Gościnna aranżacja wnętrz domu w tradycyjnym stylu dworkowym

2015-04-24 17:55

Styl dworkowy albo się kocha albo nie. Wnętrza domu w tradycyjnym stylu dworkowym to naturalne materiały i kompilacja mebli klasycznych. Wielbiciele nowoczesności nie mają czego tu szukać. Natomiast Ci którzy kochają targi staroci, antyki, wyprawy w poszukiwaniu skarbów dużych i małych na pchlich targach, odnajdują się w stylu dworkowym idealnie.

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz w stylu dworkowym
  2. Wnętrza domu: kuchnia w stylu dworkowym
  3. Aranżacja wnętrz w stylu dworkowym: swobodnie łączymy meble i dodatki

Lubisz targi staroci, antyki, dawne meble? Jeśli tak, sposoba ci się styl dworkowy w aranżacji wnętrz. Często podejmując decyzje o wyprowadzeniu się pod miasto mamy ochotę wszystko zmienić. We wnętrzach domów mamy dość nowoczesności, prostych geometrycznych form, śnieżnobiałych i szarych ścian oraz płaskich sufitów. Potrzebujemy odmiany, więcej przytulności i tradycji. Stąd niesłabnąca popularność tradycyjnego polskiego stylu dworkowego. Takie wnętrza domu to kwintesencji gościnności i wygody.

Aranżacja wnętrz w stylu dworkowym

Urządzanie wnętrza domu w stylu dworkowym zaczyna się od ścian, podłóg i sufitów. Styl dworkowy kojarzy się ze swobodą aranżacyjną i materiałami naturalnymi. Na pewno we wnętrzach domów nie znajdziemy tu lakierowanego na wysoki połysk mdf-u i błyszczącego metalu. Tradycyjny styl dworkowy to cegła i drewno. I takie właśnie materiały znajdziemy w domu prezentowanym w galerii zdjęć. Charakterystyczne podłogi z drewnianych, szerokich (z jednolitego drewna) desek, koniecznie z naszej strefy klimatycznej, ułożone jedna obok drugiej – żadnych wzorów pałacowych. Drewniane są też piękne belkowane sufity. Tradycyjnie drewniane belki faktycznie podtrzymywały stropy, później belki pojawiały się jako ozdoba na tynkowanym suficie. W prezentowanych wnętrzach domu mamy sufit belkowany, cały pokryty drewnem. No i oczywiście drewniana, w naturalnym kolorze, stolarka okienna. Nowoczesnym elementem w aranżacji wnętrza domu jest oświetlenie. Małe reflektorki przymocowane dyskretnie do belek ładnie i równomiernie oświetlają wnętrze domu. Nad stołem jest już tradycyjny żyrandol z małymi, prostymi abażurkami. Zobaczymy tutaj także charakterystyczne dla polskiego stylu dworkowego białe ściany. Jednak nie śnieżnobiałe jak w stylu nowoczesnym, lecz wyglądające jak bielone.

Wnętrza domu: kuchnia w stylu dworkowym

W kuchni widać, że właściciele mają dystans do własnego domu. Zależało im w aranżacji wnętrz na klimacie dworku, a nie na idealnym odwzorowaniu stylu. Sam pomysł zrobienia kuchni otwartej, połączonej z salonem jest już współczesny, kiedyś nie do pomyślenia. W tradycyjnej kuchni posadzka jest z kwadratowych płytek terakotowych, jednak kolorem i matową powierzchnią przypominających te, które układano ponad sto lat temu. Szafki kuchenne w prezentowanym stylowym domu są murowane, również obłożone płytkami. Ale oświetlenie jest całkiem współczesne – jako oświetlenie blatów wybrano …lampki biurkowe, na regulowanych ramionach. I właśnie o to chodzi w stylu dworkowym. Wnętrza domów mają być przytulne, niezobowiązujące ale ładne, stylowe i wygodne.

Aranżacja wnętrz w stylu dworkowym: swobodnie łączymy meble i dodatki

Meble wybierane do wnętrz domów w tradycyjnym stylu dworkowym to zazwyczaj kompilacja różnych bardziej lub mniej stylowych staroci i antyków. Tak jak tutaj, jadalnia wyposażona jest w komplet stołu z krzesłami, ale reszta mebli może pochodzić już z innych czasów. Ma to związek z przechodzeniem mebli z pokolenia na pokolenie. Raczej nie praktykowano kupna całego nowego wyposażenia do nowego domu. Charakterystycznym elementem dla stylu dworkowego jest ustawienie w salonie kilku różnych foteli – nie z tego samego kompletu. Sofy to wersje współczesne mebli wypoczynkowych. Skoro zależy nam na wygodzie i gościnności wolimy usiąść na miękkiej i głębokiej sofie, niż na twardej ławce na nóżkach, choćby w najpiękniejszym obiciu. Charakterystycznym elementem wyposażenia wnętrz domów w tradycyjnym stylu dworkowym są też zegary skrzyniowe ustawiane przy ścianie, często miedzy oknami.  Sypialnie nie mogą obejść się bez pojemnych komód i bieliźniarek, a gabinet powinien być wyposażony w pojemną i okazałą bibliotekę oraz stylowe biurko.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE