Kiedy i jak ciąć hortensję? Jeśli pomylisz gatunek, skutki będą opłakane
Zastanawiasz się, kiedy i jak należy przycinać hortensję? Zanim sięgniesz po sekator, przeczytaj, bo nie każdy gatunek tej rośliny wymaga cięcia! Jeśli zależy ci na pięknych kwiatach, dowiedz się, jak odpowiednio zadbać o hortensję bukietową, krzewiastą i ogrodową.

Hortensja bukietowa i krzewiasta. Jak je przycinać?
Hortensja bukietowa to krzew, który aż prosi się o przycinanie, ponieważ pąki pojawiają się na tegorocznych (nowych) pędach. Hortensję bukietową można przyciąć już pod koniec marca albo zaraz na początku kwietnia. Każdy z pędów wystarczy obciąć nad czwartym albo piątym oczkiem. Już niedługo właśnie w tym miejscu pojawią się nowe pędy, które latem będą uginać się pod ciężarem przepięknych kwiatostanów.

Poza przycinaniem starych pędów, należy dokładnie pooglądać roślinę i usnąć cienkie, złamane i suche gałązki. Jeśli z kolei masz już duży, stary krzak, możesz go nieco przerzedzić, a tym samym odmłodzić, wycinając nad ziemią niektóre bardzo stare pędy. Pozostałe możesz przyciąć nawet o połowę.

Hortensja krzewiasta powinna być pielęgnowana i przycinana dokładnie tak samo jak hortensja bukietowa.
Cięcie hortensji ogrodowej jest niewskazane!
Hortensja ogrodowa nie lubi cięcia, ponieważ w przeciwieństwie do hortensji bukietowej ta z kolei wypuszcza pąki na starych pędach. Jeśli zatem ją poprzycinasz, roślina nie zakwitnie albo kwitnienie będzie bardzo skąpe, o ile uchowają się jakieś zawiązane w zeszłym roku pąki!

Jedyne, co możesz potraktować sekatorem, to suche, cienkie i połamane gałęzie. Aby mieć pewność, że faktycznie wycinasz te pędy, poczekaj, aż hortensja ogrodowa wypuści liście. Wtedy będziesz dokładnie widzieć, co należy zostawić, a co wyciąć.
Przeczytaj również:
- Iglaki na pniu. Gatunki, pielęgnacja, przycinanie
- Masz w ogrodzie drzewka owocowe? Nie przegap tego terminu, potem będzie za późno