Rośliny powietrzne. 7 przykładów. Nie potrzebują ani doniczki, ani ziemi

2023-08-07 15:28

Jeśli uważasz, że masz rękę do roślin i chciałbyś wprowadzić do swoich wnętrz nutę egzotyki, z pewnością zainteresują cię rośliny powietrzne. W polskich domach nie są zbyt popularne, zapewne dlatego, że uprawa tych roślin na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowana. Oto rośliny powietrzne, które możesz uprawiać w domu - 7 przykładów.

Co to są rośliny powietrzne?

Czy można uprawiać rośliny w domu bez ziemi? Tak, o ile są to rośliny powietrzne! W swoim naturalnym środowisku rosną wśród gałęzi drzew, na skałach czy murach budynków i wcale do życia nie trzeba im gleby. 

Zamiast tego rośliny powietrzne żyją ponad ziemią i rozwijają się bez konieczności zapuszczania korzeni. Wykształciły bowiem specjalne mechanizmy przystosowawcze, które umożliwiają im przetrwanie w takich warunkach.

Rośliny powietrzne są bardzo sprytne. Życiowe siły czerpią wprost z powietrza. Potrafią wykorzystać zwarte tam wilgoć, pyłki i inne substancje, aby się odżywiać i rosnąć. Podczas gdy inne rośliny w tak trudnych warunkach, by nie przetrwały, one mają nad nimi przewagę i radzą sobie nawet w trudno dostępnych i surowych środowiskach

Jak dbać o rośliny powietrzne?

Chociaż może się wydawać, że ta nietypowa grupa roślin domowych może sprawiać kłopoty w pielęgnacji, to jest wręcz przeciwnie. 

Oto kilka wskazówek, jak dbać o rośliny powietrzne:

1. Zapewnij im odpowiednie oświetlenie

Większość roślin powietrznych preferuje jasne, rozproszone światło. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować oparzenia liści.

2. Zadbaj o wilgotność

Bez wody ani rusz! Rośliny powietrzne wymagają odpowiedniej wilgotności powietrza. Regularnie rozpylaj wodę na liściach roślin powietrznych lub umieść je w pobliżu źródła wilgoci, np. nieopodal nawilżacza powietrza. Dobrze będą czuć się na pewno w łazience!

3. Zapewnij roślinom powietrznym podpory

Jak już wspomniano, rośliny powietrzne rosną na innych drzewach, murach, skałach itp., dlatego w domu będą potrzebować jakichś podpór, po których będą mogły się wspinać. Wykorzystaj siatki dla pnączy, drewniane paliki itp.

4. Uważaj na szkodniki

Co jakiś czas dokładnie oglądaj swoje rośliny i sprawdzaj, czy nie chorują. Tylko szybka reakcja pozwoli im w pełni wyzdrowieć. 

Pamiętaj, że różne gatunki roślin powietrznych mogą mieć różne wymagania. Zanim kupisz jakąś roślinę, poczytaj, jak o nią dbać, aby zagwarantować jej odpowiednią pielęgnację.

Rośliny powietrzne — przykłady

Chociaż roślin powietrznych, które możemy uprawiać w naszym domu, jest naprawdę dużo, najczęściej stawiamy na łatwe w uprawie oplątwy. 

Oplątwy to idealne gatunki roślin dla tych, którzy nie mają głowy i ręki do kwiatów. Wywodzą się z Ameryki Południowej i Środkowej. Ich listki pokrywa meszek, który mieni się w zależności od światła, niekiedy wpadając w srebrne tony. 

Aby uprawiać oplątwy, nie potrzebujesz ani podłoża, ani doniczki. Możesz położyć ją na tacy albo przywiązać do podpórki i dwa razy w tygodniu spryskiwać ją spryskiwaczem.

Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie najpiękniejsze gatunki roślin powietrznych.

  1. Oplątwa duża (Tillandsia Caput Medusae)
  2. Oplątwa Tillandsia harrisii
  3. Oplątwa Tillandsia Magnusiana 
  4. Oplątwa Tillandsia ionantha var. rubra
  5. Oplątwa Tillandsia Juncea 
  6. Storczyk (Orchidaceae)
  7. Hiszpański mech, oplątwa brodaczkowata (Tillandsia usneoides)

Przeczytaj również:

Rośliny, które można uprawiać w wodzie. 15 roślin, które nie potrzebują ziemi, by rosnąć