Po pierwszych przymrozkach czas zadbać o hortensję. To warto wiedzieć o zimowaniu tych krzewów

2022-11-28 14:45

Twoja hortensja nie kwitnie albo ma raptem tylko kilka kwiatów? Kluczem jest właściwa pielęgnacja krzewu i wiedza na temat tego, jak się z nią obchodzić. Pierwsze przymrozki za nami, więc teraz jest czas, by wykonać jedną rzecz, która sprawi, że latem hortensja będzie uginać się od kwiatów.

Jak podcinać hortensję?
Autor: Getty Images/Olga Seifutdinova, Getty Images/Busenlilly

Wszystko zależy od gatunku, jaki posiadasz. Inaczej obchodzimy się bowiem z hortensją bukietową, a inaczej z ogrodową.

Hortensja bukietowa - kiedy przycinać ten krzew?

W przypadku hortensji bukietowej cięcie można wykonać nawet w zimie! Możesz być zaskoczony, ponieważ zazwyczaj o tej porze roku wszelkie prace ogrodowe się kończą. Jednak nie w przypadku tego krzewu!

Hortensja bukietowa
Autor: Getty Images/Olga Seifutdinova

Hortensja bukietowa wypuszcza pąki na nowych przyrostach, a nie jak w przypadku innych gatunków na starych. Dlatego już po pierwszych przymrozkach możesz sięgnąć po sekator i podciąć gałązki swojego krzewu nawet o 2/3! W ten sposób pobudzisz roślinę nie tylko do kwitnienia, ale też do wypuszczenia całkiem nowych pędów i zagęszczenia się. Podobnie postępujemy z hortensją krzewiastą.

Hortensja ogrodowa
Autor: Getty Images/Cheryl Ramalho

Zanim jednak przystąpisz do cięcia, upewnij się, że podcinasz właściwy krzew. Jeśli taki zabieg przeprowadzisz na hortensji ogrodowej, nici z kwiatów! Ta kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc nie fundujemy jej ostrego cięcia. Jedyne co obcinamy, to tylko uschnięte kwiatostany oraz pędy, które są już martwe bądź uszkodzone - i to dopiero wiosną, kiedy zacznie wypuszczać liście.

Hortensja bukietowa - zimowanie krzewu

Uwaga na mrozy! Może się zdarzyć, że w zimie na kilka lub kilkanaście dni zrobi się cieplej. Wtedy hortensja może “pomyśleć”, że zbliża się wiosna i wypuścić nowe pąki. Trzeba szczególnie na nie uważać, ponieważ przymrozki w Polsce pojawiają się nawet do maja! Wtedy najlepiej zabezpieczyć je np. agrowłókniną i ochronić przed zgubną dla nich temperaturą.

Hortensja bukietowa - kiedy kwitnie?

Jeśli właściwie zadbasz o hortensję bukietową, powinna ci się odwdzięczyć pięknymi kwiatami. Kiedy kwitnie hortensja bukietowa? Zazwyczaj pierwsze kwiaty rozwijają się na początku lipca, a krzew kwitnie aż do jesieni. Zazwyczaj do pierwszych przymrozków kwiaty pozostają piękne. Później stają się brązowe i przestają zdobić. Jeśli wiesz, że nocą temperatura spadnie poniżej zera, możesz ściąć kwiaty i zasuszyć je w domu, a następnie stworzyć z nich przepiękne bukiety.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE