Kiedy sadzić truskawki? Zrób to w tym terminie, a będą owocować aż do końca sierpnia

2023-03-22 12:14

Truskawki prosto z grządki to smak dzieciństwa! Nic dziwnego, że teraz we własnych ogródkach, a nawet balkonach chcemy mieć choć kilka krzaczków. Kiedy najlepiej je posadzić, aby latem cieszyć się soczystymi i słodkimi owocami?

Truskawki
Autor: Getty Images/Meggj

Tak jak w przypadku każdej roślin, tak również w przypadku truskawek, nie można przegapić właściwego terminu sadzenia. W przeciwnym razie mogą one nie zakwitnąć, a co za tym idzie, nie dać owoców.

Sadzonki najlepiej kupić u ogrodnika, wtedy będziesz mieć gwarancję, że wyhodowano je w jak najlepszych warunkach. Wybierając krzaczki, przyglądnij się i sprawdź, czy liście są jędrne i zielone, czy nie zaczynają przysychać, oraz czy bryła korzeniowa sadzonki nie jest uszkodzona. 

Kiedy przyniesiesz sadzonki do domu, najlepiej od razu przesadzić je w docelowe miejsce: czy to do skrzynki czy bezpośrednio do gruntu. Kiedy jest najlepszy termin, aby to zrobić?

Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Truskawki możemy posadzić dwa razy do roku. W sklepach ogrodniczych pojawiają się wiosną (wtedy sadzimy je na przełomie kwietnia i maja) oraz jesienią. W obu przypadkach powinny zakwitnąć i dać owoce w czerwcu. 

Truskawki
Autor: Getty Images/Ipinchuk

Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej posadzić truskawki w skrzynkach. Łatwiej o nie dbać i trzymać zdala chociażby od ślimaków. Nie trzeba ich zbyt często pielić, ale za to trzeba pamiętać o podlewaniu. Jeśli zamierzasz kupić tylko kilka krzaczków truskawek, to dobry wybór. W przypadku gdy planujesz sporą plantację, lepiej zakasać rękawy i odpowiednio przygotować pod nią kawałek gruntu.

Truskawki frigo łamią zasady!

Ciekawą propozycją są również truskawki frigo. Ich sadzonki pojawiają się w sklepach ogrodniczych już w marcu i już teraz można je posadzić do ziemi. Od tradycyjnych sadzonek różnią się tym, że pozyskuje się je jesienią i w chłodniach czekają do przedwiośnia. 

Oprócz tego są od nich dużo bardziej wytrzymałe. Ponieważ zbiory otrzymujemy w krótkim czasie od posadzenia, unikamy też wielu chorób tych roślin, takich jak chociażby mączniak.

Truskawki frigo owocują się już po 8 albo 10 tygodniach (czasami nawet po 6!), a ponieważ można sadzić je od marca do czerwca, owocami można cieszyć się od końca maja do końca sierpnia. Jedyne, co trzeba zrobić, to sukcesywnie kupować sadzonki i w odpowiednich odstępach czasu sadzić je do gruntu, aby uzyskać wydającą plony nawet przez dwa lub trzy miesiące plantację.

Należy zaznaczyć, że w kolejnych latach truskawki frigo będą wydawały owoce tak jak tradycyjne truskawki, a więc wszystkie jednocześnie i tylko w czerwcu.

Przeczytaj również:

Źródło: poradnikogrodniczy.pl