Pokój dziecka, pokój dla dziecka, pokój dziecięcy... określeń kilka, funkcji wnętrza jeszcze więcej, a tylko jedna przestrzeń do zagospodarowania. Jedno wnętrze zaaranżowane z myślą o najmłodszych to przestrzeń, która pełni jednocześnie funkcję sypialni, pokoju do zabaw oraz strefy do nauki. O aranżacyjnym sukcesie możemy mówić wówczas, kiedy wszystkie te funkcje zaplanujemy w jednym funkcjonalnym i estetycznym pokoju dla dziecka!

Pokój dziecięcy: projekt wnętrza o kilku funkcjach

Podstawą aranżacji pokoju dla dziecka jest idealne rozplanowanie poszczególnych stref. Weźmy pod uwagę, że w tym wnętrzu nasza pociecha będzie spędzała czas z przyjaciółmi, odrabiała lekcje, ale także spała. Strefa do nauki powinna zostać zaaranżowana w miejscu jak najlepiej doświetlonym. Usytuowanie biurka powinno być uzależnione przede wszystkim od dostępu do światła naturalnego. Zwróćmy także uwagę na odpowiednie ustawienie - w przypadku dziecka praworęcznego, przestrzeń do nauki warto zorganizować tak, by światło padało z lewej strony. Natomiast, jeśli dziecko jest leworęczne - biurko ustawmy prawym bokiem do okna, tak by uczeń nie zasłaniał sobie naturalnego źródła światła. Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji łóżka. Modnym ostatnio rozwiązaniem w aranżacji pokoju dla dziecka są łóżka piętrowe z biurkiem czy też systemem zabudowanych szaf i szuflad.

Sprawdź też: kolory pastelowe i dorosłe wzory w pokoju dziecka

Aranżując pokój dziecka nie zapominajmy także o tym, co u każdego dziecka będzie wywoływało najwięcej emocji. Mowa oczywiście o kąciku do zabawy. W strefie zabawy niezbędny okaże się pomysłowy system do przechowywania, w których dziecko będzie mogło trzymać swoje zabawkowe skarby. W przypadku wyposażenia pokoju dla młodszych dzieci, wybierzmy stabilne regały o niskich półkach, a dla nieco starszych pociech – funkcjonalne i pojemne komody. Niezależnie od stylu, w jakim zdecydujemy się urządzić pokój dla malucha, warto postawić na prostotę brył i minimalizm mebli. Dlaczego? Klasyczne formy mebli wprowadzą do wnętrza harmonię, a stonowany kolor pozostawi nam szerokie pole do popisu w kwestii dodatków. Co więcej, uniwersalne formy mebli okażą się tymi na lata, ponieważ z łatwością wpiszą się a aranżację w dowolnym stylu.

Kolory w pokoju dziecka: subtelność jest w cenie

Funkcjonalne rozplanowanie stref i rozmieszczenie mebli w pokoju dla dziecka już za nami. Czas najwyższy, zatrzymać się na chwilę nad kluczową kwestią aranżacji, czyli kolorystyką wnętrza. Aranżując pokój dla dziecka, w kwestii kolorów mamy nieco większe pole do popisu, niż w przypadku innych wnętrz. Dozwolone są żywe kolory i odważne połączenia, jednak warto zachować umiar. Pamiętajmy także, że zdecydowanie się na kolorystyczny mimalizm we wnętrzu, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Białe ściany czy jasne mebli to neutralne elementy, które doskonale odnajdą się w absolutnie każdym stylu. Wówczas, dzięki kolorystycznym akcentom w postaci dodatków dekoracyjnych, w prosty i szybki sposób odmienimy aranżację wnętrza.

Sprawdź też: barwny pokój dla dziecka - pomysłowe aranżacje w kolorze