Rośliny odstraszające kleszcze. Jakiej rośliny nie lubią kleszcze? Musisz ją mieć w ogrodzie!

2024-04-30 14:49

Kiedyś o kleszcze martwiliśmy się, chodząc do lasu. Teraz można je spotkać również w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach! Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z tymi pajęczakami, posadź rośliny odstraszające kleszcze i przeczytaj, czego nie lubią kleszcze w ogrodzie.

Spis treści

  1. Czego nie lubią kleszcze w ogrodzie? Rośliny odstraszające kleszcze
  2. Rośliny odstraszające kleszcze. Lista
  3. Rośliny odstraszające kleszcze. Zdjęcia

Niestety nie mam dla ciebie dobrych informacji. Kleszcze już się obudziły. Skąd to wiem? Najlepszym “kleszczometrem” jest mój kot, dzięki któremu co roku doskonale wiem, kiedy należy już uważać na te pajęczaki. Wyjmuję mu je już mniej więcej od marca.

Kiedyś mówiło się, że trzeba uważać i dobrze zasłaniać się, idąc na spacer do lasu, parku czy na łąkę. Teraz trzeba uważać na siebie nawet w mieście. Każdego wieczora należy dobrze się pooglądać i sprawdzać, czy nie przynieśliśmy do domu pasażera na gapę.

Kiedy kleszcz wbija się w nasze ciało, nie czujemy bólu. Jego ślina zawiera specjalną substancję znieczulającą. Jednak kiedy poczujesz dziwne swędzenie albo świąd, warto dokładnie zbadać, czy to właśnie nie kleszcz. Nimfę, czyli jego postać larwalną, łatwo pomylić z wrośniętym włosem!

Czego nie lubią kleszcze w ogrodzie? Rośliny odstraszające kleszcze

Kleszcze lubią zapach potu, to on przyciąga je do ludzi oraz zwierząt. Na szczęście istnieją rośliny wydzielające olejki eteryczne o woni, od której te pajęczaki wolą się trzymać z daleka. 

Powojnik, clematis
Autor: Getty Images/Nadya So

Rośliny odstraszające kleszcze. Lista

Rośliny odstraszające kleszcze. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie rośliny przyciągają kleszcze? Tych 6 roślin nie sadź na balkonie!

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć