Jak zaoszczędzać na ogrzewaniu? Przestaw okna na tryb zimowy, wystarczą 2 minuty

2022-09-14 13:16

Jednym z głównych powodów wychłodzonych pomieszczeń i wysokich rachunków za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym są nieszczelne okna. Istnieje jednak prosty trik, który pozwala mocniej doszczelnić okna tak, by zimne powietrze nie przenikało do wnętrz.

okno
Autor: getty images

Tryb zimowy okien

Niewiele osób wie, że nowoczesne okna można przestawiać na tzw. tryb zimowy. Dzięki niemu skrzydło okna lepiej przylega do ramy z uszczelką, co znacznie hamuje napływ zimnych mas powietrza do wnętrza domu.

Pomieszczeń, które nie są wychłodzone przez nieszczelne okna nie musimy w tak dużym stopniu ogrzewać, a więc możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach (które w nadchodzącym sezonie i tak będą wysokie m.in. przez wzrost cen węgla i szalejącą inflację).

Jak przestawić okna na tryb zimowy? To proste! Poniżej wyjaśniamy cały proces krok po kroku.

Otwórz okno na oścież i przyjrzyj się bocznej części skrzydła. Zauważysz specjalne bolce (od 1 do 3), które ruszają się w górę i w dół, gdy przekręcasz klamkę. Bolce z jednej strony są węższe, a z drugiej szersze.

W trybie letnim węższa strona ustawiona jest tak, że po zamknięciu bezpośrednio przylega do uszczelki, zapewniając swobodny przepływ powietrza (nie jest dociśnięta).

Analogicznie, gdy bolec przekręcisz (ręcznie lub przy pomocy kombinerek) tak, by szersza część znalazła się od strony uszczelki, po zamknięciu okno będzie ciaśniej przylegać do uszczelki, a powietrze nie będzie miało możliwości przenikania do wnętrza.

Zobacz, jak to zrobić:

A co jeśli okna nie mają takiego mechanizmu lub gdy są rozszczelnione? Wtedy najlepiej zainwestować w nową uszczelkę – można ją kupić w sklepie budowlanym lub zamówić u producenta okien.

Innym pomysłem na izolację nieszczelnych okien jest umieszczenie w dolnej części ramy (na parapecie) specjalnych osłon chroniących przed przeciągami. Wyglądem przypominają wąskie długie poduszki. Dobrze izolują pomieszczenie i dodatkowo mogą być ciekawą ozdobą wnętrza.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE