Kolory ścian dopasowane do funkcji pomieszczenia: malujemy przedpokój, sypialnię, salon, garderobę

Kolor ścian w poszczególnych wnętrzach powinien być przede wszystkim zgodny z twoimi upodobaniami i funkcją pomieszczenia. Inna kolorystyka sprawdza się bowiem w salonie, który tętni życiem towarzyskim, a inna w sypialni. Jak dopasować kolor ścian do funkcji wnętrza? Podpowiemy to na przykładzie salonu, przedpokoju, sypialni i garderoby.

Ściany w salonie
Kolory ścian w salonie
Kolory ścian w gabinecie
Kolory ścian w salonie
Kolory ścian w salonie

Malowanie mieszkania trzeba dobrze zaplanować, aby prace przebiegły sprawnie, a efekt końcowy nas zadowolił. Podpowiadamy jak dobierać kolory ścian do danego pomieszczenia, poznaj zasady dobierania kolorów do pokoju dziennego, przedpokoju, sypialni i garderoby.

Kolor ścian w salonie

Kolorystyka salonu powinna odpowiadać czynnościom, które w nim wykonujesz. Jeśli pokój dzienny ma służyć głównie wypoczynkowi, dobrze jest pomalować ściany na barwy neutralne i stonowane, np. z palety beżów, jasnych szarości i zieleni. Przytulności wnętrzu dodadzą ciepłe odcienie, jak żółcienie, delikatne oranże, róże, jasne brązy.

Sprawdź też: TEMAT MIESIĄCA - jak łączyć kolory ścian >>>

Kolor ścian w przedpokoju

Przedpokój ma zachęcać do wejścia dalej, wysyłać sygnał: „tu jest przytulnie”, w czym pomagają ściany w kolorze jasnych żółcieni, spokojnych zieleni lub koralowych różów. Energię od progu gwarantują kolory ścian w odcieniach - limonka, amarant lub biało-ciemny kontrast. Pamiętaj jednak, że mały przedpokój pozbawiony zwykle okien, potrzebuje optycznego powiększenia i rozświetlenia. Co mu je da? Na przykład rozbielone, świetliste pastele na ścianach. Jeśli koniecznie chcesz mieć w holu mocniejszy kolor, pomyśl o nim w kontekście dekoracyjnym: pasa w poprzek lub od góry do dołu ściany, obramowania lustra lub drzwi (pomaluj je na ulubiony kolor).

NIE PRZEGAP

Planujesz często przyjmować gości w salonie? Postaw na energetyczne kolory, niekoniecznie na wszystkich ścianach, lecz na jednej, np. za sofą, telewizorem czy stołem. Co powiesz na odcień koralowy, turkusowy, granatowy? W towarzystwie bieli zdadzą egzamin na szóstkę. Jeśli salon jest połączony z kuchnią, można wprowadzić do strefy gotowania odcienie błękitu, które zadbają o optyczną świeżość, zniechęcając jednocześnie owady do wizyt w kuchni. Fragment ściany przy stole jadalnianym warto z kolei pomalować na odcień oranżowy lub czerwonawy (kolory te pobudzają apetyt, rozluźniają atmosferę). Potrzebujesz w salonie więcej przestrzeni, oddechu? W osiągnięciu celu pomogą ci delikatne, rozbielone pastele na ścianach.

Kolor ścian w sypialni

Wybierając kolory ścian do sypialni, pamiętaj że tu przede wszystkim liczy się twój komfort! Jeśli wnętrze jest jasne, dość przestronne, ale sprawia wrażenie zimnego - ociepl je ścianami z palety żółtego, pomarańczowego. Poczuciu bezpieczeństwa sprzyjają również kolory ziemi - ciepłe brązy, odcienie miodu. O intymny nastrój i nieco orientalny charakter wnętrza zadbają kolory ścian w palecie czerwieni i fioletów. Wybierz je także wtedy, gdy masz problem z porannym wstawaniem (działają pobudzająco). W marzycielski nastrój wprawią cię z kolei ścian w kolorach - błękit, jasny turkus, kolory morza. Szukasz odpoczynku dla oczu, a sypialnia służy ci także za biuro lub czytelnię? Postaw na stonowaną zieleń. Nie maluj wszystkich ścian na ten sam kolor (zwłaszcza gdy sypialnia jest mała i słabo doświetlona). Zdecyduj się tylko na jedną ścianę, na którą chcesz zerkać, leżąc na łóżku lub pracując przy biurku. Pozostałym zafunduj kilka lub kilkanaście jaśniejsze odcienie albo off-white. 

Kolor ścian w garderobie

W przypadku garderoby najlepiej zdecydować się na biel lub neutralną, spokojną kolorystykę ścian, zbliżoną do barwy jasnego drewna, beżu, wanilii, écru. Dzięki temu to kolory ubrań, a nie ścian, będą się wybijać na pierwszy plan. Możesz spróbować też inaczej – zaserwować  ścianie/ścianom głęboką czerń, pamiętając o mocnym oświetleniu wnętrza.

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski

POLECANE ARTYKUŁY