REMONT BALKONU, ZRÓB to SAM: Wyremontuj TANIO balkon. Jak ułożyć płytki na balkonie

2017-05-24 14:10 Olga Zdanowicz

Jeśli balkon przestaje wyglądać atrakcyjnie, warto pomyśleć o jego remoncie. Remont balkonu nie jest trudny i nie musi być drogi. Przede wszystkim warto wymienić płytki na balkonie. Z powodzeniem zrobisz to samodzielnie. A na odświeżonej podłodze ustaw modne donice z pięknymi roślinami balkonowymi i funkcjonalne meble ogrodowe!

Balkon w bloku to zastępujące ogród miejsce wypoczynku. Chcielibyśmy, żeby wyglądał atrakcyjnie i był wypełniony kwitnącymi roślinami, które umilą przebywanie na nim w letnie dni. Czasem jednak balkon potrzebuje odświeżenia, na przykład wymiany płytek na podłodze. Możesz zlecić zerwanie starych i położenie nowych płytek fachowcom, ale jeśli zrobisz to samodzielnie, zapłacisz tylko za materiały. Podpowiadamy, jak wymienić płytki na balkonie.

>>Przeczytaj też: Podest drewniany: podłoga na balkonie ładna i tania. Szybki remont balkonu!

Remont balkonu: jakie płytki na balkon

Zanim zaczniemy układać płytki na balkonie, powinniśmy wiedzieć, że z rozmysłem wybrać trzeba nie tylko płytki, ale również materiały użyte do ich układania, a więc klej, zaprawę do spoinowania, silikon, zaprawę naprawczą, elementy obróbek okapu i hydroizolacji.

Na balkon nadają się wszystkie płytki przeznaczone do układania na zewnątrz, czyli mrozoodporne. Warto wybrać płytki o niskiej nasiąkliwości, a więc np. gresowe. Przykleja się je na balkonie podobnie
jak na każdej powierzchni na zewnątrz budynku. Ważne i odmienne są oczywiście szczegóły wynikające na przykład z kształtu balkonu, sposobu zamontowania barierki itp. Zdarza się, że potrzebujemy więcej czasu na docięcie płytek do potrzebnych wymiarów, aby dobrze zapełnić całą powierzchnię balkonowej podłogi nie tworząc dużych szczelin i pustych fragmentów.

>>Przeczytaj też: Remont balkonu: 3 stopnie remontu balkonu wraz z KOSZTORYSEM!

Remont balkonu: jak ułożyć płytki na balkonie

Zanim zaczniemy układać płytki na balkonie, zaplanujmy ich rozmieszczenie. Przy zewnętrznych krawędziach balkonu układamy całe płytki. Docinamy tylko te, które kolidują ze słupkami barierki. Połączenie ze ścianą osłoni cokolik – jesli nie dysponujemy gotowymi płytkami na cokolik, to przygotowujemy je z przyciętych na odpowiednią wysokość płytek, z których układamy nawierzchnię. Połączenia płytek z cokolikiem oraz przy słupkach barierki uszczelniamy silikonem.

Układanie płytek krok po kroku:

  1. Jeśli balkon był wcześniej pokryty płytkami bądź inną nawierzchnią, należy ją usunąć - stare płytki trzeba skuć. Następnie powierzchnię balkonu wyczyść twardą szczotką oraz płynem do mycia naczyń, żeby ją odtłuścić. Po odkurzeniu, usunięciu luźnych fragmentów i wyrównaniu, podłoże trzeba zagruntować.
  2. Płytki, które będą znajdować się w rogach albo przy słupkach balustrady, dokładnie przytnij piłą z brzeszczotem.
  3. Nałóż na posadzkę trzymilimetrową warstwę kleju. Zacznij od balustrady w kierunku wyjścia z balkonu. Wyrównaj ją pacą zębatą, a następnie ułóż płytki, oddzielając je od siebie tzw. krzyżykami dystansowymi.
  4. Po ułożeniu kilku płytek sprawdź poziomnicą, czy są równe. Usuń nadmiar kleju. Kontynuuj układanie płytek na całej powierzchni balkonu.
  5. Przerwy między płytkami pokryj fugą. Kiedy stwardnieje, umyj podłogę wodą z płynem.
  6. Na koniec do ściany przyklej płytki cokolików i wypełnij je fugą.

>>Przeczytaj też: Remont balkonu: wymieniamy fugi na balkonie [ZRÓB TO SAM]

Zobacz film: Jak kupować płytki ceramiczne

 

Urządzanie balkonu po wymianie płytek na podłodze

Gdy na podłodze balkonu ułożymy już nowe płytki, pomyślmy o urządzeniu naszego letniego salonu. Na początek zastanówmy się nad meblami ogrodowymi. Na rynku mamy do wyboru bogaty asortyment mebli na balkon i taras wykonanych z różnych materiałów. Wybierzmy takie, które będą dobrze komponowały się z planowanym stylem balkonu. Na mały balkon wystarczy niewielki stolik ze składanymi krzesłami, na większej powierzchni możemy ustawić na przykład komplet składający się ze stołu i wygodnych foteli, a nawet leżaka.
Zadbajmy także o osłonę przed słońcem i deszczem. W tym przypadku sprawdzą się mobilne parasole ogrodowe albo przymocowana na stałe markiza.

Wybieramy rośliny na balkon

Na koniec urządzania balkonu po remoncie udekorujmy go dobrze dobranymi roślinami. Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, czy nasz balkon jest mocno nasłoneczniony, czy raczej przez większość dnia jest zacieniony. W sklepach i centrach ogrodniczych wybór roślin balkonowych jest ogromny. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy zaplanujmy rozmieszczenie roślin na balkonie. Przemyślmy dobrze, czy chcemy wieszać na barierkach skrzynki balkonowe wypełnione kwiatami, czy wolimy raczej stworzyć kompozycję z egzemplarzy posadzonych w donicach. Zróbmy listę naszych potrzeb i udajmy się do punktu sprzedaży, gdzie zawsze możemy poprosić o pomoc wykwalifikowany personel. Kupując rośliny dobierzmy do nich odpowiednie pojemniki, nie zapomnijmy o dobrym podłożu i nawozach.

Sprawdź też: