętów i ozdobnej ceramiki. I to dla nich jest ten poradnik.

kuchnia w stylu retro
Koronkowe dodatki
AGD w kuchni retro
Zastawa w kuchni w stylu retro
W jasną stronę

Czym jest styl retro w kuchni?

Kuchenny styl retro ma niejedno oblicze. Nieco inaczej wszak wygląda tradycyjna kuchnia wiejska, inaczej dworkowa. Różnie prezentują się także kuchnie różnych krajów – inaczej kuchnia ukraińska, inaczej angielska. Wszystkich, którzy we własnej kuchni pragną czerpać z którejkolwiek z nich, możemy śmiało nazywać miłośnikami kuchni retro.

Są oczywiście punkty wspólne, a wśród nich najważniejsze jest z całą pewnością drewno. Pomalowane albo tylko olejowane i naturalne – stanowi zawsze dominantę kuchni w stylu retro. Fronty szafek mogą być gładkie albo filongowe, szuflady wyposażone w nowoczesne prowadnice, a drzwi w zawiasy wykonane z najnowszych stopów metali – ale drewno musi być prawdziwe i solidne.

Charakterystyczną cechą stylu retro jest podwójna funkcja wszystkich jej składowych. Funkcjonalna strona szafek i kredensów idzie w parze z ich funkcją dekoracyjną. Naczynia – wystawione na otwartych półkach albo w przeszklonych szafkach (oczywiście ze szprosami) – stanowią ozdobę kuchni. Podobnie naczynia do gotowania (żeliwne, miedziane lub emaliowane) i tak dalej.

..   Projekt kuchni bez błędów, czyli kuchnia dobrze urządzona >>>

 Zastawa w kuchni w stylu retro

Klasyka w postaci talerzy, misek i półmisków z niebieskimi rysunkami i wzorami nigdzie nie jest tak bardzo na miejscu, jak w kuchni retro.

Fot. Marcin Czechowicz

Najważniejsze meble w kuchni w stylu retro

Szafki w kuchni w stylu tradycyjnym to podstawa. W zależności od precyzyjnego wyboru stylu, powinny mieć rzeźbione, dębowe albo pomalowane białą, olejną farbą gładkie fronty. Poza tym szafki przeszklone i z frontami plecionymi.

Wśród klasycznych pozycji meblowych w kuchni retro niezwykle ważne miejsce zajmuje kredens. Jeśli tylko jest na niego miejsce, powinien się znaleźć w kuchni tradycyjnej, ponieważ mało który mebel sam z siebie posiada tak silny ładunek stylistyczny.

Jeśli kuchnia zawierać ma także strefę jadalną, powinniśmy sporo uwagi poświęcić stołowi. Oczywiście drewnianemu – tu nie ma wątpliwości. Solidny gruby blat powinien wspierać się ozdobnych, toczonych nogach albo na prostych i grubych. Drewno może być jedynie zaimpregnowane i surowe z wyglądu, albo pobielone.

NIE PRZEGAP

 AGD w kuchni retro

Fot. Norbert Banaszyk/DADA

Dodatki do kuchni w stylu retro

Jak wspominaliśmy, styl tradycyjny cechuje się dwojaką funkcją wszystkich elementów. Użyteczne rzeczy grają również rolę dekoracji. Jakie elementy wysuwają się w kuchni w stylu retro na pierwszy plan?

Obrus jako taki – w obliczu wszechobecnej mody na jego brak – może kojarzyć się ze stylem tradycyjnym. Obrusów jednak jest wiele, a bez wątpienia tymi, które stylu tradycyjnego dopełniają najdoskonalej są obrusy, serwety i bieżniki koronkowe.

Oprócz tego efektowna, klasyczna ceramika. Najlepiej biało-niebieska albo śnieżnobiała. Większość ozdób w tradycyjnej kuchni będzie jasna. To przydaje pomieszczeniu schludności.

Garnki, patelnie, rondle i brytfanny w kuchni w stylu tradycyjnym nie będą pochowane po szafkach. Dumnie wiszące na hakach pod szafkami, stojące na kredensie muszą przedstawiać sobą obraz klasycznej trwałości i doskonałości. W zależności od precyzyjnie wybranego stylu wybierzemy sprzęty żeliwne, miedziane lub urokliwe garnki emaliowane w stylu babcinym.

 Koronkowe dodatki

Koronkowe obrusy i w dużych ilościach świetnie wyglądają na tle ciemnego drewna i - choć nie najpraktyczniejsze - budzą ciepłe skojarzenia i stanowią niemalże obowiązkowy punkt kuchni retro.

Fot. GREEN CANOE STUDIO

Wykończenie ścian i sprzęty w kuchni retro

Bezpiecznym wyborem będą białe kafelki. Wiele osób sięgnie po fazowaną glazurę, ale jeśli sięgniemy pamięcią do kuchen naszych babek, zobaczymy na ścianach raczej płaskie kafle. Wspaniały efekt zapewni pojedynczy rząd błękitnej dekoracji wieńczący obszar ściany pokryty glazurą.

Wybierając armaturę kuchenną, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem stylizowanych zlewów i baterii (ideałem byłaby bateria ścienna). Jeśli interesują nas autentyczne doznania dźwiękowe starej kuchni – postarajmy się o zlewozmywak żeliwny. W kuchni retro w stylu angielskim sprawdzi się głęboki, dwukomorowy zlew ceramiczny.

Większe problemy może nam sprawić wybór AGD. Wyzwaniem będzie zarówno próba dostosowania nowoczesnego wzornictwa do tradycyjnej kuchni, jak i znalezienie AGD w tej samej stylistyce.

Pierwsza opcja generuje ambitne wyzwanie projektowe. Druga zaś – stawia przed nami jeden z dwóch problemów: albo znalezienie sprawnego i satysfakcjonującego ekonomicznie starego sprzętu, albo znalezienie w ofercie współczesnych producentów sprzętów stylizowanych na dawne. Tego typu sprzęty są po pierwsze często dość drogie, po drugie nawiązują raczej do stylistyki lat 60., a nie do dawniejszej.

Ocena: 0
Tekst: MŻ Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY