Pelargonie - królowe balkonu! Najpopularniejsze kwiaty balkonowe

2017-05-22 15:46

Pelargonie to najpopularniejsze kwiaty balkonowe. Żadna z mód nie zdoła ich zdetronizować. Nic dziwnego: pelargonie to kwintesencja piękna i bezpretensjonalnego uroku balkonu. Jeśli nie wiesz jakie wybrać balkonowe kwiaty, pelargonia zawsze się sprawdzi. Pelargonie na balkon.

Spis treści

  1. Zalety pelargonii
  2. Kupujemy i sadzimy pelargonie na balkonie
  3. Balkon: pelargonie i wybór doniczki

Czyż może być coś przyjemniejszego niż filiżanka kawy wypita na balkonie? Balkon skąpany w kwiatach nie jest trudny w pielęgnacji. Jeśli chcesz mieć obficie kwitnące balkonowe kwiaty wybierz pelargonie.

Zalety pelargonii

Na bardzo długiej liście zalet pelargonii w czołówce jest hasło: balkonowe kwiaty niewymagające. Ta właśnie cecha, obok wspaniałych kwiatów i niskiej ceny, sprawiła że pelargonie cieszą się ogromnym powodzeniem. No i są to kwiaty na balkon wprost wymarzone dla początkujących ogrodników oraz zapominalskich... Bo choć pelargonie nie lubią znacznego przesuszenia podłoża, lekkie niedobory wody zniosą dzielnie. Jeśli jednak będziesz podlewać regularnie swoje pelargonie na balkonie, usuwać chore liście i kwiaty, oraz nawozić rośliny, odpłacą się obfitym kwitnieniem. Twój balkon po prostu utonie w kwiatach.

Kupujemy i sadzimy pelargonie na balkonie

Zanim kupisz pelargonie, obejrzyj dokładnie sadzonki. Powinny być rozkrzewione, najlepiej z kilkoma kwiatami. Sprawdź czy liście pelargonii nie są pokryte pleśnią, pajęczynką, plamami, a łodyżka przy ziemi nie jest nadgniła. Aby pelargonie ładnie się rozrastały na balkonie, sadzonki posadź do skrzynek balkonowych w odległości około 25 cm. Odmiany wysokie, tzw. pelargonie rabatowe - z tyłu skrzynki, a bluszczolistne (zwieszające się) z przodu. Wtedy całość będzie najkorzystniej prezentowała się na balkonie. Peralgonie najlepiej będą rosły w ziemi kompostowej, w kwiaciarniach jest sprzedawana specjalna ziemia do pelargonii. Po dwóch tygodniach od posadzenia zacznij dokarmiać pelargonie i rób to co 7-10 dni.

>>Przeczytaj też: Rośliny na balkon zachodni: wybieramy kwiaty balkonowe

Balkon: pelargonie i wybór doniczki

Pelargonie angielskie są delikatne, o romantycznym uroku, kojarzą się raczej z drewnianym parapetem i okiennicami. Jeśli chcesz mieć takie na balkonie, możesz wybrać też nowoczesne donice. Efektownie wygląda grupa trzech-pięciu egzemplarzy kwiatów balkonowych ustawionych blisko siebie. Pojedyncze pelargonie zaś - z racji krzaczastego pokroju - wyeksponuj na podwyższeniu. Wtedy widać całą urodę tych najpopularniejszych kwiatów na balkon.

Pelargonie bluszczolistne mają płożące lub zwisające pędy. Posadzone na balkonie w licznych grupach tworzą kwietne wodospady. Warto nimi obsadzić przód szerszych skrzynek balkonowych (tło niech tworzą kwiaty wysokie) oraz donice ustawione schodkowo. Te pelragonie są też wymarzoną roślinią do wiszących doniczek i koszyków.

Najpopularniejsze pelargonie rabatowe sprawdzą się zarówno posadzone w grupach, jak i pojedynczo. Wtedy większą uwagą należy wybrać doniczki czy skrzynki balkonowe. Ocynkowane wiaderka idealnie podkreślą urodę kwiatów.

kwiaty balkonowe pelargonie
Autor: Michał Przeździk Pelargonie umieszczone w wiklinowej donicy-osłonce pięknie się prezentują.
Nasi Partnerzy polecają