Kupujesz rośliny zimą? Oto 5 symptomów przemarzniętej rośliny

2023-02-02 13:13

Kupując rośliny doniczkowe zimą musimy bardzo uważać, by podczas transportu nie zafundować im szoku termicznego. Przemarznięcie rośliny może nastąpić również w domu, np. gdy roślina stoi na chłodnym parapecie. Jak rozpoznać symptomy przemarznięcia i jak pomóc roślinie? Podpowiadamy!

chora roślina
Autor: getty images

Przyczyny przemarzania roślin

Przyczyn przemarzania roślin jest kilka i niestety nietrudno jest doprowadzić do takiego stanu. Rośliny, które uprawiamy w domach to głównie gatunki tropikalne, które są bardzo wyczulone na zmiany temperatur i które źle znoszą ekspozycję na chłód czy przeciągi.

Do najczęstszych przyczyn przemarzania roślin zaliczamy:

1. Transport w zimie – kupując roślinę w zimie koniecznie poprośmy sprzedawcę o owiniecie rośliny papierem lub włókniną. To pozwoli zniwelować szok termiczny, jakiego może doświadczyć roślina podczas transportu. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w karton lub większy pojemnik plastikowy, w którym schowamy roślinę na czas podróży ze sklepu do mieszkania.

2. Nieszczelne okna – rośliny stojące na parapecie zimą są szczególnie narażone na przemarzanie. Często przyczyną są nieszczelne okna, przez które wpadają masy chłodnego powietrza i atakują stojące niedaleko rośliny. Warto przyłożyć dłoń do szczeliny okna i sprawdzić, czy czujemy podmuch chłodnego powietrza. Jeśli tak – dobrym pomysłem będzie wymiana uszczelki albo przestawienie okna na tryb zimowy.

3. Przeciągi – jeśli chcemy przewietrzyć pokój, przenieśmy na ten czas rośliny w inne miejsce, nie zostawiajmy ich na parapecie lub blisko okna. Chłodne masy powietrza i silne podmuchy wiatru mogą wyrządzić im mnóstwo szkody.

4. Kontakt z zimną szybą – czasem wystarczy, że liście lub kwiatostany rośliny wejdą w kontakt z lodowatą szybą. Jeśli uprawiamy storczyki, należy bardzo uważać, by kwiaty nie dotykały szyby, ponieważ po takim doświadczeniu delikatne pąki rzadko kiedy są w stanie wrócić do zdrowia.

5. Podlewanie zimną wodą z kranu – nigdy nie należy podlewać roślin wodą prosto z kranu. Po pierwsze taka woda jest twarda i ma w sobie dużo chloru. Po drugie jest zbyt zimna. Najlepszą wodą do podlewania roślin jest woda przegotowana o temperaturze pokojowej lub „odstana” kranówka, którą przelejemy do pojemnika i zostawimy na przynajmniej 24 godziny.

Symptomy przemarznięcia rośliny

Jak rozpoznać, że roślina przemarzła? Symptomy szoku termicznego są bardzo podobne do choroby grzybowej. Do najczęstszych objawów przemarznięcia rośliny możemy zaliczyć:

  • plamy na liściach i łodygach – początkowo są jasnozielone, ale potem pojawia się wokół nich brązowa obwódka i żółte wypełnienie
  • szare, brązowe plamy
  • nieregularne wykwity
  • marniejące, opadające liście i kwiaty
  • objawy gnicia – w ekstremalnych przypadkach

Jak uratować przemarzniętą roślinę

Czy przemarzniętą roślinę da się uratować? Tak, choć nie jest to łatwe. Jeśli zauważymy zmiany na liściach i pędach należy je bezzwłocznie odciąć, by nie rozwinęły się na nich poważniejsze choroby grzybowe lub pasożyty.

Ponadto, warto roślinę zasilić stymulatorami wzrostu, które wspomagają regenerację i pobudzają rośliny do wzrostu. Można też zaopatrzyć się w preparaty biologiczne, które zapobiegną rozwojowi chorób grzybowych i dodatkowo pomogą roślinie szybciej się zregenerować.

Przemarzniętą roślinkę możemy też odżywić domowymi nawozami, np. odżywką ze skorupek jaj, żelatyny, fusów z kawy czy nawozem z drożdży.