Hortensja ogrodowa. Hortensja - uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

2021-06-30 8:32

Hortensje (hydrangea macrophylla), to jeden z najpiękniejszych krzewów, jakie mogą ozdobić ogród. Duże pąki w pastelowych kolorach przyciągają wzrok i kradną całą uwagę. Czy ich pielęgnacja hortensji ogrodowej jest trudna? Jakie warunki musi spełniać gleba? W naszym poradniku zdradzamy wszystkie szczegóły!

Hortensja
Autor: GettyImages Kwitnący krzew hortensji ogrodowej to ozdoba ogrodu

Spis treści

  1. Hortensja ogrodowa - uprawa
  2. Jak i kiedy sadzić hortensje?
  3. Pielęgnacja hortensji ogrodowej
  4. Czy można zmienić kolor kwiatów hortensji?

Hortensja ogrodowa cudownie prezentuje się przez całe lato (kwitnie w czerwcu) i właśnie dlatego warto ją uprawiać – jej kwiatostany mogą stanowić soliter, można ją skomponować z innymi roślinami lub stworzyć szpaler. W każdym układzie będzie robić wrażenie, zwłaszcza że krzaki osiągają wysokość nawet 1,5 metra, a kule kwiatostanu mają średnicę około 30 cm. Warto wiedzieć, że choć hortensje pochodzą ze wschodniej i południowej Azji, świetnie odnajdują się w naszym klimacie i są w stanie przetrwać zimę.

Hortensja ogrodowa - uprawa

Hortensje potrzebują specjalnych warunków, choć wysiłek włożony w przygotowanie podłoża zostanie wynagrodzony! Oto najważniejsze wskazówki:

  • Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i wilgotna.
  • Kwaśne podłoże można wykonać z torfu wymieszanego z korą lub użyć podłoża dla roślin kwasolubnych.
  • Krzewy należy sadzić w miejscach słonecznych lub pół cienistych, choć w słońcu kwiatostan będzie się prezentował okazalej.

Z ciekawostek: hortensje bardzo lubią dużą wilgotność powietrza, dlatego tak świetnie czują się w nadmorskim klimacie.

Jak i kiedy sadzić hortensje?

Dół pod sadzonki powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Należy wypełnić go ziemią przygotowaną specjalnie dla hortensji (do kupienia w sklepach gromnicznych) lub ziemią i kwaśnym torfem. Aby zwiększyć żyzność gleby, warto dorzucić również kompost.

Trudno wskazać najlepszy termin na sadzenie hortensji - można to zrobić od wiosny do jesieni. Krzaki sadzone jesienią nie muszą być często podlewane, za to te sadzone wiosną potrzebują dużo wody przez cały okres wegetacji. Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Najlepiej zabrać się do tego w listopadzie. Krzaki można okryć kopczykami z kory i torfu, albo zabezpieczyć je agrowłókniną, owijając krzewy dwa lub trzy razy.

Jeżeli chodzi o kwitnięcie - hortensje ogrodowe kwitną na pędach zeszłorocznych, zawiązują pąki w drugiej połowie lata, by zakwitnąć w następne lato - choć nie musi do tego dojść, jeżeli krzak przemarznie.

Pielęgnacja hortensji ogrodowej

Bujność kwiatostanów i wzrost hortensji zależy od naważenia oraz regularnego nawadniania. Podłoże powinno być wilgotne (w czasie suszy hortensje można podlewać nawet dwa razy dziennie), zadbajmy jednak o to, by nie dopuścić do przelania. Starajmy się również nie zraszać liści wodą - może to doprowadzić do poparzeń, przez co krzak zmarnieje i nie będzie wyglądał efektownie.

Jeżeli chodzi o nawożenie, krzewy co roku trzeba zasilać specjalnym nawozem do hortensji, które odpowiadają za regulację odczynu podłoża oraz dostarczeniu niezbędnych makro- i mikroelementów. Najlepiej nawozić krzaki dwa, a nawet trzy razy w sezonie, ostatni raz pod koniec sierpnia. Trzeba pamiętać, że niedobór na przykład azotu lub fosforu może stać się przyczyną niezawiązania się nowych pąków, lub słabego wzrostu krzaków. W sklepach ogrodniczych warto poszukać specjalnych nawozów, przeznaczonych właśnie do hortensji.

Cięcie hortensji ogrodowej
Hortensja

Autor: GettyImages

Hortensja ogrodowa jest wrażliwa na brak wody - wtedy łatwo więdnie, zwłaszcza jeśli rośnie w słonecznym miejscu

Jak ciąć hortensje? Zależy to od gatunku rośliny. W przypadku hortensji ogrodowej wczesną wiosną należy wyciąć suche kwiatostany, tuż nad pierwszymi parami pąków. Trzeba uważać, by nie usuwać pędów z pąkami, bo wówczas roślina po prostu nie zakwitnie. Cięcie prześwietlające wystarczy robić raz na cztery lata.

Czy można zmienić kolor kwiatów hortensji?

Tak! Możemy osiągnąć to poprzez regulację kwasowości ziemi. Gleby zasadowe będą miały wpływ na różowe i czerwone pąki. Gleba zakwaszona siarczanem amonu lub potasu da nam niebieskie pąki. Wyjątek stanowią białe hortensje, które nigdy nie zmieniają swojego koloru.

Hortensje ogrodowe, choć wymagają pracy i uwagi, odwdzięczają się swoją urodą. Każdy, nawet niewielki ogród stanie się dzięki nim zjawiskowy! Wysokie i dorodne krzaki od lat cieszą się popularnością wśród miłośników ogrodnictwa. Trzymamy kciuki, że i wam uda się ich uprawa.