Jakie kwiaty do sypania na procesji? 17 gatunków we wszyskich kolorach!

2024-05-29 12:09

W 2024 r. Boże Ciało przypada 30 maja (czwartek). Zgodnie z tradycją podczas uroczystej procesji chłopcy dzwonią dzwonkami, dziewczynki natomiast sypią kwiatki. Jakie kwiaty do sypania na procesji? Polecamy szczególnie te, które właśnie na przełomie maja i czerwca można spotkać na polskich łąkach! Oto lista!

Spis treści

  1. Jakie kwiaty do sypania na procesji?
  2. Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium)
  3. Bodziszek łąkowy (Geranium pratense)
  4. Brodawnik zwyczajny (Leontodon hispidus)
  5. Chaber (Centaurea cyanus)
  6. Dziewanna pospolita (Verbascum thapsus)
  7. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)
  8. Kąkol polny (Agrostemma githago)
  9. Jaskier rozłogowy (Ranunculus repens)
  10. Koniczyna biała (Trifolium repens) i koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)
  11. Mak polny (Papaver rhoeas)
  12. Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
  13. Len austriacki (Linum austriacum)
  14. Rdest wężownik (Polygonum bistorta)
  15. Stokrotka (Bellis perennis)
  16. Wiesiołek (Oenothera biennis)
  17. Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare)
  18. O co chodzi z Bożym Ciałem?
  19. Dlaczego Boże Ciało jest zawsze w czwartek?
  20. Jakie kwiaty do sypania na procesji? Zdjęcia

Jakie kwiaty do sypania na procesji?

Jeśli nie masz ochoty pozbywać się pięknych kwiatów, które właśnie zdobią twoją rabatę lub balkon, a jednak chcesz razem ze swoją pociechą uczestniczyć w procesji Bożego Ciała, zachęcamy wybrać się na łąkę i zebrać tam wskazane przez nas gatunki! 

Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium)

Barszcz zwyczajny to wysoka, wieloletnia roślina zielna dorastająca do 1,5 metra wysokości. Kwiaty są zebrane w duże, białe baldachimy, które mogą osiągać do 20 cm średnicy. Liście są duże, pierzastodzielne, o ząbkowanych brzegach. Barszcz zwyczajny jest rośliną miododajną, przyciągającą wiele owadów.

Bodziszek łąkowy (Geranium pratense)

Bodziszek łąkowy to roślina wieloletnia osiągająca wysokość do 60 cm. Charakteryzuje się fioletowymi lub niebieskimi kwiatami o średnicy około 3 cm, które składają się z pięciu płatków. Bodziszek łąkowy często rośnie na wilgotnych łąkach i skrajach lasów.

Brodawnik zwyczajny (Leontodon hispidus)

Brodawnik zwyczajny to roślina wieloletnia, która osiąga wysokość od 10 do 40 cm. Ma żółte kwiaty przypominające małe mlecze, zebrane w koszyczki o średnicy do 3 cm. Liście tworzą rozetę i są pokryte szorstkimi włoskami. Roślina ta preferuje suche, piaszczyste gleby i często występuje na pastwiskach i nieużytkach.

Chaber (Centaurea cyanus)

Chaber bławatek to jednoroczna roślina, która osiąga wysokość od 20 do 90 cm. Ma intensywnie niebieskie kwiaty, które są zebrane w koszyczki o średnicy do 3 cm. Liście są lancetowate i pokryte srebrzystym owłosieniem. 

Dziewanna pospolita (Verbascum thapsus)

Dziewanna pospolita to dwuletnia roślina, która w pierwszym roku tworzy rozetę liści, a w drugim wytwarza wysoką łodygę, która może osiągać do 2 metrów wysokości. Kwiaty są żółte, zebrane w gęste kwiatostany. Liście są duże, owłosione i miękkie w dotyku.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Dziurawiec zwyczajny to wieloletnia roślina o żółtych kwiatach, które kwitną od czerwca do sierpnia. Kwiaty mają pięć płatków i są zebrane w luźne kwiatostany. Roślina ta jest znana ze swoich właściwości leczniczych i często używana w ziołolecznictwie.

Kąkol polny (Agrostemma githago)

Kąkol polny to jednoroczna roślina, która może dorastać do 80 cm wysokości. Ma różowe lub fioletowe kwiaty z ciemnymi żyłkami, które osiągają do 5 cm średnicy. Liście są wąskie, lancetowate i pokryte miękkimi włoskami. 

Jaskier rozłogowy (Ranunculus repens)

Jaskier rozłogowy to wieloletnia roślina o żółtych kwiatach, które pojawiają się od maja do sierpnia. Kwiaty mają pięć błyszczących płatków i osiągają do 2 cm średnicy. Jaskier preferuje wilgotne łąki, brzegi rzek i inne wilgotne miejsca.

Koniczyna biała (Trifolium repens) i koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)

Koniczyna biała to nisko rosnąca roślina wieloletnia, która osiąga wysokość do 30 cm. Ma białe lub różowawe kwiaty. Koniczyna łąkowa jest wyższa, dorasta do 60 cm, i ma różowe lub czerwone kwiaty.

Mak polny (Papaver rhoeas)

Mak polny to jednoroczna roślina o intensywnie czerwonych, delikatnych płatkach, które osiągają do 5 cm średnicy. Rośnie na polach, łąkach i przy drogach, tworząc piękne kolorowe dywany. Kwitnie od wczesnego lata do jesieni, dodając polom życia i koloru.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Mniszek lekarski to wieloletnia roślina, która ma żółte kwiaty, przekształcające się w białe dmuchawce. Liście są ząbkowane i tworzą rozetę przyziemną. Kwiaty mniszka kwitną od wczesnej wiosny do późnego lata. 

Len austriacki (Linum austriacum)

Len austriacki to wieloletnia roślina o delikatnych, niebieskich kwiatach, które kwitną od maja do lipca. Kwiaty mają pięć płatków i są stosunkowo małe. Liście są wąskie i lancetowate. Roślina ta preferuje suche, słoneczne stanowiska i jest często spotykana na łąkach i skalistych zboczach.

Rdest wężownik (Polygonum bistorta)

Rdest wężownik to wieloletnia roślina o różowych lub białych kwiatostanach, które pojawiają się od maja do sierpnia. Kwiaty są zebrane w gęste, cylindryczne kłosy. Liście są szerokie, jajowate i mają lekko falowane brzegi. Roślina ta rośnie na wilgotnych łąkach, brzegach rzek i w miejscach podmokłych.

Stokrotka (Bellis perennis)

Stokrotka to niska, wieloletnia roślina o białych kwiatkach z żółtymi środkami. Jest powszechnie spotykana na trawnikach, łąkach i pastwiskach. Kwitnie od wiosny do późnej jesieni, a nawet zimą w łagodnych klimatach. Stokrotka symbolizuje niewinność, czystość i nadzieję, często jest używana w symbolice romantycznej i poezji. Jest również wykorzystywana w ziołolecznictwie.

Wiesiołek (Oenothera biennis)

Wiesiołek to dwuletnia roślina, która w pierwszym roku tworzy rozetę liści, a w drugim wytwarza wysoką łodygę z żółtymi kwiatami. Kwiaty otwierają się wieczorem i wydzielają przyjemny zapach. Wiesiołek kwitnie od czerwca do września. Roślina ta jest znana ze swoich oleistych nasion, które mają liczne zastosowania w medycynie i kosmetyce.

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare)

Żmijowiec zwyczajny to dwuletnia roślina o niebieskich lub fioletowych kwiatach, które pojawiają się od czerwca do września. Są zebrane w gęste kwiatostany na wysokich, szorstkich łodygach. Liście są lancetowate, pokryte sztywnymi włoskami. Roślina ta jest miododajna i przyciąga wiele owadów, w tym pszczoły.

Jakie kwiaty do sypania na procesji?
Autor: Getty Images/pwmotion

O co chodzi z Bożym Ciałem?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest świętem katolickim, podczas którego wierni oddają cześć Eucharystii, wierząc, że jest ona prawdziwym ciałem i krwią Jezusa Chrystusa. 

Dlaczego Boże Ciało jest zawsze w czwartek?

W Polsce Boże Ciało obchodzimy zawsze 60 dni po Wielkanocy i po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W jakim dniu przypada Boże Ciało? Zawsze w czwartek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Zielonych Świątkach). Ponieważ data Wielkanocy jest ruchoma, data Bożego Ciała również się zmienia każdego roku. W 2024 r. Boże Ciało przypada na 30 maja.

Jakie kwiaty do sypania na procesji? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Genialna roślina na dywan z kwiatów! Jak pielęgnować dzwonek dalmatyński?

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to:
Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało ciągle kultywowana