Kupujesz rośliny zimą? Oto 5 symptomów przemarzniętej rośliny

2023-02-02 13:13

Kupując rośliny doniczkowe zimą musimy bardzo uważać, by podczas transportu nie zafundować im szoku termicznego. Przemarznięcie rośliny może nastąpić również w domu, np. gdy roślina stoi na chłodnym parapecie. Jak rozpoznać symptomy przemarznięcia i jak pomóc roślinie? Podpowiadamy!

chora roślina
Autor: getty images

Przyczyny przemarzania roślin

Przyczyn przemarzania roślin jest kilka i niestety nietrudno jest doprowadzić do takiego stanu. Rośliny, które uprawiamy w domach to głównie gatunki tropikalne, które są bardzo wyczulone na zmiany temperatur i które źle znoszą ekspozycję na chłód czy przeciągi.

Do najczęstszych przyczyn przemarzania roślin zaliczamy:

1. Transport w zimie – kupując roślinę w zimie koniecznie poprośmy sprzedawcę o owiniecie rośliny papierem lub włókniną. To pozwoli zniwelować szok termiczny, jakiego może doświadczyć roślina podczas transportu. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w karton lub większy pojemnik plastikowy, w którym schowamy roślinę na czas podróży ze sklepu do mieszkania.

2. Nieszczelne okna – rośliny stojące na parapecie zimą są szczególnie narażone na przemarzanie. Często przyczyną są nieszczelne okna, przez które wpadają masy chłodnego powietrza i atakują stojące niedaleko rośliny. Warto przyłożyć dłoń do szczeliny okna i sprawdzić, czy czujemy podmuch chłodnego powietrza. Jeśli tak – dobrym pomysłem będzie wymiana uszczelki albo przestawienie okna na tryb zimowy.

3. Przeciągi – jeśli chcemy przewietrzyć pokój, przenieśmy na ten czas rośliny w inne miejsce, nie zostawiajmy ich na parapecie lub blisko okna. Chłodne masy powietrza i silne podmuchy wiatru mogą wyrządzić im mnóstwo szkody.

4. Kontakt z zimną szybą – czasem wystarczy, że liście lub kwiatostany rośliny wejdą w kontakt z lodowatą szybą. Jeśli uprawiamy storczyki, należy bardzo uważać, by kwiaty nie dotykały szyby, ponieważ po takim doświadczeniu delikatne pąki rzadko kiedy są w stanie wrócić do zdrowia.

5. Podlewanie zimną wodą z kranu – nigdy nie należy podlewać roślin wodą prosto z kranu. Po pierwsze taka woda jest twarda i ma w sobie dużo chloru. Po drugie jest zbyt zimna. Najlepszą wodą do podlewania roślin jest woda przegotowana o temperaturze pokojowej lub „odstana” kranówka, którą przelejemy do pojemnika i zostawimy na przynajmniej 24 godziny.

Symptomy przemarznięcia rośliny

Jak rozpoznać, że roślina przemarzła? Symptomy szoku termicznego są bardzo podobne do choroby grzybowej. Do najczęstszych objawów przemarznięcia rośliny możemy zaliczyć:

  • plamy na liściach i łodygach – początkowo są jasnozielone, ale potem pojawia się wokół nich brązowa obwódka i żółte wypełnienie
  • szare, brązowe plamy
  • nieregularne wykwity
  • marniejące, opadające liście i kwiaty
  • objawy gnicia – w ekstremalnych przypadkach

Jak uratować przemarzniętą roślinę

Czy przemarzniętą roślinę da się uratować? Tak, choć nie jest to łatwe. Jeśli zauważymy zmiany na liściach i pędach należy je bezzwłocznie odciąć, by nie rozwinęły się na nich poważniejsze choroby grzybowe lub pasożyty.

Ponadto, warto roślinę zasilić stymulatorami wzrostu, które wspomagają regenerację i pobudzają rośliny do wzrostu. Można też zaopatrzyć się w preparaty biologiczne, które zapobiegną rozwojowi chorób grzybowych i dodatkowo pomogą roślinie szybciej się zregenerować.

Przemarzniętą roślinkę możemy też odżywić domowymi nawozami, np. odżywką ze skorupek jaj, żelatyny, fusów z kawy czy nawozem z drożdży.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE