Te kwiaty pomogą pszczołom przetrwać w betonowej dżungli! Miododajne rośliny na balkon

2025-07-08 9:51

Wybierając kwiaty na balkon, zwykle kierujemy się kolorem, kształtem liści i długością kwitnienia. Warto jednak pójść o krok dalej i sięgnąć po rośliny miododajne – gatunki, które nie tylko zachwycają urodą, ale również wspierają miejskie ekosystemy. Sadząc je w donicach, tworzymy bezpieczną przystań dla pszczół i innych zapylaczy, które w zurbanizowanym środowisku mają coraz mniej naturalnych źródeł pokarmu. Poznaj najciekawsze kwiaty balkonowe przyjazne pszczołom.

Spis treści

  1. Rośliny miododajne na balkon, lubiane przez pszczoły
  2. Krokus (Crocus)
  3. Pierwiosnek lekarski (Primula veris)
  4. Cebulica syberyjska (Scilla sibirica)
  5. Macierzanka tymianek (Thymus vulgaris)
  6. Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
  7. Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum)
  8. Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
  9. Dalia zmienna (Dahlia pinnata)
  10. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
  11. Cynia wytworna (Zinnia elegans)
  12. Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
  13. Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)
  14. Kwiaty przyciągające owady. Zdjęcia

Coraz częściej mówi się o tym, że pszczołom grozi wyginięcie. A przecież ich rola w naturze jest nieoceniona! To dzięki nim możemy cieszyć się owocami i miodem! Dlatego każdy z nas powinien w miarę swoich możliwości pomagać pszczołom.

Można to zrobić, budując w ogrodach hotele dla owadów lub uprawiając w nich rośliny miododajne. A co jeśli ogrodu nie mamy? Do ochrony pszczół można przyłączyć się, także mieszkając w bloku w mieście.

Wystarczy stworzyć na balkonie roślinną enklawę i posadzić w nim rośliny miododajne. Jakie kwiaty przyjazne pszczołom warto uprawiać na balkonie?

Warto wiedzieć!

Aby stworzyć otoczenie przyjazne zapylaczom, wystarczy pamiętać o trzech zasadach:

  1. Sadzić rośliny miododajne atrakcyjne dla pszczół.
  2. Nie stosować chemii!
  3. Tworzyć miejsce schronienia dla owadów zapylających.
Jak uratować życie pszczół?

Rośliny miododajne na balkon, lubiane przez pszczoły

Do popularnych roślin miododajnych, które z powodzeniem nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie, należą m.in.:

Krokus (Crocus)

Krokus to jedna z najpopularniejszych miododajnych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Większość odmian krokusów ma barwę fioletową, chociaż można spotkać również krokusy białe, żółte lub wielobarwne.

Pierwiosnek lekarski (Primula veris)

Pierwiosnek lekarski jest byliną, kwitnie wczesną wiosną — w kwietniu-maju. Dzwonkowate, żółte kwiaty zebrane są po kilkanaście w kuliste kwiatostany.

Cebulica syberyjska (Scilla sibirica)

Cebulica syberyjska kwitnie w marcu–kwietniu. Niebieskie (u odmian także białe lub różowe) kwiaty są drobne, dzwonkowate, osadzone po 2-3 na szypułkach, tworzą groniasty kwiatostan.

Macierzanka tymianek (Thymus vulgaris)

Macierzanka tymianek to niska krzewinka, dorastająca do 30 cm wysokości. Tworzy kępy złożone z licznych, wzniesionych, silnie rozgałęziających się pędów pokrytych gęsto drobnymi listkami. Kwitnie od czerwca do września — kwiaty są drobne, białe, różowe lub fioletowe.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek lekarski osiąga 25–75 cm wysokości, jego pędy i liście są szorstko owłosione. Kwitnie od połowy czerwca aż do późnej jesieni. Koszyczki kwiatowe są pomarańczowe lub żółte, mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne.

Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum)

U nas uprawiany jest jako roślina miododajna — jednoroczna. Dorasta do 40-60 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty heliotropu są fioletowe, pachną waniliowo.

Warto wybierać na balkon rośliny miododajne w taki sposób, aby w czasie całego sezonu któreś z nich kwitły. W ten sposób zapewniamy pszczołom stały dostęp do pokarmu.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna ma sztywne, wzniesione pędy, pokryte drobnymi liśćmi. Zarówno pędy, jak i liście pokryte są srebrzystym kutnerem. Nad nimi górują nieulistnione pędy zakończone kłosowatymi kwiatostanami złożonymi z silnie pachnących, fioletowych kwiatów. Lawenda kwitnie w lipcu i sierpniu.

Dalia zmienna (Dahlia pinnata)

Dalia zmienna to bylina niezimująca w gruncie. Kwitnie obficie od lipca aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są pełne i półpełne o pastelowych kolorach, mają otwarte, wyraźnie widoczne środki, co ułatwia owadom dostęp do nektaru.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Jeżówka purpurowa kwitnie od lipca do października. Pędy i liście pokryte są szorstkimi włoskami. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 12 cm, składają się z różowo-purpurowych kwiatów języczkowatych (u odmian mogą być też być białe, żółte, pomarańczowe) oraz z pomarańczowo-brązowych kwiatów rurkowatych, które tworzą wypukły środek.

Cynia wytworna (Zinnia elegans)

Cynia wytworna zaczyna kwitnienie już pod koniec czerwca i kwitnie do października. Sztywne pędy zakończone są koszyczkowatymi kwiatostanami, których pokryte aksamitnymi włoskami kwiaty języczkowe mogą być białe, żółte, pomarańczowe, różowe, łososiowe lub szkarłatne, a kwiaty rurkowe tworzą żółty środek.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Mięta pieprzowa tworzy poziome kłącza, z których wyrastają wzniesione, rozgałęzione łodygi pokryte intensywnie zielonymi, ząbkowanymi i zaostrzonymi na końcach liśćmi pokrytymi włoskami wydzielniczymi (mięta mocno pachnie!).

Kwitnie od czerwca do sierpnia — liczne kwiatostany złożone z różowych lub liliowych kwiatów wyrastający w kątach liści.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Wrzos pospolity w zależności od odmiany kwitnie w sierpniu lub we wrześniu i — co istotne — zachowuje swoje kwiaty aż do pierwszych przymrozków.

Do wyboru mamy wiele odmian różniących się m.in. kolorem kwiatów, które mogą być białe, fioletowe, czerwone lub różowe (w różnych odcieniach), także pełne.

Przeczytaj też:

Kwiaty przyciągające owady. Zdjęcia

Dlaczego pszczoły są tak ważne? Miodobranie w Lublinie