Kuchnia dla seniora. Wygodna i funkcjonalna zabudowa kuchenna

– Gdy Iza zaproponowała, że zaprojektuje nam nowe mieszkanie, poczułam, że łatwiej uporamy się z kolejną przeprowadzką – mówi Domicela. – Wiedziałam też, że trafi w nasz gust i potrzeby. Dobrze przecież zna swoich rodziców i jest profesjonalną architektką wnętrz. Najwięcej uwagi poświęciłyśmy kuchni, mojemu królestwu…

Kuchnia z modną, zielona zabudową
Kuchnia z modną, zielona zabudową
Kuchnia z modną, zielona zabudową
Kuchnia z modną, zielona zabudową
Kuchnia z modną, zielona zabudową

Domicela i Marian już parę razy zmieniali miejsce zamieszkania. Niedawno postanowili przenieść się bliżej rodziny – do mieszkania z małym ogródkiem, położonego na nowo wybudowanym lubelskim osiedlu. Projektem i wykończeniem wnętrz zajęła się ich córka Iza Szewc, która prowadzi pracownię Fabryka Nastroju. – Koordynowałam prace trochę na odległość z Warszawy i trochę mieszkając w Lublinie. Przeprowadzkę nieco opóźniły mrozy, utrudniające wysychanie ścian. Co zrobili? Pojechali do sanatorium w Nałęczowie, a stamtąd już bezpośrednio do nowego M.

.. Mieszkanie dla seniora. Wnętrza wygodne dla osób starszych >>>

Wygodna oddzielna kuchnia

Jeszcze na etapie budowy domu wprowadziliśmy zmiany – mówi projektantka. W planie deweloperskim kuchnia była całkowicie otwarta na salon. Domiceli i Marianowi kompletnie się to nie podobało. Chcieli zasłonić strefę gotowania, jednocześnie zależało im na wygodnym wejściu. Iza zaproponowała postawienie półtorametrowej ścianki z wykonanym na zamówienie kredensem. – Niestety w tej sytuacji zabrakło w kuchni miejsca na stół. Nasza córka wpadła więc na pomysł, by w jednej z szuflad, tej pod płytą indukcyjną, zamontować dodatkowy wysuwany blat, w roli podręcznego stolika. Większy stół jadalniany przewidziała tuż obok, w salonie – wyjaśniają. – Gdy pokazałam mamie projekt i wizualizacje, trudno jej było wyobrazić sobie, jak to dokładnie będzie wyglądać. Ale zaufała mi. Uzgodniłyśmy, że w zabudowie na planie litery L znajdzie się dużo szuflad i długi blat. – Wszystko jest tak, jak być powinno. Wprowadziliśmy się do wykończonego mieszkania – mówi para.

.. Projekt kuchni bez błędów, czyli kuchnia dobrze urządzona >>>

Modna zielona zabudowa z dodatkiem stylu retro

Styl kuchni to połączenie klasyki z nowoczesnością. Laminowany blat imituje drewno, a płytki ścienne – modne cegiełki. Wykonane z MDF-u szafki mają delikatne frezowania. – Zielony kolor dolnych szafek zaczerpnęłyśmy ze… swetra mojej siostry. Mama widząc głęboką zieleń na dużej płaszczyźnie, zaakceptowała ją. A ja mogłam się tylko cieszyć, bo była również w moim guście – wspomina Iza. Zabudowa stylizowana na kredens stojąca po przeciwnej stronie ciągu zielonych szafek jest bardzo pojemna (szer. 147 cm, głęb. 45 cm). W górnych szafkach Domicela trzyma szklanki i szkło, a pod blatem talerze i sztućce. Dzięki specjalnym wspomaganiom szuflady łatwo się wysuwają i zamykają. Korzystanie z kredensu ułatwiają też metalowe uchwyty z IKEA.

– Rodzice poprosili o uwzględnienie w projekcie lodówki wolnostojącej. Jest większa niż te do zabudowy, więcej się w niej mieści. Choć wcześniej mieli kuchenkę gazową, wspólnie wybraliśmy płytę indukcyjną. Szybko się do niej przyzwyczaili. Nie mogą się jednak przekonać do zmywarki. Twierdzą, że dla nich dwojga jest niepotrzebna. Przydaje się za to podczas uroczystości rodzinnych – śmieje się Iza Szewc. Domicela jest zachwycona nowym piekarnikiem. Nie tylko jego klasycznym wyglądem i dobrym działaniem, ale też miejscem, w którym się znajduje. Na wysokości rąk. – Nie muszę się schylać, gdy z niego korzystam. To bardzo wygodne rozwiązanie – mówi pani domu.

 

 

Z myślą o seniorach

Projektując kuchnię dla osób starszych, pamiętajmy przede wszystkim o zapewnieniu dobrego dostępu do zawartości szafek. W dolnej zabudowie najlepiej sprawdzą się szuflady z tzw. pełnym wysuwem – wytrzymałe, idealne do przechowywania ciężkich garnków czy naczyń. Piekarnik umieśćmy w słupku na wysokości 70–80 cm. Dzięk i temu nie trzeba będzie się do niego schylać. Do szafek górnych możemy użyć zaawansowanych systemów z „windą”, umożliwiającą opuszczenie zawartości. Postawmy na maksymalną prostotę, wybierając sprzęty. Skomplikowane funkcje, elektroniczne wyświetlacze czy programatory są dobre dla nas, ale niekoniecznie dla naszych rodziców – mówi Izabela Szewc, architekta.

Kosztorys

meble, na zamówienie, Shelf S.C 18 000 zł
płytki ścienne Tamoe, Paradyż 500 zł
płytki podłogowe Octagono Alaska, Vives 800 zł
lodówka RB33J3420WW/EF, Samsung 1699 zł
piekarnik HR750 Country Style, Teka 1950 zł
zlewozmywak, Franke 260 zł
płyta indukcyjna IB 6415 Easy, Teka 1200 zł
okap GFH 73/55 Total, Teka 399 zł
zmywarka SMV45GX02E, Bosch 1550 zł

razem 26 358 zł

NIE PRZEGAP

cover
M jak Mieszkanie

Zobacz inne funkcjonalnie urządzone kuchnie

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Opracowanie: Zofia Malicka Zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek

POLECANE ARTYKUŁY