Tapety dla dzieci: jak wybrać tapetę do pokoju dziecięcego? Porady i ZDJĘCIA

Tapety dla dzieci sprawiają, że aranżacja pokoju nabiera charakteru, przytulności, a nawet baśniowego wymiaru. Ważne, aby wybrać tapetę dziecięcą bezpieczną i dopasowaną wieku oraz zainteresowań malucha. Sprawdź, jak to zrobić. Oprócz porad przygotowaliśmy też galerię ze zdjęciami tapet dla dzieci.

Tapeta na ścianie - królik
Tapeta dla chłopca- auta
Kosmiczne tapety dla dzieci
Tapety dla dzieci: poznajemy świat
Zabawne tapety dla dzieci

Tapeta do pokoju dziecka to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Niełatwo wybrać jeden idealny model, bo zróżnicowana oferta rynkowa potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jeśli decydujemy się na tapetę dla dzieci, pamiętajmy, że należy ją dostosować zarówno do gustu i zainteresowań dziecka, jak i całej aranżacji pokoju. To wyrazisty, mocny akcent w wystroju, szkoda więc by było zmarnować jego potencjał. Tapety dziecięce nie tylko oddziałują na wyobraźnię dziecka, lecz także dobrze chronią ściany przed zabrudzeniami.

..  Zobacz, jak Barbara Kurdej-Szatan urządziła pokój dziecka! >>>

Tapety dla dzieci na kilku ścianach lub jednej

Tapety dziecięce mogą być położone na wszystkich ścianach albo tylko na jednej. Jeśli decydujemy się na dekoracje wszystkich ścian, zwróćmy uwagę na to, aby tapeta nie była zbyt wyrazista i przytłaczająca. Mocny wzór i kolor tapety może sprawić, że pokój dziecka wyda się męczący, a maluch może mieć problemy z koncentracją (np. podczas nauki). Wybierajmy raczej tapety o małych, delikatnych wzorach i rozbielonych kolorach.

.. Fototapety i tapety dziecięce – porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

Inaczej możemy zaaranżować pokój dziecka, gdy decydujemy się na tapetę tylko na jednej ze ścian. Wówczas może ona być bardziej wyrazista i kolorowa. Ciekawym rozwiązaniem będą tapety dla dzieci z postaciami bajkowymi czy z elementem edukacyjnym – np. tapeta odwzorowująca kontynenty i mapę świata. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego zainteresowań. Jeśli resztę ścian pomalujemy jednym kolorem, powiększymy optycznie pokój. Tapeta dla dzieci powinna być zmywalna, bo zwłaszcza aktywne maluchy szybko ją mogą zabrudzić.

.. Tapety 3D i panele ścienne, czyli ściany w trzech wymiarach >>>

Kolor tapety do pokoju dziecięcego a inne elementy wystroju

Pokoje dziecięce powinny być urządzone w żywych i jasnych barwach, które zapewnią stymulację i dobry nastrój jego mieszkańcom. Wybór koloru tapety do pokoju dziecka zależy od wystroju wnętrza. Jeśli mamy różnokolorowe meble, wybierzmy tapetę w spokojnych kolorach. Intensywne kolory tapet w pokoju dziecka sprawdzą się wtedy, pozostałe elementy wystroju będą utrzymane w spokojnych barwach.

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

 

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

 

Zobacz projekty >>

Wybieramy tapety dla dzieci do pokoju dziewczynki i chłopca

Na rynku jest dostępny ogromny wybór tapet do pokoju dziecięcego. Moc kolorów, wzorów i faktur daje duże możliwości aranżacyjne. Dziewczynki zazwyczaj wybierają tapety z księżniczkami, motylkami lub w kwiatowe wzory. Tapeta dla chłopca to raczej motyw samochodów, zwierząt albo widok kosmosu. Wszystko zależy więc od upodobań dziecka i kreatywności rodziców. A zatem: do dzieła!

..  Pokój dziecka – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Pokój chłopca i dziewczynki: tapety dla dzieci dwa w jednym

Pokój dziecięcy, w którym będą wspólnie mieszkać chłopiec i dziewczynka, najlepiej jest podzielić na dwie połowy i do aranżacji każdej z nich podejść jak do aranżacji osobnego pomieszczenia. Warto oczywiście pamiętać o tym, by kolorystyka obydwu części pokoju była w miarę możliwości jak najbardziej spójna, w przeciwnym wypadku pomieszczenie nie będzie wyglądało zbyt estetycznie, a nawet może niekorzystnie wpływać na lokatorów. Gotowy pomysł? Ścianę po stronie chłopięcej można udekorować biało-zieloną tapetą, tę łączącą obie części pomalować na niebiesko, a ścianę po stronie dziewczęcej ozdobić tapetą w różowo-niebieski wzór. Dzięki wspólnym akcentom kolorystycznym zyskamy efekt, że jedna część pokoju płynnie przechodzi w drugą. Podział ten sprawi, że każde z dzieci poczuje się we wspólnym pokoju jak u siebie.

Bezpieczeństwo i higiena w pokoju dziecka

Wybierając tapetę dla dziecka pasującą do aranżacji pokoju, kierujmy się również jakością materiału, z którego został wykonana. Już podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy tapeta dla dziecka ma odpowiednie atesty bezpieczeństwa – zwłaszcza Państwowego Zakładu Higieny. Tapeta w pokoju dziecka nie powinna zawierać winylu ani innych szkodliwych substancji czy barwników. Istotnym kryterium będzie też wysoki stopień ścieralności.

Tapety dla dzieci i kreatywne ściany: GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 0
Zdjęcia: Pixers

POLECANE ARTYKUŁY