Kiedy i jak ciąć hortensję? Jeśli pomylisz gatunek, skutki będą opłakane

2023-02-06 13:18

Zastanawiasz się, kiedy i jak należy przycinać hortensję? Zanim sięgniesz po sekator, przeczytaj, bo nie każdy gatunek tej rośliny wymaga cięcia! Jeśli zależy ci na pięknych kwiatach, dowiedz się, jak odpowiednio zadbać o hortensję bukietową, krzewiastą i ogrodową.

Przycinanie hortensji
Autor: Getty Images/Olga Seifutdinova

Hortensja bukietowa i krzewiasta. Jak je przycinać?

Hortensja bukietowa to krzew, który aż prosi się o przycinanie, ponieważ pąki pojawiają się na tegorocznych (nowych) pędach. Hortensję bukietową można przyciąć już pod koniec marca albo zaraz na początku kwietnia. Każdy z pędów wystarczy obciąć nad czwartym albo piątym oczkiem. Już niedługo właśnie w tym miejscu pojawią się nowe pędy, które latem będą uginać się pod ciężarem przepięknych kwiatostanów. 

Hortensja bukietowa
Autor: Getty Images/Borisb17

Poza przycinaniem starych pędów, należy dokładnie pooglądać roślinę i usnąć cienkie, złamane i suche gałązki. Jeśli z kolei masz już duży, stary krzak, możesz go nieco przerzedzić, a tym samym odmłodzić, wycinając nad ziemią niektóre bardzo stare pędy. Pozostałe możesz przyciąć nawet o połowę.

Hortensja krzewiasta
Autor: Getty Images/Wirestock

Hortensja krzewiasta powinna być pielęgnowana i przycinana dokładnie tak samo jak hortensja bukietowa.

Cięcie hortensji ogrodowej jest niewskazane!

Hortensja ogrodowa nie lubi cięcia, ponieważ w przeciwieństwie do hortensji bukietowej ta z kolei wypuszcza pąki na starych pędach. Jeśli zatem ją poprzycinasz, roślina nie zakwitnie albo kwitnienie będzie bardzo skąpe, o ile uchowają się jakieś zawiązane w zeszłym roku pąki!

Hortensja ogrodowa
Autor: Getty Images/Julia Klueva

Jedyne, co możesz potraktować sekatorem, to suche, cienkie i połamane gałęzie. Aby mieć pewność, że faktycznie wycinasz te pędy, poczekaj, aż hortensja ogrodowa wypuści liście. Wtedy będziesz dokładnie widzieć, co należy zostawić, a co wyciąć.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE