Jakie kwiaty na balkon słoneczny? Tylko bujnie kwitnące gatunki!

2024-03-27 18:25

Wybierając kwiaty na balkon słoneczny stajemy przed nie lada wyzwaniem. Nie każda roślina będzie czuć się dobrze w takich warunkach, a ponadto o kwiaty na balkonie południowym trzeba odpowiednio zadbać. Dobra wiadomość jest taka, że rośliny na balkonie południowym zazwyczaj szybko i bujnie kwitną, dlatego możemy być pewni, że pięknie udekorują przestrzeń. Jakie gatunki warto posadzić na słonecznym balkonie? Jak je pielęgnować? Oto kilka przydatnych wskazówek. Ponadto, w galeriach umieściliśmy także garść zdjęć bujnie ukwieconych balkonów!

Spis treści

  1. Kwiaty na balkon południowy - o czym pamiętać?
  2. Kwiaty na balkon słoneczny: lobelia przylądkowa
  3. Kwiaty na słoneczny balkon: surfinia
  4. Kwiaty na balkon: smagliczka skalna
  5. Kwiaty na balkon południowy: nemezja
  6. Kwiaty na balkon: ZDJĘCIA

Kwiaty na balkon południowy - o czym pamiętać?

Jeśli marzy się nam balkon w kwiatach, pełen bujnie kwitnących roślin i miłych zapachów, wystarczy, że wybierzemy odpowiednie gatunki kwiatów i zapewnimy im dogodne warunki wzrostu. Pamiętajmy, że kwiaty na balkon słoneczny różnią się wymaganiami od kwiatów na ciemniejsze i chłodniejsze balkony, dlatego, zanim kupimy konkretne rosliny - upewnijmy się, że nie przeszkadza im dużo słońca. 

Kwiaty na słonecznym balkonie wyeksponujmy za pomocą podwieszanych kwietników, makram i wysokich stojących podstawek. Możemy je także posadzić w skrzynkach, zawiesić na barierkach, albo poustawiać na półkach czy regałach balkonowych. Stwórzmy aranżację, która nie tylko będzie dobrze wyglądać, ale pozwoli kwiatom swobodnie rosnąć i zażywać słonecznych kąpieli (np. nie zasłaniajmy mniejszych kwiatów roślinami o bujnych, rozłożystych liściach, bo zablokujemy im dostęp do słońca).

Balkon już gotowy? W takim razie czas wybrać kwiaty. Oto najciekawsze kwiaty na balkon słoneczny!

Kwiaty na balkon słoneczny: lobelia przylądkowa

Lobelia to popularna, jednoroczna roślina o pokroju wzniesionym lub zwisającym. Wymaga gleby średnio żyznej, lekko wilgotnej i słonecznego stanowiska. To doskonały kwiat na balkon słoneczny, ponieważ kwitnie od maja do listopada, a więc będzie cieszyć nasze oczy przez trzy pory roku! 

Kwiaty na słoneczny balkon: surfinia

Surfinia to jedna z najpopularniejszych i najbujniej kwitnących roślin balkonowych. Ogromną zaletą surfinii jest mnogość ich odmian i kolorów! Na słonecznym balkonie surfinia tworzy efektowne kaskady - jej pędy dorastają do 2 m! Kwitnie od maja do listopada. Lubi lekko kwaśne podłoże i słoneczne miejsca, a więc doskonale odnajdzie się na południowym balkonie. 

Kwiaty na balkon: smagliczka skalna

Kto powiedział, że na balkonie można sadzić tylko i wyłącznie kwiaty? Ciekawym urozmaiceniem roślinności balkonowej będzie smagliczka skalna, która jest byliną. Smagliczka lubi ziemię piaszczysto-gliniastą, jest wytrzymała na suszę, a do tego pięknie pachnie miodem. Tworzy żółte kępy. Kwitnie kwiecień-maj, potem należy ją przyciąć. Osiąga wysokość do 25 cm.

Kwiaty na balkon południowy: nemezja

Nemezje to jedne z piękniejszych kwiatów na balkon słoneczny, których kolorowymi kwiatostanami możemy cieszyć się od maja do końca lata. Nemezję możemy wysiewać wprost do gruntu lub do doniczek, należy tylko pamiętać (zwłaszcza podczas letnich upałów), że roślina lubi wilgotne, przepuszczalne podłoże. 

Kwiaty na balkon: ZDJĘCIA

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy