Rośliny pnące do domu. 5 niewymagających roślin pnących, łatwych w uprawie

2024-01-16 20:37

Rośliny pnące do domu to znakomita propozycja dla tych, którzy chcą udekorować roślinami swoje mieszkanie, ale nie mają na nie zbyt dużo miejsca w domu. Do wyboru jest sporo gatunków. My opisujemy 5 pnączy doniczkowych, które nie tylko sprawdzą się w małym mieszkaniu, ale też są łatwe w uprawie.

Spis treści

  1. Jak eksponować w domu kwiaty pnące?
  2. Kwiaty pnące do domu - 5 świetnych propozycji
  3. Kwiaty pnące do domu: bluszcz pospolity
  4. Kwiaty pnące do domu: epipremnum złociste
  5. Kwiaty pnące do domu: syngonium stopowcowe
  6. Kwiaty pnące do domu: cissus rombolistny
  7. Kwiaty pnące do domu: filodendron pnący
  8. Zobacz 15 najpiękniejszych pnączy do domu:
  9. 6 roślin do ciemnej łazienki. Jedna w ogóle nie potrzebuje światła

Kwiaty pnące to wyjątkowa grupa pokojowych roślin doniczkowych. Ich duża zaletą jest to, że nie zajmują dużo miejsca. Pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach - od tradycyjnych po nowoczesne.

Jak eksponować w domu kwiaty pnące?

Kwiaty pnące w mieszkaniu możemy prowadzić na specjalnych podporach, np. bambusowych palikach owiniętych włóknem kokosowym lub mchem (wtedy rosną "w pionie") albo pozwolić im swobodnie zwisać z półek, regałów czy innych wyższych mebli. Ciekawym sposobem jest uprawa roślin pnących w wiszących pojemnikach przymocowanych do sufitu - dzięki temu możemy wykorzystać w mieszkaniu takie miejsca, w których zazwyczaj kwiatów doniczkowych się nie spotyka.

Długie pędy pnących kwiatów możemy też rozpiąć na specjalnych konstrukcjach - kratkach. Wtedy otrzymamy fantastyczną zieloną, dekoracyjną zasłonę, doskonale pasującą do modnego ostatnio trendu urban jungle.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny pnące na balkon. 8 przykładów pnączy, które zamienią go w zieloną oazę

Kwiaty pnące do domu - 5 świetnych propozycji

Jest wiele gatunków pnączy, które można uprawiać w doniczkach. Wybrałam dla was 5 gatunków, które nie będą sprawiać problemu nawet tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z roślinami doniczkowymi.

Przeczytaj także: Dekoracyjne rośliny doniczkowe zwisające. Jakie kwiaty wiszące do domu wybrać

Kwiaty pnące do domu: bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to chyba najbardziej znane pnącze uprawiane w domu. Ta roślina nie tylko szybko rośnie, ale jest też bardzo wytrzymała na niesprzyjające warunki uprawy. Znakomicie pnie się po podporach, atrakcyjnie prezentuje się też w wiszących pojemnikach.Liście bluszczu pospolitego są bardzo dekoracyjne: ciemnozielone i błyszczące z wierzchu, pod spodem nieco jaśniejsze, skórzaste, o charakterystycznym kształcie (3- lub 5-klapowe, sercowate u nasady).

Dla bluszczu pospolitego najlepsze jest miejsce z dużą ilością światła rozproszonego, ale poradzi sobie także w półcieniu. Dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych. Wiosną i latem roślina potrzebuje sporo wody - podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne.Roślina dobrze znosi cięcie, dzięki któremu można w razie potrzeby korygować jego pokrój (obcięte fragmenty ulistnionych pędów nadają się jako sadzonki, z których otrzymamy nowe rośliny - łatwo ukorzeniają się w wilgotnym podłożu.).

Do domowej uprawy w doniczkach polecane są ciekawe odmiany, niektóre z nich mają np. biało obrzeżone liście.

Kwiaty pnące do domu: epipremnum złociste

Epipremnum złociste to pnącze, które stało się niezwykle popularne ze względu na wyjątkowo dekoracyjne liście i niewielkie wymagania (to idealna roślina dla początkujących). Do tego bardzo dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniach, w tym suche powietrze podczas sezonu grzewczego, przeciągi i duże wahania temperatury.

W mieszkaniach jego pędy mogą dorastać do kilku metrów długości! Można prowadzić go na paliku albo traktować jako roślinę zwisającą - oba sposoby ekspozycji są równie często wykorzystywane.

Liście epipremnum złocistego są błyszczące, sercowate, zielone z żółtymi, białymi bądź jasnozielonymi smugami. Roślinę można uprawiać na różnych stanowiskach, ale pamiętajmy, że w półcieniu rysunek na liściach nie będzie tak atrakcyjny, jak w miejscach o lepszym dostępie światła słonecznego.

Epipremnum bardzo łatwo rozmnożyć za pomocą sadzonek pędowych.

Kwiaty pnące do domu: syngonium stopowcowe

Syngonium stopowcowe, znane jest również pod nazwą zroślicha stopowcowa. To pnącze o dekoracyjnych liściach: dużych, szerokich, osadzonych na długich ogonkach, zielone (u odmian mogą być ozdobione siatką nerwów, ciekawym deseniem albo oryginalnymi przebarwieniami). Młode liście różnią się od starszych - te pierwsze są nieduże, owalne lub sercowate, drugie mają strzałkowaty kształt. Młode rośliny mają wzniesiony, krzaczasty pokrój, dopiero po pewnym czasie ich pędy zaczynają się wydłużać i wspinać po podporach. Syngonium najładniej prezentuje się prowadzone przy palikach pokrytych mchem.

Kwiaty pnące do domu: cissus rombolistny

Cissus rombolistny to pnącze obecne w naszych domach od dawna (już nasze babcie zdobiły nim mieszkania). Ma długie pędy (dorastają do 1-1,5 m długości) pokryte dekoracyjnymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi, złożonymi z trzech romboidalnych ząbkowanych listków. Od spodu liście pokryte są delikatnymi włoskami.Roślinę można prowadzić na kratkach, drabinkach lub kokosowym paliku albo pozwolić pędom swobodnie zwisać.

Cissus rombolistny jest łatwy w uprawie, wystarczy ustawić go w jasnym miejscu (ale o świetle rozproszonym) i pilnować, by podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne (ale nie mokre!).

Kwiaty pnące do domu: filodendron pnący

Filodendron pnący należy do najprostszych w domowej uprawie roślin pnących. Szybko rośnie, jest dekoracyjny i ma małe wymagania. Jego pędy dorastają do 2-3 m długości, a sercowate, błyszczące liście układają się regularnie na pędach tworząc dachówkowaty układ. Najładniej prezentuje się prowadzony przy paliku lub kratownicy, choć można też uprawiać go jako roślinę zwisającą.Filodendron pnący preferuje stanowisko delikatnie zacienione z rozproszonym światłem słonecznym. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna.

Zobacz 15 najpiękniejszych pnączy do domu:

6 roślin do ciemnej łazienki. Jedna w ogóle nie potrzebuje światła