Jesienne dekoracje stołu: jak urokliwie podjąć gości jesienną porą?

2015-10-07 17:57 Agnieszka Zawadzka

Jesień to niezwykle wdzięczna pora roku dla domowych dekoracji. Bogata w naturalne lub inspirowane naturą elementy inspiruje do samodzielnego wykonania licznych jesiennych dekoracji stołu. Motyw kolorowych liści, szyszek czy kasztanów w połączeniu z miedziano-złotą i rudą kolorystyką tekstyliów stołowych czy nawet ceramiki, potrafi ubrać nasz stół w iście królewskie barwy i faktury. Jak udekorować jesienny stół by zachwycił naszych gości?

Jesienny szablon z liścia
Autor: Thinkstockphotos.com

Długie, jesienne wieczory jeszcze częściej skłaniają nas do wspólnych rozmów przy stole z filiżanką pysznej herbaty. Nastrojowe wieczory skłaniające do zwierzeń warto dodatkowo uświetnić prawdziwie jesienną dekoracją stołu. Na co postawić i od czego zacząć?

Jesienne dekoracje stołu: natura sine qua non

W myśl łacińskiej sentencji, natura jest czynnikiem niezbędnym i koniecznym dla prawdziwie jesiennej dekoracji stołu. Czerpmy z tego, co oferuje nam ziemia i przyroda w tej ognistej, przepełnionej ciepłymi barwami porze roku. Zbierajmy kolorowe liście klonu i kasztana i twórzmy z nich bogate kompozycje w wazonach i misach. Zebrane kasztany i żołędzie wsypujmy do szklanych świeczników wieńcząc kompozycję płonącą świeczką. Dekorujmy potrawy i ciasta korzystając z szablonów w kształcie listków. Eksponujmy dodatki w kolorach pomarańczy, złota i miedzi, które podbiją efekt naturalnych elementów dekoracyjnych. Jesienne kwiaty, jak astry, chryzantemy czy wrzosy warto eksponować w zwartych, skupionych kompozycjach. Przeźroczyste, ale kolorowe szkło wazonów dodatkowo wprowadzi do wnętrza ciekawe refleksy, które zagrają dzięki wodzie i ognikom świec. Jesienne warzywa, które tętnią kolorami, wykorzystaj na sezonowe potrawy lub jako luźną dekorację stołu. Miniaturowe dynie z dekoracyjnych odmian to prawdziwie jesienny element dekoracji stołu: wdzięczny i – oczywiście - naturalny.

Jesienne dekoracje stołu: czar i urok świec

Nic tak cudownie nie tworzy klimatu przy jesiennych biesiadach przy stole, jak świece. Ciekawie zaaranżowane świeczniki, czy neutralne kandelabry wzbogacone świecami w złotych odcieniach to drobiazgi, które spektakularnie podnoszą rangę nastroju. W ciepłym kolorze świec piękniej się na siebie patrzy, co również jest dodatkowym atutem jesiennej dekoracji stołu.

ZRÓB TO SAM: świecznik na jesienne wieczory! (SZABLON)