Stylowy pokój dziecka: monochromatyzm i pastelowe dodatki w stylowym pokoju dziecka

2015-06-02 17:06 Agnieszka Zawadzka

Monochromatyczne ściany w pokoju dziecka dają wbrew pozorom bogatą paletę możliwości aranżacji! Kolorowe zabawki, książki i świetlne dekoracje, by wyglądać atrakcyjnie, wymagają stonowanego tła. Zainspiruj się stylowym pokojem dziecka w monochromatycznej odsłonie.

W powszechnej świadomości nadal pokutuje przekonanie, że pokój dziecka powinien obfitować w feerię kolorów, multiplikację wzorów, epatować dziecięcymi motywami z bajek... A tymczasem nie jest to najlepsza droga do kształtowania w dzieciach poczucia estetyki, a także innych ważnych w późniejszym życiu cech. Tonując kolory bazowe w stylowym pokoju dziecka (kolory ścian, mebli, podłogi) dajemy sobie większą swobodę w eksponowaniu licznych zabawek i dodatków. Minimalizm w stylowym pokoju dziecka uczy także nasz pociechy umiaru, porządku i... wyczucia stylu, już od najmłodszych lat.

Minimalizm jak paleta możliwości w aranżacji stylowego pokoju dziecka

Zrównoważone tło stylowego pokoju dziecka daje paletę możliwości przy wyborze dekoracji na ścianę (naklejek, obrazków, plakatów, miarek wzrostu itp.) jak i  przy wyborze dodatków o przeznaczeniu bardziej funkcjonalnym, jak pojemniki na klocki i drobniejsze zabawki. Warto z góry przemyśleć koncepcję kolorystyczną dodatków, nie kupować ich w pośpiechu i pod wpływem chwili. Pamiętajmy, że im bardziej stonowane i monochromatyczne (jednobarwne) dodatki i proste wzornictwo na ścianach, meblach i tekstyliach, tym łatwiej zaprowadzić porządek i przytulny wygląd stylowego pokoju dziecka. Kolorowe zabawki estetycznie okiełznane w jednobarwnym pojemniku automatycznie zaprowadzą harmonię w dziecięcej przestrzeni, a ta z kolei ułatwi spokojny i relaksacyjny sen na koniec dnia, po skończonej zabawie pełnej wrażeń, wzorów i kolorów.

Funkcjonalne dodatki w stylowym pokoju dziecka

Dodatki do stylowego pokoju dziecka również nie muszą wyłącznie zdobić. Dobrze, gdy mają dodaną funkcję, np. magnesów. Możliwość dowolnego układania na ścianie z farbą magnetyczną kompilacji z magnetycznych kropelek, rozbudzi w dziecku potencjał kreatywności. Podobnie można zorganizować tak ważną w rozwoju dziecka miarkę wzrostu – malując ją na ścianie i dodając możliwość magnetycznego operowania cyframi bądź innymi znacznikami – wedle dziecięcego upodobania. Stosując podstawową paletę barw w dekoracjach ściennych (czerń i biel, czasem szarość czy beż) mamy przestrzeń wciąż gotową na kolorowy świat dziecka - zabawek, prac plastycznych, kostiumów i domków z kocy na krzesłach.