Zaczynamy szukać inspiracji na nowe kolory ścian, szczególnie wiosną mamy ochotę zmienić coś w domu. Czasem wystarczy tylko zmiana poduszek lub zasłon, czasem jednak mamy ochotę na większy remont. Wtedy malujemy ściany. I tu zaczyna się problem. Jakie wybrać kolory farb? Postawić na modne kolory ścian, czy na te które lubimy (to nie zawsze to samo)? Wybrać farby do malowania pokoju w odcieniu ciepłym czy chłodnym? Zastosować jeden kolor farby na wszystkich ścianach czy różne? Czy w domu szukamy przede wszystkim odpoczynku, czy po spokojnej pracy biurowej potrzebujemy dodać sobie energii? Wtedy przychodzi czas na pytanie, w których kolorach dobrze się czujemy, a w których nie? Przecież ściany to nie ubrania, które często zmieniamy.

Kolor szary to nowy beżowy

Szary kolor ścian we wnętrzach stał się ostatni bardzo modny. Kolor szary jest kolorem, który szybko się nie znudzi. Jeśli więc nie przemalowujemy naszego mieszkania co dwa lata (znacie kogoś kto tak robi?), to warto zdecydować się na neutralny kolor ścian. I to właśnie szary jest idealnym przykładem koloru neutralnego. Można powiedzieć, że szary to nowy beż. Dzieje się tak, ponieważ ten kolor farb występuje w niezmierzonej ilości odcieni ciepłych i chłodnych. Właściwie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Czasem wchodzimy do ładnego wnętrza, widzimy, że nam się podoba, ale nie potrafimy wytłumaczyć dlaczego? Skąd ta harmonia? Okazuje się, że szary bardzo ładnie kontrastuje z tak lubianym przez nas drewnem. Nie ma znaczenia czy drewno jest ciemne czy jasne. Zawsze znajdziemy odpowiedni odcień szarości do wybranego wcześniej forniru. Szare ściany z łatwością dopasujemy do fornirów egzotycznych, wyróżniających się zazwyczaj ciepłymi odcieniami, jak i do drewna pochodzącego z naszej strefy klimatycznej czyli dębu jesionu czy brzozy, które są nieco chłodniejsze od egzotyków. Takie zestawienie kolorystyczne powoduje, że kolor szary i drewno nawzajem się podkreślają, a wnętrze jest świeże i nie przytłacza.

Beżowy kolor ścian: czy jeszcze jest lubiany?

Kolor beżowy do tej pory był uznawany za bezpieczny, bo neutralny. Też, podobnie jak z kolorem szarym, nie da się policzyć ile jest odcieni beżu. Komponuje się prawie z wszystkimi innymi kolorami. Z fornirami też. Obecnie beżowy kolor ścian coraz częściej ustępuje szarości. Chyba nastąpiło zmęczenie wszechobecnym beżem i egzotycznym wenge. Ale wielbiciele beżu, nie wszystko stracone! Okazuje się jednak, że bardzo ciekawie może wyglądać połączenie beżu z szarością. Można łączyć odcienie o tym samym nasyceniu koloru lub kontrastować ciemny szary, właściwie antracyt z jasnym beżem. Jest to połączenie bardzo wysublimowane i zawsze eleganckie. Na pewno szybko się nie znudzi.

Kolor biały: nieprzemijający klasyk

Kolor biały po chwilowej utracie pierwszeństwa zaczyna odzyskiwać swoją mocną pozycję. I to w wersji maksi. Szczególnie modne stały się wnętrza biało-białe. Czyli białe ściany, biała podłoga (parkiet rozbielony lub malowany na biało, lub wręcz biała posadzka z żywicy epoksydowej) i do tego białe meble. Zabawa zaczyna się przy doborze zróżnicowanych faktur i połysku. Ale efekt zawsze wart jest długich i czasem męczących poszukiwań. Białe wnętrza sprawdzają się w wersjach nowoczesnych, romantycznych, glamour i skandynawskich.

Modne kolory ścian: w tym roku do odważnych świat należy!

Kolor Morski, Promienna Orchidea czy Kremowe Boucle? Może warto odważyć na jeden z proponowanych, przez firmy produkujące farby, kolorów. Możemy zacząć od jednej ściany lub od pomieszczenia innego niż salon. Dobre jest to, ze wszystkie te kolory perfekcyjnie łączą się z szarościami i beżami. Może jednak trochę odmiany?