Kiedy i jak ciąć hortensje? Bukietowe tniemy inaczej niż ogrodowe!

2024-04-12 13:17

W tym roku wiosna przyszła nieco wcześniej i wszystkie rośliny powoli zabierają się do życia. Czy to już czas, by przyciąć hortensje? Odpowiedź na to pytanie zależy od gatunku twojego krzaczka. Na wiosnę tniemy jedynie hortensje bukietowe, a hortensje ogrodowe zostawiamy w spokoju, bo nie zakwitną! Dowiedz się, kiedy i jak obcina się hortensje bukietowe.

Spis treści

  1. Kiedy obcina się hortensje bukietowe?
  2. Jak się przycina hortensje bukietowe?
  3. Jak i kiedy ciąć hortensje ogrodowa?
  4. Jak przycinać hortensję ogrodową po zimie?
  5. Hortensja ogrodowa i hortensja bukietowa. Zdjęcia

Kiedy obcina się hortensje bukietowe?

Hortensja bukietowa to krzew, który aż prosi się o przycinanie, ponieważ pąki pojawiają się na tegorocznych (nowych) pędach. W jakim miesiącu przycinać hortensje bukietowe? Hortensję bukietową można przyciąć już pod koniec marca albo zaraz na początku kwietnia.

Jak się przycina hortensje bukietowe?

Każdy z pędów wystarczy obciąć nad czwartym albo piątym oczkiem. Już niedługo właśnie w tym miejscu pojawią się nowe pędy, które latem będą uginać się pod ciężarem przepięknych kwiatostanów. 

Hortensja bukietowa
Autor: Getty Images/Borisb17

Poza przycinaniem starych pędów, należy dokładnie pooglądać roślinę i usnąć cienkie, złamane i suche gałązki. Jeśli z kolei masz już duży, stary krzak, możesz go nieco przerzedzić, a tym samym odmłodzić, wycinając nad ziemią niektóre bardzo stare pędy. Pozostałe możesz przyciąć nawet o połowę.

Hortensja krzewiasta powinna być pielęgnowana i przycinana dokładnie tak samo jak hortensja bukietowa.

Jak i kiedy ciąć hortensje ogrodowa?

Których hortensji nie przycinamy? Hortensja ogrodowa nie lubi cięcia, ponieważ w przeciwieństwie do hortensji bukietowej wypuszcza pąki na starych pędach. Jeśli zatem ją poprzycinasz, roślina nie zakwitnie albo kwitnienie będzie bardzo skąpe, o ile uchowają się jakieś zawiązane w zeszłym roku pąki!

Jak przycinać hortensję ogrodową po zimie?

Jedyne, co możesz potraktować sekatorem, to suche, cienkie i połamane gałęzie. Aby mieć pewność, że faktycznie wycinasz te pędy, poczekaj, aż hortensja ogrodowa wypuści liście. Wtedy będziesz dokładnie widzieć, co należy zostawić, a co wyciąć.

Hortensja ogrodowa i hortensja bukietowa. Zdjęcia

Ogród po zimie. Prace w ogrodzie przed sezonem wiosennym

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rośliny powietrzne. 7 przykładów. Nie potrzebują ani doniczki, ani ziemi

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL