Kuchnia retro. Jak urządzić klasyczną kuchnię? Takie wnętrza są ponadczasowe i piękne

2024-03-21 14:31

Kuchnia retro to aranżacyjny hit, który nie przestaje inspirować. Popularność stylu retro nie słabnie, co warto wykorzystać, aranżując kuchenne wnętrza w duchu lat 60. i 70. Warto też zaczerpnąć inspiracji z klasycznych kuchni angielskich i rustykalnych, które wprowadzą do pomieszczeń wyjątkowy klimat. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię retro.

Spis treści

  1. Czym jest styl retro w kuchni?
  2. Najważniejsze meble w kuchni w stylu retro
  3. Dodatki do kuchni w stylu retro
  4. Wykończenie ścian i sprzęty w kuchni retro

Czym jest styl retro w kuchni?

Kuchenny styl retro ma niejedno oblicze. Nieco inaczej wszak wygląda tradycyjna kuchnia wiejska, inaczej dworkowa. Różnie prezentują się także kuchnie różnych krajów – inaczej kuchnia ukraińska, inaczej angielska. Wszystkich, którzy we własnej kuchni pragną czerpać z którejkolwiek z nich, możemy śmiało nazywać miłośnikami kuchni retro.

Są oczywiście punkty wspólne, a wśród nich najważniejsze jest z całą pewnością drewno. Pomalowane albo tylko olejowane i naturalne – stanowi zawsze dominantę kuchni w stylu retro. Fronty szafek mogą być gładkie albo filongowe, szuflady wyposażone w nowoczesne prowadnice, a drzwi w zawiasy wykonane z najnowszych stopów metali – ale drewno musi być prawdziwe i solidne.

Charakterystyczną cechą stylu retro jest podwójna funkcja wszystkich jej składowych. Funkcjonalna strona szafek i kredensów idzie w parze z ich funkcją dekoracyjną. Naczynia – wystawione na otwartych półkach albo w przeszklonych szafkach (oczywiście ze szprosami) – stanowią ozdobę kuchni. Podobnie naczynia do gotowania (żeliwne, miedziane lub emaliowane) i tak dalej.

..   Projekt kuchni bez błędów, czyli kuchnia dobrze urządzona >>>

Zastawa w kuchni w stylu retro
Autor: Marcin Czechowicz Kuchnia retro ma różne oblicza. Klasyka w postaci talerzy, misek i półmisków z niebieskimi rysunkami i wzorami nigdzie nie jest tak bardzo na miejscu, jak w kuchni retro.

Najważniejsze meble w kuchni w stylu retro

Szafki w kuchni w stylu tradycyjnym to podstawa. W zależności od precyzyjnego wyboru stylu, powinny mieć rzeźbione, dębowe albo pomalowane białą, olejną farbą gładkie fronty. Poza tym szafki przeszklone i z frontami plecionymi.

Wśród klasycznych pozycji meblowych w kuchni retro niezwykle ważne miejsce zajmuje kredens. Jeśli tylko jest na niego miejsce, powinien się znaleźć w kuchni tradycyjnej, ponieważ mało który mebel sam z siebie posiada tak silny ładunek stylistyczny.

Jeśli kuchnia zawierać ma także strefę jadalną, powinniśmy sporo uwagi poświęcić stołowi. Oczywiście drewnianemu – tu nie ma wątpliwości. Solidny gruby blat powinien wspierać się ozdobnych, toczonych nogach albo na prostych i grubych. Drewno może być jedynie zaimpregnowane i surowe z wyglądu, albo pobielone.

AGD w kuchni retro
Autor: Norbert Banaszyk/DADA Kuchnia retro to również stylizowane AGD. Obecnie większość producentów sprzętu kuchennego ma w swojej ofercie linię urządzeń inspirowanych designem lat 60. czy 70.

Dodatki do kuchni w stylu retro

Jak wspominaliśmy, styl tradycyjny cechuje się dwojaką funkcją wszystkich elementów. Użyteczne rzeczy grają również rolę dekoracji. Jakie elementy wysuwają się w kuchni w stylu retro na pierwszy plan?

Obrus jako taki – w obliczu wszechobecnej mody na jego brak – może kojarzyć się ze stylem tradycyjnym. Obrusów jednak jest wiele, a bez wątpienia tymi, które stylu tradycyjnego dopełniają najdoskonalej są obrusy, serwety i bieżniki koronkowe.

Oprócz tego efektowna, klasyczna ceramika. Najlepiej biało-niebieska albo śnieżnobiała. Większość ozdób w tradycyjnej kuchni będzie jasna. To przydaje pomieszczeniu schludności.

Garnki, patelnie, rondle i brytfanny w kuchni w stylu tradycyjnym nie będą pochowane po szafkach. Dumnie wiszące na hakach pod szafkami, stojące na kredensie muszą przedstawiać sobą obraz klasycznej trwałości i doskonałości. W zależności od precyzyjnie wybranego stylu wybierzemy sprzęty żeliwne, miedziane lub urokliwe garnki emaliowane w stylu babcinym.

Koronkowe dodatki
Autor: GREEN CANOE STUDIO Obowiązkowy punkt każdej kuchni retro to koronkowe obrusy i serwetki, które budzą ciepłe skojarzenia i tworzą wyjątkową atmosferę we wnętrzu

Wykończenie ścian i sprzęty w kuchni retro

Bezpiecznym wyborem będą białe kafelki. Wiele osób sięgnie po fazowaną glazurę, ale jeśli sięgniemy pamięcią do kuchen naszych babek, zobaczymy na ścianach raczej płaskie kafle. Wspaniały efekt zapewni pojedynczy rząd błękitnej dekoracji wieńczący obszar ściany pokryty glazurą.

Wybierając armaturę kuchenną, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem stylizowanych zlewów i baterii (ideałem byłaby bateria ścienna). Jeśli interesują nas autentyczne doznania dźwiękowe starej kuchni – postarajmy się o zlewozmywak żeliwny. W kuchni retro w stylu angielskim sprawdzi się głęboki, dwukomorowy zlew ceramiczny.

Większe problemy może nam sprawić wybór AGD. Wyzwaniem będzie zarówno próba dostosowania nowoczesnego wzornictwa do tradycyjnej kuchni, jak i znalezienie AGD w tej samej stylistyce.

Pierwsza opcja generuje ambitne wyzwanie projektowe. Druga zaś – stawia przed nami jeden z dwóch problemów: albo znalezienie sprawnego i satysfakcjonującego ekonomicznie starego sprzętu, albo znalezienie w ofercie współczesnych producentów sprzętów stylizowanych na dawne. Tego typu sprzęty są po pierwsze często dość drogie, po drugie nawiązują raczej do stylistyki lat 60., a nie do dawniejszej.