Nie wylewaj wody z ryżu. To doskonały nawóz do roślin doniczkowych

2022-11-24 14:58

Większość osób wylewa wodę z ryżu po jego ugotowaniu. A szkoda, bo mętny płyn to witaminowa bomba, którą można wykorzystać do pielęgnacji twarzy, włosów, a także… nawożenia roślin! Sprawdź, jak stosować wodę z ryżu do domowych roślin i jak przygotować z niej naturalny nawóz.

woda z ryżu
Autor: getty images

Woda z ryżu do roślin

Woda z ryżu od setek lat wykorzystywana jest do pielęgnacji skory i włosów (szczególnie w kulturach azjatyckich). Składniki odżywcze i witaminy zawarte w „ryżance” doskonale nawilżają, regenerują i odżywiają. Można ją również wykorzystać do nawożenia roślin, zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych.

Woda z ryżu jest bogata m.in. w krzem, żelazo, magnez, fosfor, cynk i potas, a także witaminę E i C oraz witaminy z grupy B. Stosowanie wody ryżowej ma na roślinę zbawienny wpływ. Głęboko odżywia rośliny, poprawia ich wygląd i strukturę – liście są lśniące a łodygi jędrne. Co więcej, doskonale nawadnia roślinę i pomaga dłużej utrzymać wodę. Dlatego tak dobrze sprawdza się w klimacie suchym lub latem, gdy podłoże w doniczce szybciej traci wodę.

Kolejną właściwością odżywki z wody ryżowej jest ochrona przed chorobami. Ryżanka, zmieniając pH podłoża na lekko zasadowe, zmniejsza ryzyko wielu szkodliwych chorób roślin doniczkowych i ogrodowych. Lekko zasadowe pH nie szkodzi roślinom i sprzyja lepszemu wchłanianiu składników odżywczych.

UWAGA! Do podlewania roślin nie należy używać wody ryżowej z dodatkiem soli, ponieważ może zaszkodzić roślinom

Jak przygotować wodę z ryżu?

Wodę z ryżu możemy przygotować na kilka sposobów. Delikatnie mętny płyn uzyskamy po prostu gotując w wodzie ryż. Inną metodą jest moczenie ziaren ryżu w wodzie przez kilka godzin. Ryż warto najpierw dokładnie przepłukać, by usunąć pył i inne zanieczyszczenia.

Po zagotowaniu ryżu wodę odlewamy i odstawiamy do wystygnięcia. W przypadku moczonego ryżu, ziarna wystarczy oddzielić od wody, np. za pomocą sitka.

Nierozcieńczoną wodę ryżową trzymamy w lodówce nie dłużej niż 5-7 dni (jeśli zacznie brzydko pachnieć to znak, że już nie nadaje się do użycia).

Jak zrobić odżywkę do roślin z wody ryżowej?

Przygotowanie odżywki do roślin z wody ryżowej jest bardzo proste. Do pojemnika wlewamy odrobinę wody ryżowej (o temperaturze pokojowej) i dodajemy przegotowaną, odstaną wodę, by ją rozcieńczyć.

Następnie miksturę wlewamy bezpośrednio do rośliny lub przelewamy do atomizera i spryskujemy nią liście.

Co ile stosować wodę ryżową do roślin? Wodę ryżową do roślin najlepiej stosować 2-3 razy w miesiącu.