Kwiaty na Dzień Matki: 10 kwitnących roślin na balkon i taras

2017-05-05 12:42 Magdalena Michalak

Kwiaty na Dzień Matki to najpopularniejszy prezent dla mam. Najczęściej wręczamy bukiety ciętych kwiatów. A może w tym roku zamiast kwiatów do wazonu podarujmy mamie kwiat w doniczce, który będzie można wykorzystać do dekoracji balkonu lub tarasu? Oto propozycje kwitnących roślin doniczkowych, które znakomicie nadają się na balkon i taras.

26. maja, w Dzień Matki, obdarowujemy nasze mamy kwiatami. Kwiaciarnie i uliczne stragany są w tym dniu oblegane przez młodsze i starsze dzieci, które właśnie kwiatami chcą wyrazić mamom swoją miłość i wdzięczność. Najchętniej kupowane są bukiety z rozmaitych kwiatów ciętych. Królują oczywiście róże, ale nie brakuje kwiatów sezonowych, które zakwitają właśnie w maju: peonii, tulipanów, irysów, lewkonii.

A może w tym roku zamiast bukietu kwiatów do wazonu podarować mamie kwitnącą roślinę doniczkową? Ale taką, która nadaje się do uprawy na balkonie bądź tarasie. Zaletą takiego prezentu jest to, że cieszyć będzie oczy mamy znacznie dłużej niż bukiet ciętych żywych roślin. Oto 10 roślin doniczkowych znakomitych na prezent dla mamy! Wszystkie te kwiaty z powodzeniem można wystawić na balkon czy taras na cały sezon.

>>Przeczytaj też: Rośliny na balkon zachodni: wybieramy kwiaty balkonowe

Mandewilla

Znana jest również pod nazwą dipladenia. To okazałe pnącze o dekoracyjnych kwiatach, które w zależności od odmiany mogą być czerwone, białe lub różowe. Kwitnie obficie i długo (aż do pierwszych przymrozków). Jej dodatkową ozdobą są ciemnozielone, błyszczące liście. Jej długie, wijące się pędy, najlepiej rozpiąć na podpórce (na przykład drewnianej kratce). Na zimę trzeba ją jednak przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.
Uwaga! Dipladenia jest rośliną trującą!
Roślina wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego i wilgotnego. W sezonie należy ją regularnie podlewać (podłoże w donicy powinno być stale wilgotne, ale nie mokre). Roślinę trzeba też nawozić – najlepiej nawozami dla roślin kwitnących.

Pelargonia

Pelargonie należą do najpopularniejszych kwitnących roślin balkonowych. W sprzedaży jest wiele odmian pelargonii, niektóre z nich mają pędy zwisające i te najlepiej sadzić w skrzynkach balkonowych zawieszanych na balustradach lub w wiszących pojemnikach. Pelargonie zdobią balkony i tarasy przez całe lato. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, nie lubią zraszania, za to lubią suche powietrze. W pielęgnacji pelargonii na balkonie i tarasie należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu.
Pelargonie są roślinami ciepłolubnymi i nie przeżyją zimy na zewnątrz. Dlatego przed nastaniem jesiennych przymrozków trzeba je przenieść do widnego pomieszczenia, w którym temperatura zimą nie spada poniżej 0 st. C.

Bugenwilla

Ozdobą bugenwilli są kolorowe przykwiatki otaczające niepozorne kwiaty. Przykwiatki są najczęściej w różnych odcieniach różu. U nas bugenwillę uprawia się jako roślinę doniczkową, którą latem można wystawić na balkon lub taras (wynieść roślinę na zewnątrz można dopiero pod koniec maja). Trzeba wybrać dla niej miejsce osłonięte od wiatru, ciepłe i nasłonecznione.
Bugenwilla nie przezimuje na zewnątrz, więc przed nadejściem jesiennych chłodów trzeba ją wnieść do domu. W sezonie roślinę należy regularnie i obficie podlewać (za każdym razem usuwając nadmiar wody z podstawki) oraz nawozić co dwa tygodnie nawozem dla roślin kwitnących.

Fuksja

Fuksja, zwana ułanką, zachwyca oryginalnymi kwiatami. Uprawia się ją jako roślinę doniczkową, w sezonie wykorzystywaną do dekoracji balkonów i tarasów. Odmiany fuksji różnią się pokrojem (mogą być pnące bądź wzniesione, ale także pienne, prowadzone jako miniaturowe drzewka) oraz budową (pojedyncze lub pełne) i kolorem kwiatów (jednobarwne lub wielobarwne, o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli). Fuksje wymagają obfitego podlewania i cotygodniowego nawożenia. W naszym klimacie fuksja nie może zimować na zewnątrz, wymaga przechowywania w cieplejszych pomieszczeniach.

Surfinia

Surfinie to grupa odmian petunii ogrodowej, których cechą charakterystyczną są długie, silnie rozgałęzione i zwisające pędy. Kolor kwiatów zależy od odmiany i może być biały, kremowy, żółty, różowy, fioletowy, czerwony. Kielich kwiatowy może być jednobarwny, dwubarwny lub wielobarwny, z licznymi przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów. Kwiaty najczęściej są pojedyncze, ale są też odmiany o kwiatach pełnych. Kwiaty niektórych odmian pachną.

Hibiskus (ketmia)

Ketmia syryjska, zwana od swojej łacińskiej nazwy hibiskusem, to krzew liściasty, który kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty hibiskusa są bardzo dekoracyjne, w zależności od odmiany mają różne odcienie niebieskiego, różowego, fioletowego, czerwonego, żółtego i pomarańczowego; mogą być pojedyncze lub półpełne. Hibiskus wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego i osłoniętego. Na zimę można go pozostawić na balkonie czy tarasie, ale konieczne jest jego dobre okrycie na zimę.

Calibrachoa

Calibrachoa to kuzynka petunii i surfinii, ale ma mniejsze od nich wymagania i jest bardziej wytrzymała. Roślina może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w pełnym słońcu. Ma drobne kwiaty, które wyglądją jak "tysiące małych dzwonków". W sprzedaży są liczne odmiany, które zachwycają różnorodnością barw kwiatów.

Tunbergia

Tunbergia to szybko rosnące pnącze, którego pędy łatwo owijają się wokół podpór. Roślina kwitnie od czerwca do października. Kwiaty tunbergii są zbudowane z pięciu płatków w kolorze pomarańczowym bądź żółtym (bywają też białe), które w dolnej części zrastają się, tworząc lekko rozdętą rurkę (jej wnętrze jest niemal czarne). Pnącze może rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu, potrzebuje stale lekko wilgotnego podłoża i systematycznego nawożenia (nawozami dla roślin kwitnących). Tunbergia nie przetrwa zimy na zewnątrz, przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami trzeba ją wnieść do domu.

Anisodontea

Anisodontea to krzew dorastający do 1,5 metra, ale w uprawie doniczkowej jest nieco mniejszy. Latem można ją wystawić na balkon lub taras. Anisodontea kwitnie od czerwca do listopada. Jej kwiaty mają różowy kolor i są podobne do kwiatów malwy. Roślina potrzebuje słonecznego stanowiska.

Oleander

Oleander to ciepłolubny krzew, który docelowo osiąga 3–4 m wysokości. Jego największą ozdobą są zebrane w gronach na szczytach pędów kwiaty. Mogą być one pojedyncze lub pełne, w kolorze białym, różowym, fioletowych lub czerwonym. Oleander kwitnie od maja do września. Potrzebuje miejsca słonecznego i ciepłego. Latem należy roślinę obficie podlewać (ziemia w doniczce nie może wyschnąć!) i co tydzień nawozić. Na zimę konieczne jest przeniesienie rośliny do jasnego, przewiewnego pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi ok. 5 st. C. Uwaga! Oleander to roślina trująca!