Nie musisz wycinać lampionów. Pokażę ci jak z robić wazon z dyni i zaprosić jesień do domu

2022-09-21 9:54

Złota polska jesień zachwyca kolorami. Warto wnieść je także do naszych domów i ozdobić je jesiennymi dekoracjami. Jednym z ciekawszych pomysłów jest jesienny bukiet wstawiony do… wazonu z dyni. Jak go zrobić i czym wypełnić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

wazon z dyni
Autor: Getty Images

Gdy na dworze robi się coraz chłodniej, a dni stają się coraz krótsze, dobrym pomysłem jest ozdobienie wnętrz kolorowymi jesiennymi dekoracjami. Do ich przygotowania wykorzystać można rozmaite materiały: liście opadłe z drzew, gałązki z owocami, jesienne kwiaty, szyszki i orzechy oraz dynie. Te ostatnie świetnie sprawdzają się w tego typu ozdobach, ze względu na ich intensywne barwy i to, że można je wykorzystać w rozmaity sposób. Mam dla Was ciekawą propozycję…

Spis treści

  1. Dynie w jesiennych dekoracjach
  2. Z jakich dyni zrobić wazon?
  3. Co będzie potrzebne do zrobienia wazonu z dyni?
  4. Jak zrobić wazon z dyni?
  5. Czym wypełnić wazon z dyni?
  6. Gdzie postawić wazon z dyni pełen kwiatów?

Dynie w jesiennych dekoracjach

Do jesiennych kompozycji możemy wybrać niewielkie rozmiarami, wielokolorowe dynie ozdobne albo dużo większe dynie jadalne. Wszystko zależy od tego, jaką dekorację chcemy stworzyć i jak dużo mamy na nią miejsca. Dynie mogą stanowić główny element jesiennej kompozycji, albo być tylko jej detalem – wszystko zależy od naszej inwencji i pomysłu. A czy możecie sobie wyobrazić, by z dyni zrobić… wazon na jesienny bukiet? Moim zdaniem to świetny pomysł! I wcale nie jest trudny do wykonania.

Nie przegap: Jesienne dekoracje stołu: jak urokliwie podjąć gości jesienną porą? >>>

Z jakich dyni zrobić wazon?

Do przygotowania takiego oryginalnego naczynia na jesienną wiązankę możemy użyć dyni o różnej wielkości. Jej wybór powinien być podyktowany tym, ile miejsca możemy przeznaczyć na dyniową ozdobę. Po miniaturowe dynie ozdobne sięgajmy wtedy, gdy chcemy zrobić małe wazoniki na niewielkie, urocze bukieciki. Natomiast dynie jadalne o większych rozmiarach wybierzmy, gdy nasza kompozycja ma być efektowna.

Co będzie potrzebne do zrobienia wazonu z dyni?

Do zrobienia wazonu z dyni potrzebujemy ładnej dyni, kawałka przezroczystej folii (wielkość zależy od rozmiarów dyni), ostrego noża, nożyczek, gąbki florystycznej, dekoracyjnej wstążki, krajki lub sznurka.

Jak zrobić wazon z dyni?

Wybraną dynię myjemy i wycieramy do sucha, Następnie odcinamy jej górną ostrym nożem (ścinamy ok. 1/3 wysokości owocu) i łyżką wydrążamy ze środka pestki i tyle miąższu, żeby od skórki pozostało go około 2 cm (mniej, gdy dynia jest mała). Nie wolno przebić skórki dyni na wylot.

Tak wydrążony środek dyni wyściełamy folią.(brzegi folii mogą na razie wystawać nad górny brzeg dyni). Przycinamy gąbkę florystyczną tak, by wypełniła wnętrze dyni (gąbka nie powinna za bardzo wystawać nad krawędź dyni), namaczamy ją w misce z wodą, aby nasiąkła, a następnie wkładamy do dyni. Odcinamy nożyczkami wystające brzegi folii.

Dynię zdobimy – według uznania – wstążką, krajką lub dekoracyjnym sznurkiem, mocując je np. za pomocą szpilek lub pinezek (wbijając je po prostu w dynię). W gąbce mocujemy poszczególne elementy naszej kompozycji.

Jeśli nie mamy gąbki florystycznej, możemy do dyni wstawić jakiekolwiek naczynie, w którym ułożymy nasz jesienny bukiet.

Czym wypełnić wazon z dyni?

W tak przygotowanym wazonie z dyni najładniej wyglądają bukiety ułożone z darów jesieni, które zgromadzić możemy na przykład podczas spacerów do lasu czy wizyty w ogrodzie. Przede wszystkim wykorzystajmy dostępne w niezliczonej o tej porze roku ilości liście w różnych kolorach: żółtym, pomarańczowym, rudym, bordowym, brązowym, czerwonym. Znakomicie nadawać się będą ogromne kwiatostany hortensji czy inne kwiaty z jesiennego ogrodu: astry, wrzosy, chryzantemy czy dzielżany. Świetnie wyglądać będą gałązki z czerwonymi owocami, np. z głogu, berberysu czy dzikiej róży. Nie może zabraknąć jarzębiny, kasztanów i żołędzi.Zobaczcie w galerii zdjęć, jak może wyglądać wypełniony po brzegi wazon z dyni. Zainspirujcie się i do pracy!

Przeczytaj też: Jesienne dekoracje z liści: bukiet jesienny KROK PO KROKU >>>

Gdzie postawić wazon z dyni pełen kwiatów?

To, gdzie postawimy jesienny bukiet w wazonie z dyni, zleży od tego, jaki zakątek naszego domostwa chcemy nim ozdobić. Możemy umieścić go na stole, komodzie, parapecie okna, półce, kominku, albo wynieść na balkon, taras czy schody prowadzące do naszego domu.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE