Farba imitująca beton: efekt betonu na ścianach

Efekt betonu na ścianie to trend, który wciąż ewoluuje. Na początku beton na ścianie gościł wyłącznie we wnętrzach o charakterze industrialnym. Obecnie jednak takie wykończenie wkrada się wszędzie – do salonów, kuchni i sypialni. Jak szybko i tanio uzyskać efekt betonowej ściany? Przyda się do tego farba imitująca beton. Korzystając z tej strukturalnej, uda się dodatkowo wyczarować charakterystyczne perforacje czy spękania. Sprawdź, co warto wiedzieć o farbach z efektem betonu.

Beton na ścianie w salonie
Beton na ścianie w łazience
Beton na ścianie w sypialni
Beton na ścianie w salonie
Beton na ścianie w kuchni

Beton na ścianie to wciąż trend wschodzący, a to za sprawą jego odsłony salonowej. W tym sezonie bowiem beton, ze swoimi charakterystycznymi niedoskonałościami, trafia do wnętrz wzbogaconych szlachetnymi tekstyliami i miękkimi tkaninami. Idealnie pasując do aranżacji w stylu eklektycznym, zajmowanych chociażby przez tapicerowane sofy, wełniane dywany i fornirowane meble. Jak uzyskać efekt betonu na ścianie? Świetna do tego będzie strukturalna farba imitująca beton.

Czytaj też: Zieleń na betonie. Nowoczesne mieszkanie

Efekt betonu: strukturalna farba imitująca beton

Betonowy efekt na ścianie jeszcze nigdy nie był tak łatwy do uzyskania. Zamiast twórczych, acz brudzących "zachlapań" z prawdziwego betonu, mamy obecnie do dyspozycji wygodne w nakładaniu i szybkoschnące farby imitujące beton o zróżnicowanym efekcie końcowym. W zależności od tego, czy interesuje nas wykończenie betonowej ściany z efektem większego lub mniejszego stopnia chropowatości, z wyraźną i ostrą strukturą czy zmatowionymi perforacjami, każdy z tych efektów osiągniemy w sposób szybki i estetyczny samodzielnie w domu. Wymarzony odcień betonowej ściany także nie stanowi już problemu. Wybarwienia betonu na ścianie dostępne są od pastelowej szarości przez odcienie popielate po gołęboki antracyt. Ich intensywność zaś zależy od sposobu wykończenia i zabezpieczenia wybranego przez nas efektu betonu na ścianie. Ponadto do gotowej farby możemy dodać pigment i samodzielnie nieco zmodyfikować jej kolor. Farby imitujące beton to najczęściej produkty opart na spoiwie mineralnym.

Zobacz też: Nowoczesny dom dla rodziny. W roli głównej surowe materiały: beton i drewno

Farba imitująca beton: rodzaje wykończenia ścian

W nowoczesnych farbach imitujących beton (farbach strukturalnych) istotna jest możliwość personalizacji efektu końcowego, który w całości zależy od naszego gustu i zaangażowania w ich malowanie. Efekt finalny może być bowiem surowy i chropowaty, "deskowany" z wyraźnymi śladami pacy czu zupełnie gładki, wręcz satynowy z jedynie wizualnie zaznaczonymi perforacjami i zamierzonymi niedoskonałościami.

W zależności od miejsca przeznaczenia (bardziej funkcjonalna kuchnia czy wypoczynkowy salon) i sposobu użytkowania ściany warto wziąć pod uwagę ewentualne zachlapanie wodą, bliskie sąsiedztwo zmywarki czy zlewu. Istotne jest także ostateczne wykończenie i zabezpieczenie ściany pokrytej farbą imitującą beton. W miejscach narażenia ściany na różnego rodzaju zabrudzenia (plamy z błota w przedpokoju czy odpryski ze zmywania w kuchni) warto zabezpieczyć ją bezbarwną emalią silikonową, dzięki której ścianę łatwo będzie utrzymać w czystości.

Zobacz też: Beton dekoracyjny: 16 przykładów użycia betonu we wnętrzu 

Beton we wnętrzu: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Beton na ścianie staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w polskich domach. Pojawia się w wielu odsłonach oraz daje duże możliwości ciekawego łączenia z różnorodnymi stylami wnętrzarskimi - nie tylko loftami. Gotowe inspiracje znajdziesz w galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej.

NIE PRZEGAP

Ocena: 2,3
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY