Rośliny w pojemnikach na balkon i taras

2018-04-18 14:55

Rośliny w pojemnikach na balkon i taras dekorują i tworzą zielone zakątki idealne do letniego wypoczynku. Jeśli chcesz, aby rośliny w pojemnikach dobrze rosły i obficie kwitły, musisz wybrać odpowiednie gatunki i prawidłowo je pielęgnować.

Spis treści

  1. Rośliny w pojemnikach na balkon i taras – jakie wybrać
  2. Rośliny w pojemnikach na balkon i taras – jak sadzić
  3. Rośliny w pojemnikach na balkon i taras – jak pielęgnować

Rośliny w pojemnikach zdobią balkony i tarasy tworząc na nich namiastkę ogrodu – znakomite miejsce do wypoczynku w ciepłe dni i wieczory. Zanim stworzysz zielony zakątek przy swoim mieszkaniu, dowiedz się więcej o wymaganiach roślin, które chciałbyś tam posadzić i zastanów się czy jest to dla nich odpowiednie miejsce.

Rośliny w pojemnikach na balkon i taras – jakie wybrać

Przy tworzeniu balkonowego czy tarasowego ogrodu istotny jest wybór odpowiednich gatunków. Roślinom bowiem muszą odpowiadać warunki panujące na naszym balkonie czy tarasie. Najważniejszym kryterium przy doborze roślin jest nasłonecznienie. Wybierając rośliny zwróćmy więc uwagę na położenie naszego balkonu czy tarasu. Gatunki, które do dobrego wzrostu i kwitnienia potrzebują dużo słońca, będą dobrze rosły na balkonie o wystawie południowej, natomiast te, które źle znoszą bezpośrednie operowanie promieni słonecznych, lepiej poradzą sobie na balkonie o wystawie północnej.Dla roślin kwitnących optymalne warunki oświetleniowe panują tam, gdy słońce świeci minimum kilka godzin dziennie. Jeśli światła słonecznego jest zbyt mało, rośliny będą kwitły słabiej, a kwiaty będą drobniejsze.

>>Przeczytaj też:

Do najpopularniejszych roślin do pojemników, które w sezonie zdobią balkony i tarasy należą: pelargonie, surfinie, petunie, begonie (wiecznie kwitnące i bulwiaste), niecierpki, lobelie, plektrantusy, werbeny, fuksje, uczepy, bakopy, koleusy. Mnogość odmian gatunków roślin balkonowych pozwala tworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne kompozycje.

rośliny na balkon o zwisających pędach

Autor: Biuro Kwiatowe Holandia

Najlepszym miejscem dla roślin na balkonie o zwisających pędach jest stanowisko dobrze oświetlone, osłonięte od wiatru i silnych deszczy (The Flower Council of Holland).

Jeśli w jednym pojemniku chcemy stworzyć kompozycję z kilku różnych roślin balkonowych, koniecznie wybierzmy gatunki, które mają zbliżone wymagania co do gleby, nasłonecznienia oraz wilgotności.

Rośliny w pojemnikach na balkon i taras – jak sadzić

Większość roślin uprawianych w pojemnikach sadzi się po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.Pojemniki, w których uprawiać będziemy rośliny balkonowe, powinny być dobrane do stylu aranżacji balkonu czy tarasu oraz wielkości i pokroju roślin, które w nich planujemy posadzić. Rośliny o zwisających pędach najlepiej prezentują się w wiszących koszach i doniczkach, a także w skrzynkach zawieszonych na balustradach. Kwiatom sezonowym wystarczą pojemniki o głębokości 20–30 cm. To, z jakiego będą materiału, zależy od naszych upodobań. Do wyboru mamy donice, skrzynki, misy plastikowe, drewniane, ceramiczne. Ważne, by zawsze miały otwór odpływowy do odprowadzania nadmiaru wody.Przed posadzeniem trzeba dobrać liczbę roślin do każdego pojemnika. Pamiętajmy, że rośliny będą się w miarę czasu rozrastać, więc nie sadźmy ich zbyt blisko siebie. Dla przykładu pelargonie i surfinie sadzimy w odległości 25–30 cm od siebie, begonie stale kwitnące 15–20 cm.Rośliny sadzimy do ziemi uniwersalnej albo do podłoża dedykowanemu konkretnemu gatunkowi (w sprzedaży są na przykład specjalne podłoża dla pelargonii czy surfinii). Na dnie pojemnika zawsze sypirmy warstwę drenażową ze żwiru, keramzytu, grysu lub drobnych kamyków. Na drenaż sypiemy warstwę podłoża, na nim umieszczamy rośliny wyjęte uprzednio z doniczek, w których rosły gdy je kupiliśmy, obsypujemy je ziemią z każdej strony, po czym lekko ją ugniatamy. Po posadzeniu rosliny należy podlać.

 >>Przeczytaj też: Urządzamy mały balkon: w czym sadzić rośliny na balkonie?

Rośliny w pojemnikach na balkon i taras – jak pielęgnować

Rośliny w pojemnikach rosną w niewielkiej ilości podłoża, a co za tym idzie dostępna dla nich ilość wody i substancji mineralnych jest nieduża. Dlatego ich właściwa pielęgnacja jest taka ważna. Tylko wtedy będą dobrze się prezentowały i były prawdziwą ozdobą balkonu bądź tarasu. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest codzienne podlewanie (w upalne letnie dni konieczne może być nawadnianie nawet dwa razy w ciągu dnia). Rośliny w pojemnikach najlepiej podlewać w rano i wieczorem, gdy słońce nie operuje mocno. Rośliny w pojemnikach należy także zasilać nawozami. Najlepiej wybierać nawozy dedykowane konkretnym gatunkom roślin, np. nawozy dla pelargonii, surfinii, roślin balkonowych kwitnących lub roślin o dekoracyjnych liściach. Stosujemy je zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniach.Rośliny w pojemnikach należy systematycznie kontrolować, sprawdzając, czy nie żerują na nich szkodniki lub czy nie zostały porażone przez choroby roślin. Jeśli stwierdzimy objawy patogenów lub żerowania szkodników, należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.