Wlałam do doniczki żelatynę. Moje rośliny jeszcze nigdy nie rosły tak szybko

2022-11-29 11:32

Regularne podlewanie i doglądanie rośliny nie wystarczy, by zdrowo rosła i się rozwijała. Kluczowe w pielęgnacji jest odpowiednio częste nawożenie rośliny. Zamiast sięgać po chemiczne nawozy, warto taką odżywkę przygotować samodzielnie z wody i... żelatyny! Poniżej opisuję, jak to zrobić.

kobieta przesadzajaca kwiaty
Autor: getty images

Domowy nawóz z żelatyny

Skąd pomysł, by podlewać rośliny nawozem na bazie żelatyny? A stąd, że ten niepozorny proszek, który większość z nas ma w swojej kuchennej półce jest bogaty w azot.

Rośliny doniczkowe, zwłaszcza gatunki oczyszczające powietrze oraz te, których największym atutem są piękne, zielone liście potrzebują co jakiś czas zasilenia azotem.

To właśnie dzięki niemu korzenie roślin są mocniejsze i szybciej się rozwijają. Ponadto, regularne zasilanie nawozem azotowym sprawia, że roślina bujniej rośnie i częściej obsypuje się kwiatami. Nie można zapomnieć też o soczyście zielonych, okazałych liściach, które możemy podziwiać po „nakarmieniu” rośliny azotem.

W sklepach znajdziemy mnóstwo mieszanek azotowych, ale wiele z nich ma w swoim składzie także niepotrzebną chemię. Warto więc samemu przygotować nawóz bogaty w azot. To bajecznie proste.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie wylewaj wody z ryżu. To doskonały nawóz do roślin doniczkowych

Jak przygotować nawóz z żelatyny do roślin?

By zrobić domowy nawóz z żelatyny, potrzebujemy:

  • 1 opakowanie żelatyny,
  • szklanka 250 ml,
  • duża butelka lub wysoki pojemnik,
  • 1l przefiltrowanej wody.

Do szklanki wlewamy gorącą wodę (ale nie wrzątek), wsypujemy 1 łyżkę stołową żelatyny i dokładnie mieszamy. Następnie do wysokiego naczynia lub butelki przelewamy wodę z żelatyną i dodajemy 3 szklanki zimnej wody. Butelkę energicznie potrząsamy, by płyny się wymieszały. W przypadku pojemnika – miksturę mieszamy łyżką. I gotowe!

Nawozem podlewamy rośliny raz lub dwa razy w miesiącu.

Nawóz z żelatyny szczególnie lubią skrzydłokwiaty, fikusy i sansewierie. Odzywkę można też stosować do podlewania trawnika oraz zielonych warzyw liściastych, np. sałaty, szpinaku czy jarmużu.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE