Metamorfoza małego balkonu w bloku. Mamy zdjęcia PRZED i PO! Jak urządzić mały balkon w bloku?

2024-04-19 16:28

Aranżacja małego balkonu w bloku wymaga nie lada wyobraźni. Często bardzo skromna przestrzeń determinuje rodzaj roślin balkonowych, donic i ilość przestrzeni do siedzenia. Metamorfoza balkonu w bloku, którą pokazujemy w tym artykule to dowód na to, że nawet niewielka zmiana potrafi dać spektakularne efekty!

Spis treści

  1. Jak urządzić mały balkon w bloku?
  2. Metamorfoza balkonu w bloku
  3. Mały balkon w bloku. Zdjęcia PRZED i PO metamorfozie!
  4. Jak urządzić balkon? Nowoczesny balkon w bloku od A do Z. Praktyczne sztuczki, fachowe porady, ZDJĘCIA

Jak urządzić mały balkon w bloku?

Wielu osobom może się wydawać, że miejskie balkony i ich niewielkie rozmiary nie dają możliwości aranżacji przyjaznej i komfortowej przestrzeni. Mały balkon w bloku służy nam wówczas tylko do suszenia prania albo jako składzik rzeczy „potrzebnych w przyszłości”. 

Czasami próbujemy coś z tym zrobić, na przykład sadząc w doniczkach i skrzynkach kwiaty, zioła, a nawet tworząc mały balkonowy warzywnik. Wciąż jednak nasz balkon wygląda jak przestrzeń z przypadkowym wyposażeniem. Na szczęście aranżacja balkonu wcale nie musi być trudna. Poniższa metamorfoza balkonu w bloku jest tego doskonałym przykładem. W urządzaniu małego balkonu liczy się przede wszystkim dobry plan! 

Przedstawiam wam fantastyczną metamorfozę balkonu w bloku, który należał do jednych z tych "nieużywanych". Jego adaptacja pokazuje, jak niewiele potrzeba, aby mały balkon w bloku zachęcał do miłego popołudnia z kawą, by był naszym intymnym miejscem pomimo blokowiska wokoło.

Jak urządzić mały balkon w bloku? Warto zacząć od dokładnego uprzątnięcia balkonu. Tak też było w przypadku naszej metamorfozy - wszystkie elementy, które nie były już przydatne zostały usunięte. Z poprzedniej aranżacji zostały tylko podłużne doniczki. 

Metamorfoza balkonu w bloku

Bardzo słoneczny balkon w bloku od południa został przystrojony w zieleń i odcienie błękitów i fioletów. Popękane szklane tafle balustrady zostały przysłonięte matą z trzciny, która dała ładne tło dla roślin balkonowych i jasnych donic.

Po bokach balkonu stanęły dwie duże drewniane skrzynie. W jednej z nich posadzono brzozy Betula utilis Doorenbos - drzewa te nie mają  szczególnych wymagań glebowych, za to lubią słońce i zanim będą musiały zostać przesadzone do gruntu, świetnie poradzą sobie w donicy ustawionej na balkonie, przez co najmniej parę lat. Między nimi pojawiła się lawenda wąskolistna.

W aranżacji małego balkonu prezentowanego na zdjęciach na przeciwległym boku w drugiej skrzyniowej donicy posadzono dwa clematisy z powojnikami razem z trawami i lobeliami. W starych doniczkach, powieszonych na balustradzie balkonu, mamy byliny, dzwonki, lobelie i szałwie. W dużej ceramicznej donicy posadzono lubiącą słońce i próchniczą glebę trawę ozdobną - miskant chiński Gracillimus.

W donicach na parapecie swoje miejsce znalazło to, co niezbędne w kuchni: zioła i przyprawy. Czujące się wyśmienicie na słonecznej ekspozycji, zachwycają bujnym kształtem i aromatami. Dodatkowo miło drażnią nosy siedzących przy drewnianym komplecie mebli (stolik i dwa krzesła).

Warto wiedzieć: dobierając rośliny i kwiaty na balkon, należy dobrze zapoznać się z ich wymaganiami - jesli dysponujemy balkonem południowym, który jest bardzo słoneczny, dobierzmy rośliny, które odnajdują się w takich warunkach.

Mały balkon w bloku. Zdjęcia PRZED i PO metamorfozie!

Jak urządzić balkon? Nowoczesny balkon w bloku od A do Z. Praktyczne sztuczki, fachowe porady, ZDJĘCIA

Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych