Czym tanio wyłożyć balkon? Wybieramy płytki na balkon w bloku. PORADNIK

2021-04-26 14:47

Wymiana płytek na balkonie wcale nie musi generować dużych kosztów. Płytki możemy położyć sami bez wynajmowania ekipy remontowej. Jak zrobić to prawidłowo? Jakie płytki na balkon w bloku sprawdzą się najlepiej? Oto krótki przewodnik po remoncie posadzki balkonowej.

Spis treści

 1. Najlepsze płytki na balkon w bloku
 2. Wymiana płytek na balkonie - wskazówki
 3. A po remoncie... aranżacja balkonu
 4. Wybieramy rośliny na balkon
 5. Jak urządzić balkon? Pomysły, akcesoria, inspiracje. GALERIE ZDJĘĆ

Najlepsze płytki na balkon w bloku

Planując remont balkonowej posadzki, często zadajemy sobie pytanie: czym tanio wyłożyć balkon i jak zrobić to bez nadwyrężania domowego budżetu? Jeśli mamy zacięcie majsterkowicza, możemy sami przeprowadzić remont balkonu, ale jeśli zupełnie nie radzimy sobie z tego typu pracami - lepiej będzie zatrudnić fachowców, którzy położą płytki na balkonie profesjonalnie.

Załóżmy jednak, że sami chcemy położyć płytki na balkonie. Zanim to zrobiony, powinniśmy wiedzieć, że z rozmysłem wybrać trzeba nie tylko płytki, ale również materiały użyte do ich układania, a więc klej, zaprawę do spoinowania, silikon, zaprawę naprawczą, elementy obróbek okapu i hydroizolacji.

Co położyć na płytki na balkonie? Wybór płytek balkonowych musi być bardzo dobrze przemyślany, ponieważ panują na nim specyficzne warunki. Najlepsze płytki na balkon w bloku to takie, które są w stanie poradzić sobie z wilgocią i niskimi temperaturami, a więc wszystkie modele mrozoodporne o niskiej nasiąkliwości. Takie cechy mają między innymi wytrzymałe płytki gresowe. 

Płytki gresowe kładzie się je na balkonie podobnie jak na każdej powierzchni na zewnątrz budynku. Ważne i odmienne są oczywiście szczegóły wynikające na przykład z kształtu balkonu, sposobu zamontowania barierki itp. Zdarza się, że potrzebujemy więcej czasu na docięcie płytek do potrzebnych wymiarów, aby dobrze zapełnić całą powierzchnię balkonowej podłogi, nie tworząc dużych szczelin i pustych fragmentów.

Wymiana płytek na balkonie - wskazówki

Zanim zaczniemy układać płytki na balkonie, zaplanujmy ich rozmieszczenie. Przy zewnętrznych krawędziach balkonu układamy całe płytki. Docinamy tylko te, które kolidują ze słupkami barierki. Połączenie ze ścianą osłoni cokolik – jeśli nie dysponujemy gotowymi płytkami na cokolik, to przygotowujemy je z przyciętych na odpowiednią wysokość płytek, z których układamy nawierzchnię. Połączenia płytek z cokolikiem oraz przy słupkach barierki uszczelniamy silikonem.

Układanie płytek na balkonie krok po kroku:

 1. Jeśli balkon był wcześniej pokryty płytkami bądź inną nawierzchnią, należy ją usunąć - stare płytki trzeba skuć. Następnie powierzchnię balkonu wyczyść twardą szczotką oraz płynem do mycia naczyń, żeby ją odtłuścić. Po odkurzeniu, usunięciu luźnych fragmentów i wyrównaniu, podłoże trzeba zagruntować.
 2. Płytki, które będą znajdować się w rogach albo przy słupkach balustrady, dokładnie przytnij piłą z brzeszczotem.
 3. Nałóż na posadzkę trzymilimetrową warstwę kleju. Zacznij od balustrady w kierunku wyjścia z balkonu. Wyrównaj ją pacą zębatą, a następnie ułóż płytki, oddzielając je od siebie tzw. krzyżykami dystansowymi.
 4. Po ułożeniu kilku płytek sprawdź poziomnicą, czy są równe. Usuń nadmiar kleju. Kontynuuj układanie płytek na całej powierzchni balkonu.
 5. Przerwy między płytkami pokryj fugą. Kiedy stwardnieje, umyj podłogę wodą z płynem.
 6. Na koniec do ściany przyklej płytki cokolików i wypełnij je fugą.

A po remoncie... aranżacja balkonu

Gdy na podłodze balkonu ułożymy już nowe płytki, czas na zaaranżowanie balkonowej przestrzeni. Na początek zastanówmy się nad meblami ogrodowymi. Na rynku mamy do wyboru bogaty asortyment mebli na balkon i taras wykonanych z różnych materiałów. Wybierzmy takie, które będą dobrze komponowały się z planowanym stylem balkonu.

Na mały balkon wystarczy niewielki stolik ze składanymi krzesłami, na większej powierzchni możemy ustawić na przykład komplet składający się ze stołu i wygodnych foteli, a nawet leżaka. Zadbajmy także o osłonę przed słońcem i deszczem. W tym przypadku sprawdzą się mobilne parasole ogrodowe albo przymocowana na stałe markiza.

Wybieramy rośliny na balkon

Na koniec urządzania balkonu po remoncie udekorujmy go dobrze dobranymi roślinami. Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, czy nasz balkon jest mocno nasłoneczniony, czy raczej przez większość dnia jest zacieniony. W sklepach i centrach ogrodniczych wybór roślin balkonowych jest ogromny.

Zanim jednak wybierzemy się na zakupy zaplanujmy rozmieszczenie roślin na balkonie. Przemyślmy dobrze, czy chcemy wieszać na barierkach skrzynki balkonowe wypełnione kwiatami, czy wolimy raczej stworzyć kompozycję z egzemplarzy posadzonych w donicach. Zróbmy listę naszych potrzeb i udajmy się do punktu sprzedaży, gdzie zawsze możemy poprosić o pomoc wykwalifikowany personel. Kupując rośliny dobierzmy do nich odpowiednie pojemniki, nie zapomnijmy o dobrym podłożu i nawozach.

Sprawdź też:

Jak urządzić balkon? Pomysły, akcesoria, inspiracje. GALERIE ZDJĘĆ

Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE