Wybieramy podłogę na taras i balkon. Gres na taras: poznaj zalety płytek gresowych

2015-05-15 18:55

Dobry pomysł na podłogę na balkonie i tarasie to połowa sukcesu aranżacji. Najczęściej wybieramy pomiędzy drewnem i płytkami gresowymi na taras. Gres na tarasie: poznaj zalety i właściwości takiej posadzki. Jeśli podłoga na tarasie jest płynnym przedłużeniem podłogi w salonie, latem możemy cieszyć się połączoną wspólną przestrzenią.

Ciekawy pomysł na podłogę na balkon to połowa sukcesu w aranżacji balkonu. Tak jak nie mamy wpływu na kolor ścian i ich fakturę – to nie my wybieramy elewacje budynku, tak podłoga pozwoli określić styl naszego balkonu. Dobrze jeśli aranżacja balkonu będzie w zgodzie ze stylem panującym w pokoju dziennym. Aranżacja balkonu będzie wtedy latem stanowiła naturalne jego przedłużenie.

Podłoga na balkonie: drewno

Dobrym pomysłem na podłogę na balkonie jest drewno naturalne. Powinno to być drewno egzotyczne, odporne na trudne warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg, słońce i wiatr. Idealny jest teak, merbau, bambus czy sapelli. Pamiętajmy o dokładnej i regularnej impregnacji drewnianej podłogi na balkonie. Na szczęście oprócz codziennej pielęgnacji dokładną impregnację wystarczy zrobić raz do roku. Drewniana podłoga na balkonie może być w formie długich desek, gładkich i ryflowanych lub mozaiki parkietowej.

Podłoga na balkonie: gresowe płytki imitujące drewno

Jeśli nie mamy czasu i ochoty na pielęgnację podłogi na balkonie, a nie chcemy rezygnować z efektu drewna zdecydujmy się na płytki gresowe z efektem drewna. Obecnie gresowe płytki imitujące drewno do złudzenia je przypomina. Tak naprawdę dopóki  nie dotkniemy płytki, jesteśmy przekonani, że to prawdziwe drewno. Taki gres także sprawdza się na podłodze w domu – jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji możliwości łączenia tarasu z pokojem dziennym w jedną przestrzeń. Płytki gresowe imitujące drewno na podłodze na balkonie czyścimy jak gres.

Jakie drewno wybrać na taras: wideo

Płytki gresowe na taras i balkon

Najprostszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym na podłodze na balkonie i tarasie są mrozoodporne płytki gresowe. Wszystkie płytki zewnętrzne mają również odpowiednią klasę ścieralności. W sklepach znajdziemy ogromny wybór płytek gresowych pasujących na podłogę na balkonie czy tarasie, w dowolnych wzorach i kolorach. Gres na tarasie nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ważny jest tylko moment układania i spoinowania.

Sprawdź też: jak zabezpieczyć taras na zimę - posadzki drewniane >>>

Płytki gresowe i ceramiczne to najpopularniejszy, tradycyjny materiał do wykończenia posadzki tarasu lub balkonu. Na zewnątrz należy stosować materiały mrozo- i wodoodporne, o niskiej nasiąkliwości oraz powierzchni odpornej na ścieranie i antypoślizgowej – co najmniej klasy R10.

Płytki gresowe na taras nie powinny być polerowane, wręcz odwrotnie – ich wierzch powinien być chropowaty, fakturowany. Najlepszy pod tym względem do wykończenia tarasu jest gres, który ma nasiąkliwość 1% i jest bardzo twardy. Rozpiętość formatów gresu jest bardzo duża - od 30 x 30 cm, do bardzo popularnych 60 x 60 cm, a nawet większych. Grubość płytek gresowych wzrasta wraz z ich wielkością od 0,5 do 1,2 cm.

W  kolekcjach gresowych można znaleźć płytki z wyżłobieniami antypoślizgowymi na jednym boku, które układa się na krawędzi tarasu lub stopniach schodów. Można wybierać także w kolekcjach płytek ceramicznych, wśród których na taras najlepszy jest klinkier o nasiąkliwości <3%. Producenci klinkieru oferują specjalne systemy średniej wielkości płytek na balkony i tarasy obejmujące elementy nawierzchniowe, okapowe, a także stopnie i podstopnice do wykonania schodów. Na płytkach okapowych i stopniach są wyżłobienia zapobiegające poślizgnięciu się.

W przypadku zwykłych płytek ceramicznych i terakotowych lepiej jest sprawdzić, czy nadają się na zewnątrz. Na naszym rynku jest dużo materiałów sprowadzanych z Włoch czy Hiszpanii. W tamtych warunkach są one przeznaczone do stosowania na zewnątrz, ale w Polsce zimy są znacznie surowsze. Mamy ponad 100 cykli zamarzania i rozmarzania rocznie. Tamte wyroby mogą im nie sprostać. Płytki gresowe i ceramiczne mają grubość 0,5-1,5 cm. Układa się je na warstwie kleju, która może mieć też grubość 0,5-1,5 cm.

Gres na taras: zalety płytek gresowych

  • gres na tarasie to ładna i trwała okładzina
  • bardzo dużo wzorów płytek gresowych
  • gres to wykończenie posadzki na tarasie na każdą kieszeń – duża rozpiętość cenowa płytek gresowych
  • płytki gresowe nie przebarwiają się pod wpływem czynników atmosferycznych
  • łatwa pielęgnacja gresu na tarasie