Kwietniki z palet do ogrodu, na ścianę i na balkon. Pokazuję, jak zrobić kwietnik z palety krok po kroku

2024-06-10 8:36

Kwietnik z palet to sposób na tanią i oryginalną dekorację balkonu lub ogrodu. Jak samemu zrobić kwietnik z palety? Sprawdź, jakie kwietniki można wyczarować z drewnianych palet, zobacz kwietniki z palet do ogrodu, do domu, na ścianę i na balkon.

Spis treści

  1. Piękny kwietnik z palet – pomysły
  2. Kwietnik z palet do ogrodu
  3. Kwietnik z palet na ścianę
  4. Kwietnik z palet na balkon
  5. Kwietnik z palet wolnostojący
  6. Skrzynki na kwiaty z palet
  7. Jak zrobić kwietnik z palet? Kwietnik z palet krok po kroku
  8. Niewymagające kwiaty na balkon. Niestraszne im susza i brak wody

Piękny kwietnik z palet – pomysły

Kwietnik z palet można zrobić na różne sposoby. Palety są tak wdzięcznym i łatwym w obróbce materiałem, że podczas projektowania kwietnika na balkon czy do ogrodu ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia!

Kwietnik z palet możemy dowolnie malować, by uzyskać upragniony kolor, albo pokryć tylko impregnatem, jeśli zależy nam na zachowaniu oryginalnego, nieco surowego charakteru palety.

Poniżej zebraliśmy 5 pomysłów na ciekawe kwietniki z palet i drewnianych skrzynek. Niektóre z nich wymagają większego nakładu pracy i umiejętności, ale na liście  znalazły się także przykłady bajecznie proste do wykonania.

#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Kwietnik z palet do ogrodu

Kwietnik z palet wyglądem imitujący „zaparkowane” taczki to jeden z ciekawszych sposobów wykorzystania palet i skrzynek. To również idealny pomysł na kwietnik z palet do ogrodu – zwłaszcza gdy mamy do zagospodarowania sporo miejsca.

Kwietnik z palet w formie taczek może wymagać nieco więcej pracy i doświadczenia w majsterkowaniu lub DIY, ale efekt naprawdę jest wart pracy.

Taki kwietnik składa się z głównej skrzynki, do której przymocowane są dwie dłuższe belki (rączki) oraz koło wycięte z kawałka płyty. Dla lepszego efektu można taczko-kwietnik pomalować farbą.

Zobacz także: 16 najmodniejszych sprzętów AGD. Każdy chce je mieć!

kwietnik
Autor: Jedynka Kwietniki z palet w kształcie taczek są nieco bardziej pracochłonne, ale efekt robi wrażenie!

Kwietnik z palet na ścianę

Szukając pomysłu na kwietnik z palet na balkon lub do domu warto rozważyć model wiszący. W najprostszej formie kwietnik z palet na ścianę to po prostu pionowo wisząca skrzynka lub paleta, na której ustawia się doniczki z roślinami.

Inny pomysł - doniczki można wstawić do pustych przestrzeni między belkami lub przytwierdzić do palety niewielkie poziome półeczki, lub metalowe obręcze na osłonki. W wiszących kwietnikach z palet doskonale prezentują się rośliny pnące lub o rozłożystych, zwisających liściach bądź kwiatach.

Zobacz także: Kanapa z palet. Zobacz, jak krok po kroku zrobić meble z palet

Kwietnik z palet na balkon

Moc tego kwietnika tkwi w jego prostocie. By zrobić trójkątny kwietnik z palet do ogrodu, wystarczy ułożyć pionowo dwie palety pod kątem (jak podczas budowania domku z kart) i połączyć ich dwie górne krawędzie klejem lub gwoźdźmi.

Do trójkątnego kwietnika możemy przybić niewielkie półeczki lub metalowe uchwyty na doniczki. Ciekawy efekt uzyskamy, robiąc to na różnej wysokości i w różnych odstępach. W takim kwietniku z palet idealnie prezentują się różnokolorowe kwiaty lub doniczki z ziołami.

kwietnik
Autor: getty images Kwietniki z palet w kształcie trójkąta idealnie wyeksponują mniejsze doniczki lub bujnie rosnące zioła

Kwietnik z palet wolnostojący

Kolejną propozycją na prosty kwietnik z palet jest połączenie dwóch pionowo ustawionych palet tak, by między belkami powstały otwory na doniczki. Następnie miejsca na roślinki podbijamy od spodu deseczkami i albo mocujemy do ściany, albo stawiamy przy ścianie lub w ogrodzie jako wolnostojący kwietnik.

Czytaj także: Podlewają rośliny wodą z mięsa! Te popularne triki i porady mogą zaszkodzić roślinom

Skrzynki na kwiaty z palet

Z palet możemy też wykonać skrzynkę. Wystarczy, że połączymy ze sobą cztery palety (możemy je nieco przyciąć, by nie były tak wysokie). Dla większej stabilności wnętrze można również wyłożyć dodatkową paletą lub od razu drenażem i ziemią. Taki kwietnik sprawdzi się doskonale w ogrodzie i w przypadku dużych czy rozłożystych roślin.

Jak zrobić kwietnik z palet? Kwietnik z palet krok po kroku

Poznaliśmy już różne przykłady kwietników wykonanych z palet i skrzynek. Czas zabrać się do pracy! Od czego zacząć robienie kwietnika z palet?

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie palety lub skrzynki przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki oscylacyjnej. Manualne ścieranie papierem może być męczące i zająć sporo czasu, dlatego jeśli tylko mamy możliwość oczyszczenia palety szlifierką elektryczną – warto z niej skorzystać.

Drugim krokiem, gdy już dokładnie oszlifujemy paletę jest przetarcie jej wilgotną szmatką, by usunąć pył.

Następnie paletę trzeba zaimpregnować – to bardzo ważny krok, którego nie należy pomijać, zwłaszcza gdy kwietnik z palety ma stać w ogrodzie lub na balkonie. Impregnacja drewna zapewni palecie odporność na działanie czynników atmosferycznych i wilgoci.

Jeśli kwietnik z palet ma być w przyszłości malowany farbą, najlepiej użyć impregnatu syntetycznego, który bez problemu daje się pokryć farbą. Jeśli chcemy natomiast zachować naturalny kolor palety, wystarczy pokryć ją pokostem lnianym.

Gdy impregnat całkowicie wyschnie można przejść do malowania palety kolorami i budowania kwietnika.

Kwietnik z palet jest nie tylko oryginalną ozdobą balkonu czy ogrodu, ale również ekologiczną i stosunkowo tanią. Własnoręczne wykonanie kwietnika z palet czy skrzynek to również świetna zabawa!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zrobić warzywniak z palet? Jak z palety zrobić skrzynię na warzywa? Instrukcja

Niewymagające kwiaty na balkon. Niestraszne im susza i brak wody