Pokój dziecka: kolory pastelowe i dorosłe wzory w wystroju pokoju dziecka. INSPIRACJE!

2015-10-05 18:36 Monika Czerwińska-Konarska

Pokój dziecka jest zazwyczaj jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Wystrój pokoju dziecka zmienia się często bo często zmieniają się fascynacje i potrzeby dziecka. Teraz w aranżacji wnętrz modne są kolory pastelowe, a wzory w zygzaki, pasy czy gwiazdki odnajdujemy i w pokojach dorosłych i dla dzieci. Tak więc umiejętnie dobierając pastelowe kolory i dorosłe wzory aranżacja wnętrz mieszkania może okazać się wyjątkowo spójna.

Pokój dziecka jest miejscem w domu, które chyba najczęściej ulega zmianom. Po pierwsze dlatego, że dziecko szybko rośnie i szybko zmieniają się jego potrzeby, po drugie dlatego, że często zmieniają się ulubieni bohaterowie bajek i fascynacje kolorystyczne naszych dzieci. Na szczęście wybór mebli i dekoracji do pokoi dzieci jest ogromny. Jeśli tylko dobrze wsłuchamy się w to co mówi nasze dziecko, na pewno bez problemu znajdziemy coś ślicznego i wyjątkowego.

Pokój dziecka: kolory w pokoju małego dziecka

Pokój małego dziecka kojarzy się z kolorami pastelowymi – jasno różowym, błękitnym, miętowym i zielonym. Zawsze tak było i teraz też tak jest. Pastelowe mogą być ściany – pomalowane farbami lub pokryte tapetami lub naklejkami ściennymi, pastelowe mogą być meble i wreszcie w kolorach pastelowych mogą być wszelkie dekoracje pokoju dziecka. Niektóre firmy proponują nawet komplementarne wyposażenie pokoju dziecka. Konkretny wzór i kolor może pojawiać się na pościeli, zasłonach, pufach, dywanach czy abażurach lamp. Taka propozycja na pewno ułatwi wybór i podjęcie decyzji. Proponujemy jednak unikać wystroju pokoju dziecka wszystkimi rzeczami z tej samej kolekcji. Jednak co za dużo to nie zdrowo. Wystarczy wybrać kilka elementów z kolekcji, żeby było widać nasz pomysł na wystrój pokoju, a uzupełnić dodatkami neutralnymi. Poza tym korzystajmy z możliwości jakie dają nam konkretne kolekcje. Czasem jest tak, że ten sam wzór, na przykład gwiazdki wysteruje w kolorze miętowym, szarym i różowym. Możemy wtedy bezpiecznie łączyć ze sobą różne kolory pastelowe, bo motywem spajającym będą gwiazdki. A co ciekawe w ten sposób mo zemy stworzyć aranzacje pokoju dla rodzeństwa - strona chłopca moze być z elemnetami szarośći, dziewczynki z kolorem różowym lub miętowym.

Zobacz: pastelowo stylowy pokój dziecka

 

Pokój dziecka: meble i dodatki w pokoju dziecka

Meble do pokoju dziecka powinny być dobrane do wieku i potrzeb dziecka. Niektóre meble mogą „rosnąć” z dzieckiem. Jest to dobre rozwiązanie – takie łóżeczko sprawdzi się i dla niemowlaka i dla przedszkolaka. Nie kupujmy mebli na wyrost. Może być tak, że dziecko nigdy ich nie polubi. Na początku będą za duże i nieprzyjazne, a kiedy w końcu dziecko do nich dorośnie znudzą się całkowicie. Do pokoju dziecka kupujmy kolorowe mebelki, w pastelowych i neutralnych kolorach, a dodatki, w zależności od miejsca, powinny uspokajać – przy łóżku, a w strefie zabawy rozwijać wyobraźnię i pobudzać kreatywność. Przy łóżku sprawdzi się więc tapeta z obłokami albo pastelowymi domkami, a w strefie zabawy motywy transportowe albo bajkowe.

Więcej: pomysły na ściany w pokoju dziecka